Bir Erteleme Haberi de Dead Space Remake’ten Geldi

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
2 Dk Okuma Süresi

Electronic Arts’ın 2008’de çıkan, içerisinde hem bilim kurgu hem de korku öğeleri bulunduran oyunu Dead Space, çıktığı yıl içerisinde oyuncular tarafından çokça sevilmişti. Hatta bu ilginin sonucunda bir zamanlar EA’in mülklerinin baş tacı olmuş ve bir seri olarak devam etmeyi başarabilmişti.

Serinin en son oyunu olan Dead Space 3’ün 2013’teki çıkışından bu yana Electronic Arts seri ile olan ilgisini kesti. Ancak 2021 yazında EA Play etkinliğinde Dead Space Remake üzerinde çalıştığını duyurmuştu. Oyunun orijinal haline sadık kalacağını belirten Electronic Arts, bu yeni Remake’i (eğer her şey yolunda giderse) 2022 yılının sonlarına doğru çıkaracaklarını belirtmişti.

Dead Space Remake Ertelendi

Ancak planlar pek de istenildiği gibi gitmedi ve Electronic Arts, Dead Space Remake’in çıkış tarihini 2023 yılının başları olarak değiştirdi. Bu değişikliğin altında yatan temel sebep olarak bu Remake’in, Capcom’un 2019’da çıkan Resident Evil 2 Remake’i gibi özenli olması gerektiğini gösterdi. Kalite açısından bu seviyeye çıkmak uzun bir süreç ve şirket bu sürecin zaman alacağını bildiğini belirtiyor.

Dead Space Remake

Dead Space Remake için Electronic Arts’ın bu denli özenli olması, (eğer ilk oyun istenilen başarıyı yakalayabilirse) serinin diğer oyunları için gelecek Remake’lerin habercisi olabilir. Son zamanlarda özellikle Elden Ring’in başarısı sebebiyle firmalar tek oyunculu hikaye tabanlı oyunların, en az çok oyunculu oyunlar kadar satış başarısı yakalayabileceğini gördüler.

Dolayısıyla EA’in, bu tek oyunculu oyun furyasına bir yandan yeni markalar çıkarmaya uğraşırken diğer yandan eski markalarını güncelleme işine girişmiş olması normal karşılanabilir. İleride bu Remake EA’in istediği başarıyı yakalayabilecek mi hep beraber göreceğiz.

Oyunun orijinal versiyonu ile Remake versiyonun farkını gösteren görsele aşağıdan göz gezdirebilirsiniz.

Dead Space Remake

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir