Disco Elysium Hangi Dili Ekleyelim? Anketine Katılmayı Unutmayın!

Brz Konuk
Brz Konuk
3 Dk Okuma Süresi

Disco Elysium Hangi Dili Ekleyelim? Anketine Katılmayı Unutmayın!

Hikaye odaklı oyunseverlerin yabancı dilleri zayıfsa oyun zevkleri işkenceye dönebiliyor. Biz bu tarz oyunculara şimdilik ‘’anlamayanlar’’ diyelim. ( Roman ismi gibi oldu 🙂 ) Anlamayanlar, hikayeyi anlamak bir yana dursun, translate sayfalarını oyundaki ana karakterden çok görmeye başlıyorlar. Kimi zaman bu duruma içten içe üzülüyor, kimi zaman isyan edip konsolun fişini çekiveriyorlar.

Bu durum daima böyle olmuyor tabi. Zaman zaman yerli oyuncuların yüzünü güldüren hamleler yapılıyor. The Last of Us 2 ve Cyberpunk 2077 buna en net örnekler. Peki biz ‘anlamayanlar’ olarak bir oyun satın aldığımızda ne yapıyoruz? Başlıyoruz hayran yapımı Türkçe yama aramaya. Bulamazsak üzülüyoruz, bozuluyoruz, en sonunda isteksiz de olsa başlıyoruz oynamaya. ‘’-Housekeeping! –House ney? House ev? Ben oteldeeeyim?’’ tarzı diyaloglarla finali görüyoruz. Ancak ne biz oyunun zevkini tam alabiliyoruz, ne de oyun bizim ne yaptığımıza tam anlam veremiyor.

disco2

Bu sadece ülkemizde değil, Dünya’nın birçok bölgesinde kendi diline çevrilmeyen oyunları oynamak isteyen oyuncular, yani ‘’anlamayanlar’’ için ortak bir problem. İşte bu gibi durumlarda yapımcı şirketlerden biz oyunculara kulak vermesini istiyoruz.Nitekim bu çağrıya daha fazla cevapsız kalamayan bir yapımcı şirket çıktı ki; bu gerçekten özellikle Disco Elysium’un ‘’anlamadan oynayan’’ hayranları için büyük bir fırsat.

Evet, ZA/UM hem gelen istekler doğrultusunda, hem de daha geniş kitlelere ulaşabilmek adına kendi internet sitesinde bir anket başlattı. Bu anket size Disco Elysium’un hangi dili desteklemesini istediğinizi soruyor. Anket sonuçlarında şu an için Türk anlamayanlar, Polonyalı anlamayanların tüm çabalarına rağmen yarışı rahatlıkla önde götürüyor diyebiliriz. Bu durum daha sonrada değişmeyecek gibi, çünkü birlik olduğumuzda kaybedeceğimiz bir yarış olmadığını biliyoruz. 

Anket Sayfası: https://internationale.zaumstudio.com/

Yani Elysium severler ufaktan kolları sıvayabilir. Dil desteği yolda gibi. Sitede sadece anket değil, aynı zamanda şu anda yapım aşamasında olan çevirilerin tamamlanma yüzdesini de paylaşıyor ZA/UM. Bu sayede ‘anlamayanların’ kendi dilleri için ne kadar bekleyeceklerini güncel olarak belirtiyor.

disco1

Bir diğer önemli konu ise çeviri yardımı. Şirket onaylanan dil oldukça ve oyuncu kitleleri genişledikçe bünyesine yeni ‘’yardımcılar’’ alıyor. Bu konuda açıkca iletişim için mail veren şirket ayrıca hangi konuda yardımcı olabileceğinizi de belirtmenizi istemiş. Sitedeki ‘’anlamayan savaşında’’ Türkçe’ye destek vermek veya yapımcı şirkete ulaşmak isterseniz aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz. Peki ‘’nedir bu Disco Elysium,neyin nesidir?’’ diyenler muhakkak olacaktır. Oyun gerçek bir rol yapma oyunu. Gerçek diyorum çünkü diğer muadili oyunların aksine Disco Elysium, neredeyse her oyuncuya farklı deneyimler sunabiliyor. Her oyunseverin mutlaka kıyıdan, köşeden tadına bakması gerektiğini düşünüyorum. Esen kalın, oyunla kalın, sizi seviyoruz anlamayanlar!  

 

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Hayatı Oyun Olanların Platformu...
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir