Elon Musk Twitter’ı Satın Aldı

Elon Musk'ın Twitter'ı satın almak için yaptığı hisse başı 54.20 dolarlık teklif kabul edildi.

Bilal Yusuf Ersin
Bilal Yusuf Ersin - Yazar
3 Dk Okuma Süresi

Bir süredir popüler sosyal medya platformu olan Twitter üzerindeki ilgisiyle dikkatleri üzerine çeken Elon Musk’ın platformun haklarını 44 milyar dolarlık bir fiyat etiketiyle satın aldığı, gün içerisinde gerçekleştirilen bir basın toplantısında duyuruldu. Elon Musk, 14 Nisan tarihinde sunduğu hisse başı 54.20 dolar olacak şeklindeki teklifiyle anlaşmayı sağlamış oldu.

Musk, yayınla birlikte yapılan bir açıklamada, “İfade özgürlüğü işleyen bir demokrasinin temel taşıdır ve Twitter, insanlığın geleceği için hayati önem taşıyan konuların tartışıldığı dijital bir  meydandır” dedi ve “ayrıca platformu yeni özelliklerle geliştirerek, güveni artırmak için algoritmaları açık kaynak haline getirerek, spam botlarını yenerek ve tüm insanların kimliğini doğrulayarak Twitter’ı her zamankinden daha iyi hale getirmek istiyorum.” şeklinde açıklamalarını da ekledi.

Twitter CEO’su Parag Agrawal ise yaptığı bir açıklamada, “Twitter’ın tüm dünyayı etkileyen bir amacı ve ilgisi var. Ekiplerimizle derinden gurur duyuyoruz ve hiç bu kadar önemli olmayan çalışmalardan ilham alıyoruz.” şeklinde konu üzerine vurgulamalar yaptı.

Elon Musk

Elon Musk’ın Twitter’ı Satın Alma İşlemlerinin 2022 Yılı İçerisinde Tamamlanacağı Ön Görülüyor

Musk, anlaşmayı finanse etme planını  geçtiğimiz perşembe günü  25.5 milyar dolarlık kredi ve 21 milyar dolarlık kişisel öz sermayeyi içeren bir SEC dosyasında ortaya koymuştu. Analistler ise kredilerin Twitter’a hizmet ücretlerinde yılda 1 milyar dolara veya şirketin yıllık gelirinin yaklaşık yüzde 20’sine mal olabileceğini düşünüyor. Satın alma işlemlerinin ise 2022 yılı içerisinde tamamlanması ön görülüyor.

Musk’ın Twitter’da ne gibi bir etkisi oluşturacağı veya değişikliklere nereden başlayacağı met değil. Fakat Musk, Twitter’daki yüzde 9,2’lik hissesini ilk açıkladığı zamanlarda Twitter kullanıcılarına Twitter’ın halihazırda geliştirmekte olduğu bir “düzenle” düğmesinin oluşturulması konusunda anket yaparak onların konu hakkında görüş bildirmelerine olanak sağlamıştı. Bunun yanında Twitter Blue’dan reklamları karıştırmayı, abonelik fiyatını düşürmeyi ve bir ödeme seçeneği olarak Dogecoin’i eklemeyi önermişti. Elon Musk’ın önceden ilgilendiği bu yenilikleri platform üzerinde uygulaması mümkün olmakla birlikte daha çeşit çeşit ve enteresan fikirlerle onu karşımızda görebiliriz.

Elon Musk‘ın vaad ettiği özgürlükçü ve daha düzenli bir fikir alışverişinin geçtiği bir platformun nasıl bir değişikliğe uğrayacağını görmek ilginç olacaktır. Twitter’ı ilerideki zaman dilimi içerisinde neler bekliyor bekleyip görmemiz gerekecek.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
:)
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir