Epic Games Yeni Oyun Motoru Unreal Engine 5’i Erken Erişimde İndirilebilir Yaptı

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Epic Games’in bugün itibariyle yaptığı 15 dakikalık sunumda stüdyo, geliştirilen en yeni oyun motoru olan Unreal Engine 5 ile ilgili güncellemeleri verdi. UE4’te başlattıkları geleneği sürdüren Epic Games, oyun motorunu erken erişime açarak oyun severlerin denemesine izin verdi. Normalde UE5, 2021 yılı içerisinde piyasaya sürülecekti ama pandeminin olumsuz getirileri yüzünden motorun çıkışı 2022 yılına ertelenmişti.

UE5, yedi yıllık selefine göre önemli ölçüde geliştirmeler içeriyor. Unreal Editor’s Workflow fonksiyonu editörün, operasyonları hızlı işlemesine ve menü ile paneller arasında geçiş hızını arttırmasına olanak sağlıyor. Bunun yanında UE5, Nanite ve Lumen teknolojileri ile görüntü kalitesini ve ışıklandırmayı da yeni bir boyuta taşıyor. Alttaki videodan Epic Games’in erken erişimde olan oyun motorunun nasıl çalıştığını izleyebilirsiniz.

UE5’in yanında Valley of the Ancient isimli bir oyun da ekstra olarak ücretsiz indirilebilir hale getirildi. Oyun, 100 GB’lık bir yer işgal etse de UE5’in fonksiyonlarına birinci elden tanık olmanıza olanak sağlıyor. Bu örnek proje, minimum GTX 1080, 8 GB VRAM ve 32 GB RAM istiyor. Unreal’in resmi sitesi ise ne yazık ki oyunda 30 FPS’i garanti edemiyor ama oyunun, yeni jenerasyon konsollarda pürüzsüz çalıştığını iddia ediyor. Ayrıca Epic: “Full demoyu oynayamasanız bile kaplamalara, görüntü kalitesine ve kuruluma bakmanız bile erken erişimde olan bir oyun motorunun özelliklerini ve neler başarabileceğini anlamanıza yardımcı olacaktır.” şeklinde de ekledi.

 

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image