EA Sports FC 24’ten PC Gereksinimleri Dahil Pek Çok Yeni Detay ve Uzun Bir Oynanış Videosu Paylaşıldı

EA Sports FC 24'ün yeni oynanış fragmanı, oyundaki yeni teknolojilerin ne işe yaradığını gösteriyor. Bu sayede oyun pek çok yeniliğe kavuşuyor.

Berke Sönmez
Berke Sönmez - Editör
4 Dk Okuma Süresi

Yaz aylarının gün gün geride kalmasıyla birlikte EA Games, FIFA’nın varisi EA Sports FC 24 hakkında yeni bilgileri gün yüzüne çıkarıyor. Geçtiğimiz günlerde kapak yıldızından tutun çıkış tarihine ve elbet fiyatını öğrendiğimiz oyundan daha fazla bilgi ise bugün paylaşıldı.

EA Sports FC 24, FIFA 23’ün Üzerine Ne Koyuyor?

Bugün yayınlanan yeni oynanış videosu HypermotionV, PlayStyles ve tabi devrim yaratan Frostbite motorundan bahsediyor. Dünya’nın dört bir yanından büyük liglere ve elbette büyük turnuvalara ev sahipliği yapan stadyumların her tarafına yerleştirilen kameralar, bu teknolojilerin arkasında duran yegane şey. Bu kameraların her hareketi yakalayıp oyuna entegre etmeyi mümkün kılması yapımı bu denli gerçekçi yapan unsur.

HyperMotionV ile başlayacak olursak V’nin ne anlama geldiği sorusunu gidermek gerekiyor. Volumetric Capture Technology olarak karşımıza çıkan bu yenilik, oyuncuların hareketlerini birebir olarak oyuna aktarıyor. Bu noktada sahada yer alan kameralara büyük bir teşekkür etmek gerekiyor. Paslardan, şutlara şutlardan müdahalelere ve kurtarışlara pek çok hareket oyuna futboldan olduğu gibi aktarılmış bulunuyor. Böylelikle yüzlerce yeni animasyonun yapımda yer alacağı söyleniyor.

Bu teknoloji sayesinde yıldız oyuncuların oyunda etkisi daha da artacak. Yani Jack Grealish gibi çevik bir futbolcuya görece yavaş bir stoper olan Harry Maguire’ın yetişmesi pek mümkün olmayacak. Yıldız oyuncuların yanı sıra büyük liglerde ve turnuvalarda mücadele eden futbolcuların da koşu tarzları ve animasyonları HyperMotionV sayesinde yerini almış olacak. Bu sayının 200’ü geçkin olacağının bilgisi verildi. Başka bir sayı miktarına da geçen sene tanışmış olduğumuz hızlanma tiplerinde değinebiliriz. EA Sports FC 24 ile bu 3 tipin yanına 4 yenisi daha eklenecek.

EA Sports FC 24

EA Sports FC 24’ün gösterdiği bir diğer şey ise PlayStyles. Ratingleri oluşturan numaraların yetersiz geldiği kısımlarda devreye girecek olan bu kısımda kendi içerisinde ikiye ayrılıyor. PlayStyles ve PlayStyles+ olarak isimlendirilen yetenekler oyuna seviye atlatıyor. Bu noktada Opta ile de iş birliği yapan EA oyuncuları sahaya eşsiz yetenekleriyle beraber yansıtmak istiyor.

Defansif hamlelerden Ofansif hamlelere oyunu gerçekten değiştirebilecek bu özellikler sadece kağıt üzerinde de değil. Örnek vermek gerekirse serbest vuruşlarda PlayStyles’dan yoksun futbolcularda topun gideceği eğri daha kısa ve belirsizken, PlayStyles’a sahip bir futbolcunun eğrisi daha uzun ve yardımcı olacak şekilde. 34 adet PlayStyle’ın oyun içerisinde yer alacağı bilgisi de verildi.

Videoda son olarak yer alan bir başka kısım ise Frostbite motoru hakkında. Frostbite çıktığı günden bugüne şüphesiz üstüne koyarak ilerledi ve bu seferde de sunduğu bundan başka bir şey değil. Neticede firma oyuncuların vücutlarından yüzlerine ışıklandırmalardan formalara EA Sports FC 24’ün iyi gözüktüğü kanaatinde ve her şeyi henüz göstermediklerini söylemekte.

Yeni Oynanış Fragmanı:

EA Sports FC 24 PC Sistem Gereksinimleri neler?

Minimum:

 • İşletim Sistemi: Windows 10 (64-bit işlemci ve işletim sistemi gerektirir)
 • İşlemci: Intel Core i5-6600K @ 3.50 GHz veya AMD Ryzen 5 1600 @ 3.20 GHz
 • Bellek: 8 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050Ti 4GB veya AMD Radeon RX 570 4GB
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 100 GB kullanılabilir alan

Önerilen:

 • İşletim Sistemi: Windows 10 – 64-Bit
 • İşlemci: Intel Core i7-6700 @ 3.40GHz veya AMD Ryzen 7 2700X @ 3.7 GHZ
 • Bellek: 12 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1660 veya AMD RX 5600 XT
 • DirectX: Sürüm 12
 • Depolama: 100 GB kullanılabilir alan

EA Sports FC 24, 29 Eylül tarihinde Xbox One, Xbox Series S/X, PlayStation 4, PlayStation 5, Nintendo Switch ve PC sahipleri ile buluşacak.

Bu makaleyi paylaş
By Berke Sönmez Editör
Takip et
"Praise The Sun"
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir