Fantastik Canavarlar 3: Dumbledore’un Sırları Spoilersız İnceleme

Pandemi sebebiyle ancak bu ay gösterime girebilen, serinin üçüncü filmi Fantastik Canavarlar: Dumbledore, nasıl bir film olmuş?

Meriç Topal
Meriç Topal
7 Dk Okuma Süresi

Serinin yeni filmi olan Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları’nı izledim ve sizler için çok uzun uzadıya olmayan bir inceleme hazırladım. Nihayet uzun süredir beklenen Büyücülük Dünyası filmi sonunda izleyicilerle buluştu. Peki sihir nasıl geri döndü?

Bildiğiniz üzere J.K Rowling, yazdığı Harry Potter kitabı ile dünyayı sarstı ve daha sonrasında büyüyü beyaz perdeye taşıdı. 10 Yıl boyunca bize harika anlar yaşatan Harry Potter evreni dünya çapında harika başarılar elde ediyordu ve her geçen gün J.K Rowling’in ününe ün katıyordu.

Tabii bu süreçten sonra düzinelerce başarılar elde etmiş Harry Potter serisi ile aynı evrende geçen ve aynı Harry Potter gibi kitap uyarlaması olan Fantastik Canavarlar serisi de beyaz perdede sevenleri ile buluştu.

Fantezi macera türünde olan serinin ilk filmi 2016 yılında vizyona girdi fakat beklenen etkiyi yaratamadı. Umudunu kesmeyen yapımcılar, 2018 yılında vasat bir film olan Fantastik Canavarlar: Grindelwald’ın Suçları‘nı çıkardı ve hayranlardan bolca kötü yorum topladı.

Peki, pandemi sebebi ile ancak 2022 yılının Nisan ayında vizyona girebilen Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları filmi nasıl?

Fantastik Canavarlar 3: Dumbledore’un Sırları Türkçe Altyazılı Resmi Fragmanı

İlk olarak, eğer Fantastik Canavarlar serisinin diğer filmlerini izlemediyseniz bile bu filmi izleyebilirsiniz. Film, eski izleyicilerine yaşanan olayları hatırlatırken; ilk kez Fantastik Canavarlar filmi izleyen biri için ise güzel bir şekilde özet geçiyor ve seyircinin kafasında hiçbir soru işaretine yer vermiyor.

Filmin konusu ise şu şekilde; Serinin ana kötüsü olarak adlandırabileceğimiz “Karanlık BüyücüGellert Grindelwald, büyücülük dünyasının kontrolünü geçirmek için harekete geçer. Grindelwald’un harekete geçtiğini öğrenen Albus Dumbledore, onu tek başına durduramaz ve aralarında büyücüler, cadılar ve cesur bir Muggle fırıncıdan oluşan ekibin yönetimini filmimizin ana karakteri “Büyüzoolog” New Scamander’a emanet eder. Tehlikeli bir görevi üstlenen ekip, canavarlarla savaşmak zorunda kalırken, bir yandan da gün geçtikçe artan Gindelwald’un müşrikleri ile savaşmak zorunda kalır. Peki ya bu olan biten olaylara Dumbledore nasıl karşı çıkacaktır?

Film, birçok hikaye anlatarak başlıyor ve aşırı kısa final sahnesinde bu sahneleri çabucak bağlayıp bitiriyor.

Oyuncu kadrosunda ise Hannibal dizisinin yıldızı Mads Mikkelsen; Captain Marvel ve Sherlock Holmes gibi filmlerden tanıdığımız Jude Law; Justice League ve The Perks of a Being Wallflower filmlerinin genç yeteneği Ezra Miller gibi birçok üst düzey oyuncu bulunuyor ve çoğu, rollerinin gerçekten hakkını veriyor. Mads Mikkelsen yerine kimseyi Grindelwald rolünde düşünemiyorum.

Ayrıca film, geçtiği evrenden ötürü oldukça fazla görsel efektlere sahip olmak zorunda ama söylemem gerekir ki bu kullanılan efektlerin hiçbiri sırıtmıyor ve bu da seyir zevkini daha da yükseltiyor.

Fantastik Canavarlar 3: Dumbledore’un Sırları

Filmin Müzikleri ve Sinematografisi Nasıldı?

Elbette kaliteli yapımlar sadece senaryo ve görsel efekt ile öne çıkmaz. Müzikler de filmler için gerçekten önemli bir kriterdir. Bazı yapımlar vardır (Harry Potter, Karayip Korsanları, The Batman) izledikten hemen sonra şarkılarını dinlemeye devam edersiniz ve aklınızdan filmi tekrar geçirirsiniz. Gönül isterdi ki Fantastik Canavarlar: Dumbledore’un Sırları filmi de aynı müzikaliteye sahip olsaydı, fakat maalesef..

Filmin müzikleri hiç dikkat çekmeden sadece o sahne esnasında duyulucak ve bir daha hiç kullanılmayacak müzikler. Hogwarts’a dönüş gibi kritik bir sahne güzel bir müziğe ihtiyaç duyuyor ama yok. Filmde genel olarak müzikler sahneye o an yardımcı oluyor fakat onun dışında etkisizler.

Filmin renk teması büyücülük filmleri için ideal bir ölçülerdeydi. Durum böyle olunca da filmin hikayesine kendinizi çabucak kaptırıyorsunuz. Eğer ki gittiğiniz sinema salonunda parlaklığı kısmak gibi bir hamleye maruz kalmazsanız, görsel anlamda tatmin olacağınızdan eminim.

Fantastik Canavarlar 3: Dumbledore’un Sırları

Son olarak

Film 2 saat 23 dakika gibi uzun bir süreye sahip fakat bu süreyi düzgün kullanamıyor. Yer yer tempo gereksiz düşüyor. Yani 20 saniye önce güzel fakat kısa bir aksiyon sahnesi izliyorsunuz ve hemen ardından çok yavaş ve gereksiz bir sahne geliyor. Hatta o kadar gereksiz ki, oyuncular bile bunun farkına varmış.

Kadroda kaliteli oyuncular olmasına rağmen onlar bile bu sahnelerde amatörce bir performans sergiliyor ve seyirciler olarak ”Ne izliyorum ben şuan?” diyorsunuz.  Bu ise filmi izlerken hikayeden koparıyor. Ayrıca aksiyon sahnesi demişken, film 200 Milyon Dolar gibi yüksek bir bütçeye sahip olmasına rağmen aksiyon sahneleri çok kısa.

Tam heyecanlanmaya başlarken bir anda aksiyon sahnesi bitiyor ve bu o sahnenin etkisi, soktuğu o duygu durumunu dağıtıyor. Gerçi filmde bir duygu durumuna girmeye başlarken, seride bulunan gereksiz karakterler perdede beliriyor ve bütün o havayı dağıtıyor. Filmin açılış sahnesi gibi büyük ve önemli bir sahnede bile o ortamı bozuyor. Ayrıca açılış sahnesi büyük bir amaca hizmet edecek gibi duruyor fakat maalesef böyle bir şey gerçekleşmiyor. Olumlu veya olumsuz herhangi bir olay olmuyor. Sanki o sahne oraya koyulup unutulmuş gibi ve filmde bunun gibi birçok tutarsızlık ve soru işareti bulunuyor. 

Fantastik Canavarlar 3: Dumbledore’un Sırları

Fantastik Canavarlar serisinin 3. Filmi olan Dumbledore’un Sırları, Bence diğer 2 filme göre daha başarılı ancak yine de vasatın altında bir film. Fakat hatırlatmakta fayda var, Fantastik Canavarlar serisi bir kitap uyarlaması olduğu için eğer her şey planlandığı gibi gider ve olumsuz bir durum olmazsa seri 5 filmden oluşacak. Kalan hikaye kitaplarda gayet güzel işleniyor ve bu da açıkçası diğer filmler için heyecanımızı arttırıyor.

Yönetmen : David Yates

Senaryo : J. K. Rowling, Steve Kloves

Görüntü Yönetmeni : George Richmond

Kurgu : Mark Day

Müzik : James Newton Howard

Bu makaleyi paylaş
Takip et
“Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?”
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir