EA’in Başkan Yardımcısı Oyuncu (GAMER) Demenin Demode Olduğunu Düşünüyor

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
3 Dk Okuma Süresi

Electronic Arts Başkan Yardımcısı Elle McCarthy yaptığı yorum ile oyun oynayanları karşısına almış görünüyor. Oyun oynamak o kadar yaygınlaştı ve normal karşılanmaya başladı ki, bir insana “oyuncu” demenin artık doğru bir tabir olduğunu düşünmüyor. EA’de başkan yardımcısı olan McCarthy’nin şu an ki görevli olduğu proje ise EA’i marka perspektifinden yeniden icat ederek markayı canlandırmak.

AdWeek’e konuşan McCarthy, oyunun artık bir araç veya endüstri değil sadece ‘etkileşim’ olduğunu ve oyun yoluyla bir çok durumda etkileşime geçilebileceğini söyledi.

Markaların oyunla nasıl nasıl ortaklık kurabileceği ya da oyuncularla nasıl konuşabileceği hakkında bir çok soru alıyorum. Gerçekten oyuncular diye bir şey yok. Bu durum anlaşılıp kabul edilmesi çok önemli. Sizlerle biraz istatistik paylaşmak istiyorum. Oyun oynayan insanlar arasında sadece %14’lük kesim kendisini oyuncu olarak tanımlıyor. Bu oran ise kadınlar arasında %6. Bu kimlik politikasının prangalarından kurtulmuş, onlar gibi insanlarla oynarken buldukları bir güvenlik yöntemi olabilir. Bahsettiğim durum pozitif oyun alanlarında ise dünya genelinden daha da az. Bu niş, çok yönlü ve tutkulu topluluklarla nasıl etkileşim kurulacağına dair uygulama kuralları yok. Oyuncuları hedeflemeye çalışmak, müzik dinleyen insanları ya da nefes alan insanları hedeflediğinizi söylemeniz ile aynı.

Tüm bunları göz önünde bulunduran McCarthy, “oyuncu” kelimesiyle insanları betimlemeye gerek olmadığını çünkü bu durumun insanların hava soluduğunu belirtmekten daha önemsiz olduğunu savundu.

McCarthy’nin Asıl Görevi

McCarthy, EA’ya Şubat 2020 tarihinde katıldı. Yazımızın başında da belirttiğimiz gibi şuan ki görevi, 40 yaşında olan EA’ya yeni bir soluk gelmesine yardımcı olmak.

McCarthy, “Bir şirket bu kadar uzun zamandır markasına içeriden ilgi göstermediğinde, büyük miktarda yenilikçi düşünce gerektir ve yeni düşünceleri gerçekleştirmeye çalışır. Electronic Arts’ın asıl temeli, oyun oynamanın beyninizi uyandırması ve dünyada ki en bağlantılı eğlence ortamı olmasıdır. Şirketimiz uzun yıllar boyunca inanılmaz yenilikler sayesinde büyüdü. Bizler bu amacı şirket kültürüne geri getirdik. Yaptığımız eylem bir nevi marka yeniliği. Bizim marka amacımız ürünlerimiz sayesinde pozitifliği yaymak ve sosyal etki yoluyla sizlere geri vermek.”

Electronic Arts oyuncular tarafından uzunca süredir tepki gören bir firma. Firma yöneticilerinden gelen yeni açıklamalar oyuncular tarafından nasıl karşılanacak hep beraber göreceğiz.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image