Embracer Group Durdurulamıyor! The Lord of the Rings Hakları Artık Onların Elinde

Embracer Group, The Lord of the Rings'ın tüm marka haklarının yanında birtakım stüdyo ve yayıncıları satın aldı.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
5 Dk Okuma Süresi
Embracer Group

2019 yılında THQ Nordic GmbH içerisinden ayrılarak isim karışıklığını önlemek adına kurulan bir firma olan Embracer Group, oldukça güzide bir yapıdaydı. THQ Nordic’in ardından gelecek vaat eden stüdyoları toplamak isteyen firma, günümüze kadar 20’den fazla stüdyo ve beş ana alt şirketi bünyesine aldı ve harcanan paralarla herkesi şaşkına çevirdi.

Nitekim Embracer Group, halen daha marka haklarını ve oyun stüdyolarını almaya devam ediyor. Bugün itibariyle The Hobbit, The Lord of the Rings ve diğer Orta Dünya temalı yapımların marka hakları da bu firmaya geçmiş bulunuyor.

Nereden geliyor bu para Embracer Group?

Öncelikle firmanın Embracer Freemode isimli yeni bir yayıncı kimliği oluşturduğunu belirtelim. Embracer çatısı altında işlerini yürütecek olan Freemode; orta büyüklükte olan firmaların bir arada tutulduğu global düzeyde bir stratejik, finansal anlamda güçlü ve işlevsel bir ekosistem oluşturacak. Dolayısıyla bu firmaların kendi işlerini büyütmelerine ve uzun vadeli amaçlarına ulaşmalarında bir destek eli de görecek.

Otuz yıllık çalışma deneyimine sahip CEO Lee Guinchard tarafından yönetilecek olan Freemode, yönetim katında Actvision Blizzard’da uzun süre çalışmış ve Guitar Hero ile Skylanders markalarının kurulmasına tanıklık etmiş Aionic Labs’in ortak kurucu CEO’su da yer alacak.

Karlstad, İsveç’te yer alan ana ofislerinin yanında Livermore, Kaliforniya, Londra, İngiltere ve Hong Kong’da da ağı olan firma üzerinden marka haklarının ve oyun stüdyolarının alımı yapılacak.

Middle-Earth oyun hakları Embracer Freemode’a gidiyor

Bugün itibariyle duyurulan şekilde Freemode, The Saul Zaentz Company’den Middle-Earth Enterprises’ı satın aldı ve Lord of the Rings, The Hobbit ve birçok Orta Dünya temalı oyunun haklarına sahip olmuş oldu.

Durumun ciddiyetini anlamak üzere not düşelim ki Middle-Earth Enterprises; J.R.R Tolkien’in Yüzüklerin Efendisi üçlemesi, Hobbit filmlerinin, video oyunlarının, ticari ürünlerin, tema parklarının, Tolkien Estate ve Harper Collins tarafından yetkilendirilen Orta Dünya ile ilgili tüm edebi eserlerin fikir ve mülkiyet haklarını kapsıyor.

Dünyanın en epik fantezi serilerinden biri olan Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit’in Embracer ailesine katılmasından ve küresel grubumuz genelinde sinerjiler de dahil olmak üzere daha fazla transmedya fırsatının önünü açmasından gerçekten heyecan duyuyorum. Grup içinde bir başlangıç ​​olarak Freemode ve Asmodee ile bu IP için gelecekte neler olduğunu görmek beni heyecanlandırıyor. İleride, giderek daha güçlü IP portföyümüzün hem mevcut hem de yeni harici lisans alanlarıyla işbirliği yapmayı da sabırsızlıkla bekliyoruz.

Zaentz Company’de bizler; dünya çapındaki Yüzüklerin Efendisi ve Hobbit hayranlarının ödüllü epik filmlerin, zorlu video oyunlarının, birinci sınıf tiyatronun ve her çeşit ürünün keyfini çıkarabilmeleri için geçtiğimiz yarım yüzyılda Tolkien haklarını koruma onuruna sahip olduk. Embracer’ın artık sorumluluğu üstlenmesinden daha fazla heyecan duyamazdık ve gruplarının bu büyük edebi eserlerin ruhuna saygı gösterirken bunu yeni boyutlara ve boyutlara taşıyacağından eminiz.

Embracer Group’un CEO’su ve kurucusu Lars Wingefors ve The Saul Zaentz Company COO’su Marty Glick

Embracer Group; tüm The Lord of the Rings markasına sahip olmakla birlikte yayıncı ve distribütör Limited Run Games, Killing Floor, Rising Storm ve Maneater yapımlarını geliştiren Tripwire Interactive, müzik şirketi Singtrix, Teardown’un yapımcısı Tuxedo Labs, Gioteck, Bitwave Games ve Tatsujin’i de satın aldı.

Öte yandan 2023’ün birinci çeyreği için Nisan ile Haziran 2022 arasındaki satışları detaylandıran mali rapor içerisinde bir AAA projesinin Embracer içindeki başka bir stüdyoya devredildiği belirtiliyor. Star Wars: Knights of the Old Republic Remake’ten şüphelenen oyun severler, Aspyr Media’nın geliştirdiği yapımın geçtiğimiz günlerde süresiz olarak ertelendiği haberini kanıt olarak öne sürüyor.

Uzmanlara göre Middle-Earth markası, firma için 2 milyar dolar gibi bir meblağa mal olmuş olabilir. Eh Embracer için gayet hızlı başlayan bir gün ha!

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir