İÇERİKLER

Epic Games Apple Davasında İlk Duruşma Gerçekleşti

Epic Games Apple Davasında İlk Duruşma Gerçekleşti

ABD bölge yargıcı Yvonne Gonzalez Rogers, Apple’ın Epic Games’in geliştirici hesaplarını kaldırmasını veya Apple işletim sistemlerindeki Unreal Engine güncellemelerini reddetmesini yasaklayan geçici bir kısıtlama kararı verdi.

Apple ve Epic Games’i temsil eden avukatlar, davalarını çözmek için Pazartesi günü Zoom aracılığıyla yargıç önüne çıktı. Epic’in geliştirici hesabını iptal etmeyi ve Unreal Engine’i platformlarından kaldırmayı planlayan Apple’a karşı açılan geçici yasaklama emri tartışılmış ve bu tartışmadan Apple haksız çıkmış.  Epic, Fortnite kaldırılırsa ve geliştirici hesabı 28 Ağustos’ta feshedilirse “telafisi imkansız bir şekilde zarar göreceğini” savunuyor, çünkü öyle olursa 2021 Nisan’a kadar başka bir mahkeme de olmayacak.

Mahkeme heyetine göre Apple’ın getirdiği yasak Unreal Engine oyun motoru, üçüncü taraf geliştiriciler ve de oyuncular olmak üzere genel olarak oyun endüstrisine potansiyel bir zarar verecekti.

Diğer bir tarafta ise Apple, Fortnite’ı mağazasına geri getirmek zorunda da değil. Mahkeme heyetine göre mevcut durum Epic’in kendi hatasından kaynaklanıyor.

Sonuç olarak Unreal Engine kullanan geliştiriciler artık rahat bir nefes alabilirler. Sonuçta Unreal Engine sözleşmesi yapılırken Epic Games, kendi şahsı için değil bir paravan şirket niteliğinde tüm geliştiricileri temsil ediyordu. Bu da bağımsız yapımcılar için haksızlık olduğundan Apple böyle bir yasak getiremeyecek.

Fortnite’ın ne olacağı ise şu an belli değil. Şimdilik Apple’ın oyunu tekrar mağazasına koyma zorunluluğu bulunmuyor ve getirmeyecek gibi de gözüküyor. Ancak 28 Eylül tarihinde gerçekleşek olan duruşmada Fortnite’ın da kaderi belli olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu