Epic Games Ücretsiz Oyunlar İçin İlk 9 Ay 11 Milyon Doların Üstünde Harcama Yapmış

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Apple ve Epic Games arasında geçen mahkeme son hızıyla devam ederken yeni bir belge ortaya çıktı. Belgeye göre Aralık 2018 ile Eylül 2019 arasında (ilk 9 ay) Epic Games, ücretsiz dağıttığı oyunlar için 11.6 milyon doların üstünde bir meblağ harcamış.

Bugün erken saatlerde bir tweet atan GameDiscoverCo kurucusu Simon Carless, söz konusu belgenin mahkemede erken yayınlanan birkaç belgeden biri olduğunu açıkladı. Duruşmanın ilerleyen saatlerine kadar bu belgelerin halka açıklanmaları planda yoktu ancak yanlışlıkla Epic’in belgelerine dahil edilmişlerdi. Bugün ise bu belgeler erişime serbest bırakıldı. Tüm belgeler arşivden hızla kaldırılsa da o zamandan beri internete geri yüklendiği besbelli.

Belgenin tamamına göre Epic Games, ücretsiz oyunları ilk dağıttığı günlerde bir hayli para harcamış. Örneğin Edmund McMillen’in The End is Nigh adlı eseri ona 200.000 $ kazandırırken, Annapurna’nın What Remains of Edith Finch oyunu yalnızca 125.000 $ kazandırmış. Epic, PlayDead’e Limbo için 350.000 $ ve Inside için 800.000 $ ödese de Alan Wake yalnızca 150.000 $ alabilmiş.

En çok ödenen fiyatlar ise: Batman Arkham üçlemesinin 1.5 milyon dolar ve Subnautica’nın 1.4 milyon dolar olduğu açıklandı. İlginç şekilde Epic’in yaptığı en iyi vurgun ise Deep Silver’ın Metro 2033 Redux’u için hiç para almamış olması. Belge ayrıca büyük çaplı oyunların çok kullanıcı çektiğini ama onun dışında verilen oyunların fazla kayıt olan kullanıcı getirmediğini ortaya koyuyor.

Belgeler, 2019’un ortalarına kadar gidiyor ki bu da demek oluyor ki Epic’in GTA 5 için ne kadar harcadığı hala bir muamma. Üstelik 2027’e kadar Epic Games Store’un hala daha kar etmeyeceği ön görülüyor. Bu gidişle Epic Games, ücretsiz oyun çekilişlerine son verebilir.

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image