Diego Armando Maradona FIFA 22’den Kaldırıldı

Serqinhos
Serqinhos
2 Dk Okuma Süresi

Dünyanın gelmiş geçmiş en iyi futbolcularından birisi olan Diego Armando Maradona, yasal anlaşmazlıktan dolayı FIFA 22’den kaldırılmak zorunda kaldı.

Oyunun giriş ekrandan “Yasal anlaşmazlıklardan dolayı Diego Maradona’yı FIFA Ultimate Team’den, Draft’tan ve Dünya 11’inden kaldırıyoruz” duyurusu ile Maradona’nın oyundan kaldırıldığı duyuruldu. Aynı zamanda İkon Diego Maradona’sı olanların silineceği, bir daha o ikona sahip olunmayacağı ve son olarak da “ileride umarız oyuna geri getirebiliriz” diye yazının en sonunda belirtilmiş.

Maradona FIFA 22’den kaldırılma olayı ise şu şekilde gerçekleşmiş:

Maradona’nın haklarını elinde bulunduran kişiyi karıştırmalarından ötürü böyle bir sonuç ortaya çıkmış. Arjantin mahkemeleri ile EA, geçtiğimiz sezon yanlış kişilerle pazarlık yapmışlar ve bunun sonucunda Maradona’nın haklarını elinde bulundurduğu kişi de dava açarak FIFA’dan kaldırılmasını talep etmiş.

Arjantin’den gelen haberlere göre Kasım 2021’de EA, Stefano Ceci isimli kişi ile reklam hakları üzerinden anlaşma yapıyor, Ceci ise Maradona’nın eski menajeri. Fakat mahkemeler Ceci’nin iddia ettiği hiçbir hakları elinde bulundurmadığını ve onunla anlaşma yapılmasının hiçbir şey ifade etmediğine karar veriyor.

Bununla da sınırlı değil. Maradona’nın fotoğraf hakları ise bambaşka bir mevzu. Maradona’nın avukatı Matias Morla ise Maradona bütün haklarını Diego Armando Maradona markasına bıraktığını iddia ediyor.

Mart 2021’de, Maradona’nın iki kız çocuğunun şikayetleri üzerine Sattvica’nın Maradona markasını kullanması yasaklanmıştı. Bu yasak bu yıl yılını doldurmuş oldu. Fakat Maradona’nın kızları ve avukatı Morla hakların kime ait olduğu savaşını bırakmamaya yemin etmişler gibi.

2021 Kasım’daki davada, yargıç Marcelo Gota “reklam haklarının kullanılmasını önlemek maksatlı bütün reklamlardan yüzünü çekilmesi” kararına vardı. Böylece EA de hakların kime ait olduğu netleşene kadar bütün Maradona figürlerini oyunundan kaldırmalıdır şeklinde sonuca vardı.

Maradona Fifa 22

En azından bu problem çözülene kadar Diego Maradona’yı kesinlikle oyunda görmeyeceğimiz netleşti. Böylece Fifa 22‘de kadrosunu Maradona’yla güçlendiren oyuncularla rövanş maçı yapma zamanı geldi diyebiliriz.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Futbol oyunları sever, YouTube içerikleri üretir...
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir