DICE Battlefield 2042’de Hilecilere Acımayacak

Anıl Er
Anıl Er
3 Dk Okuma Süresi

Battlefield 2042‘nin çıkışına hala birkaç ay uzak olmamıza rağmen DICE, oyunun oyuncu toksisitesi ve hileler ile nasıl başa çıkacağını tartışmak için hiç zaman kaybetmiyor.

Bugün yayınlanan bir blog gönderisinde geliştirici ekip, oyuncu davranış politikalarını ve hile karşıtı önlemleri ortaya koydu. Oyuncuların bu durumları gördüklerinde mücadele etmek için hangi araçları kullanmaları gerektiğini açıkladı.

DICE’ın Battlefield 2042’deki “olumlu oyun” taahhüdünün bir parçası olarak çok oyunculu oyunlarda standart hale gelen bir özellik olan, oyuncuları oyun içinde bildirme özelliği getirilecek. Bununla birlikte “gerekirse isteğe bağlı bir yorum ekleme” özelliği de oyunculara harici destek kanallarından raporları iletmesini sağlayacak.

Battlefield 2042’deki bildirilebilir davranışların tam listesi:

  • Kötü Amaçlı Metin Sohbeti
  • Kötü Amaçlı Sesli Sohbet
  • Hile
  • Oynanış Sabotajı
  • Saldırgan Oyuncu Adı
  • Her Türlü Taciz

Bu oldukça kapsamlı bir liste olsa da “taciz” ve “küfürlü sesli sohbet” için bildirimde bulunmanın ne zaman uygun olacağı konusunda biraz kafa karışıklığı yaratacak. Ekstra yorum eklenerek raporlamak bu durumlar için daha kullanışlı olacak gibi gözüküyor.

Hilecilere gelince, DICE sıfır tolerans politikası ilan etti ve hızlı şekilde kalıcı yasaklar uygulayacağını taahhüt etti.

“Hile söz konusu olduğunda herhangi bir uyarı ve uzaklaştırma olmayacak. Kurallara göre oynamazsanız oyundan engellenirsiniz.”

Battlefield 2042’nin hile algılamasına güç veren ve EA’nın; Apex Legends ve Star Wars: Squadrons’ta (ve Fortnite gibi diğer popüler oyunlarda) halihazırda ücretsiz ve yaygın olarak kullanılan Epic Games’e ait Easy Anti-Cheat kullanılıyor. Battlefield’ın crossplay işlevi nedeniyle hesabınızdaki yaptırımlar, oyunun tüm sürümleri için geçerli olacak. Yani hesabınız PC’de engellenirse, Xbox sürümüne giriş yaptığınızda da aynı şekilde engellenmiş olacaksınız.

battlefield 2042

Battlefield 2042’nin hile karşıtı özelliği, 6-10 Ekim’de gerçekleştirilecek olan açık betası sırasında aktif olacak. İlginç bir şekilde DICE, gelecekte de hile önleme araçlarına geliştirme yapmayı planladığını açıkladı.

“Herkes için eğlence amacıyla bu lansmandan sonra 3. taraf hile karşıtı çözümleri artıran, çoklu savunma katmanları sağlayan ve oyunlarımızın adil olmasını sağlayan dahili yetenekler ve teknolojiler geliştirmeye yatırım yapmaya devam edeceğiz.” diyor.

Battlefield 2042’nin hile ve toksisite ile ne kadar etkili bir şekilde başa çıkacağını göreceğiz. Battlefield serisi geçmişte hilecilerle uzun süre mücadele etti ve Easy Anti-Cheat’in de hatasız olduğunu söyleyemeyiz. Aynı hile karşıtı teknolojiyi çalıştıran Apex Legends, 2021’de artan popülaritesinin getirdiği bir hileci dalgasından hala etkileniyor. Yine de Battlefield tam fiyatlı bir oyun olarak bir avantajla çıkıyor. Apex veya Warzone’dan farklı olarak yasaklı hileciler ya 60 dolar daha vermek zorunda kalacaklar ya da yasağa bir çözüm bulmak zorunda kalacaklar.

Önümüzdeki haftanın açık betası bu durum için iyi bir test olacak. Umarız ki Battlefield’ın 19 Kasım’daki tam çıkış tarihini daha sorunsuz hale getirir.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Çıkış yılı, türü fark etmeksizin her oyunu deneyen, bunların yapılışı ve tekniğiyle de ilgilenen eski kafa bir "oyuncu" anil_er@hotmail.com
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir