Future Games Show’da Neler İzledik?

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
17 Dk Okuma Süresi

Gamesradar+ tarafından düzenlenen Future Games Show’da birçok oyuna ait yeni fragmanlar, tanıtımlar ve duyurular yapıldı. Biz de bunları siz değerli okurlarımız için derledik.

Future Games Show’da Neler İzledik?

Shadow Tactics: Blades of the Shogun – Aiko’s Choice

Future Games Show’un açılışını Shadow Tactics: Blades of the Shogun için gelen yeni bir DLC paketi yaptı. Daedalic Entertainment tarafından geliştirilmiş oyun, Aiko’s Choice DLC’si ile bu kült strateji oyununa yepyeni bir bakış getirecektir. Shadow Tactics: Blades of the Shogun – Aiko’s Choice, 2021 yılında bağımsız bir deneyim sunmaya geliyor.

Hidden Deep

Aliens and The Thing’den ilham alan yoğun sci-fi temalı 2D aksiyon oyunu olan Hidden Deep, bir denizaltı madenciliği ve araştırma tesisinde çalışan ekibin başına neler geldiğini ve oyuncunun da bir takımı yöneterek ortaya çıkan problemi çözmesini anlatıyor. Takımınızın her bir üyesini kontrol edin, bu karanlık ve zengin hikayenin sır perdesini aralayın. 50 seviye ve toplamda 20 saatten fazla oynanış sunan Hidden Deep, bu yıl içerisinde co-op modunu denemek için oyunculara açık bir test sürümünün kapılarını açacak.

Glitchpunk

2D GTA’nın sisteminden esinlenilen havadan kamera ve hızlı aksiyonun, distopik Cyberpunk temasıyla birleştiği Glitchpunk’ta, bir android ödül avcısını yönetiyoruz. Neon ışıkların sürekli sokakları aydınlattığı bu şehirde; şirketlerle işbirliği yapın, çete savaşlarına katılın ve hayatta kalmaya çalışın. Dijital paranın kanla yıkandığı Glitchpunk’ın geliştiricileri, oyunu 2021’nin ikinci yarısında erken erişim safhasına sokmayı planlıyor.

Arctic Awakening

Kai ve onun AI arkadaşı Alfie’nin hikayesini anlatan ve bir hayatta kalma oyunu olan Arctic Awakening, fütüristik bir zaman diliminde geçiyor. Ekstrem hayat şartlarına karşı hem hayatta kalmalı hem de güven duygusunu onarmak için birbirinizi tanımalısınız. Eminiz ki bu oyunda sizi üşüten tek durum soğuk hava olmayacak. Bölüm bölüm yayınlanacak bir oyun olması planlanan Arctic Awakening, PC ve konsollara 2022 yılında geliyor.

Life of Delta

Kendine has ve şirin görselleri olan Airo Games’in Life of Delta isimli oyunu, geniş kıyamet sonrası Japonya’yı ve burada oyuncunun kontrol ettiği bir robot olan Delta’nın yolculuğunu anlatıyor. Kaybolan arkadaşımızı aramak için her türlü tehlikeyi göze alacak, ilginç karakterlerle karşılaşcak Delta, tüm senaryoları hesaplamalı ve sci-fi temasına dokunan puzzle’ları çözmeli. Elle çizilmiş ve boyanmış 25 bölüm, 50’den fazla mini-oyun, her bir karakterin özel hikayesi ve özenle hazırlanmış müzikleri ile bir point-and-click oyunu olan Life of Delta’nın çıkış tarihi henüz belli değil.

The Lord of the Rings: Gollum

Deforme olmuş bir yaratık ve önüne çıkan zorluklar. Gollum’un birçok kez anlatılmayan ve anlatılmaktan kaçınılan hikâyesi sonunda gün yüzüne çıkıyor. Gizliliğinizi, çevikliğinizi ve hayatta kalma açlığınızı kullanarak Dark Tower’ın alt katlarında kölelikten sıyrılın ve Elves of Mirkwood’a uzanan bir yolculuğua çıkın. Parçalanmış kişiliğiniz ve şeytani fikirlerinizin yanısıra sosyal ve gözlemleyen de olabilirsiniz, sonuçta siz Gollum ve Smeagol’un kişiliklerinin birleştiği bir mahluksunuz. Seçimlerinizin kişiliğinizi ve hikayenizi etkileyeceği The Lord of the Rings: Gollum’un çıkış tarihi henüz belli değil.

[ads1]

Returnal

Returnal hakkında hem State of Play etkinliğinde hem de Atropos trailer’ının çıktığı zamanda hikayesini konu alan bir biçimde zaten konuştuk. Doom vari aksiyona sahip ama aynı zamanda sağlam ve zengin bir hikaye de içeren Returnal, her öldüğünüzde farklı dünya ve düşmanlara uyandığınız bir yapım. Bu paradoxu kırmak ve geçmişinize ait izleri gün yüzüne çıkarmak ise size ait. Bu etkinlikte de geliştiriciler uzun uzun Returnal’ı bir kez daha anlattılar. Ben yoruldum anlatmaktan, siz yorulmadınız aktarmaktan! Returnal’ın çıkış tarihi ise henüz belli değil.

Cris Tales

Dreams Uncorporated’ın geliştirdiği klasik JRPG oyunu Cris Tales, elle çizilmiş 2D görüntülerle bezeli bir oyun. Her düşmanın, NPC’nin ve karakterin; geçmiş, gelecek ve şimdiki zamanının iç içe geçtiği Cris Tales’ta amacımız Crystallis evreninde dört krallığı bir çatı altına toplayarak Time Empress’ı yenmek ve geleceği yeniden yazmak. Bu yolculukta pekala güçlü arkadaşlarımız da bizimle birlikte olacak. Persona 5 ve Chrono Trigger gibi oyunlardan esinlenilmiş Cris Tales, uzay ve zaman kavramlarını bir araya getiren ve manipüle eden stratejik bir kombat sistemi de içeriyor. Crisbell’i yönettiğiniz Cris Tales, Haziran 2021’de her yere (sahici her yer; konsol, PC, Nintendo ve Stadia) geliyor.

NARAKA: BLADEPOINT

Sonunda RPG sınıflarıyla harmanlanmış bir Battle Royale oyunu. İlk cümle bile benim ilgimi çekmeye yetti zira NARAKA: BLADEPOINT’de kılıç ustası, assassin ve keşiş gibi birçok farklı sınıf içerisinden istediğinizi seçerek 60 kişilik dünyada kapışabilirsiniz. Ana harita olan Morus Adası’nın her bir kısmının nefes kesici olması yine de amacınızı değiştirmiyor: hayatta kalmak. Dikey ve yatay harita tasarımı, farklı karakter becerileri ve kanca? Hem yakın hem de uzak dövüş silahlarını kullanarak, ölümü sırtından bıçaklayın ve bu savaşta galip gelin. Doğu sanatının ve Batı stiliyle birleştiği NARAKA: BLADEPOINT, 2021 yazında çıkıyor.

Savior 

İsmi Sam olan geçmişini unutmuş bir adam ve çaresizce gelen hatırlama isteği. Bir aksiyon platform oyunu olan Savior’da Metroidvania türünün esintilerini görüyoruz. Savior’u özel kılan üç şeyden birincisi kombat ve karakterin düşmanları savuşturma özelliği. Bu noktada kombatın göze hoş gelen animasyonlarla süslenmiş olması oldukça hoştu. İkinci özellik olan hareket ise yine kendisini kombatta öne çıkarıyor. Çeşitli eşyalarla kombat sırasında ve sonrasında taktikselliğinizi arttırın, okları ve birden fazla düşmanı aynı anda savuşturun. Üçüncü özellik ise hikaye ki Arcadia evreninde Chosen ile Fallen arasındaki uçurumu konu alıyor. Chosen tarafından yönetilen evrende dışlanmış Fallen arasında bir birliği kurup kurmamak da hikayenin ana merkezini oluşturuyor. Başarılı bir indie gibi görünen Savior’un halen daha çıkış tarihi belli değil.

Of Bird and Cage

İki sanatın, müzik ve oyunun birbirleriyle olan harmonisi. Metal müziğin gücünü sonuna kadar kullanan ama bunu yaparken de müziğin temasına uygun bir biçimde karanlık bir atmosfer ve hikaye koyan Capricia Productions, 25 yaşında ve uyuşturucudan kurtulmuş Gitta Barbot’un kendisini esir tutan Bres Lupus’tan kurtulmasını konu alıyor. Hayatın her alanında şiddetle karşılaşmış olan Gitta veya oyuncu, bundan sonraki hamlen de intikam dolu mu olacak? Casey Grillo, Kobra Paige ve Davidavi ‘Vidi’ Dolev gibi müzisyenlerin katkılarıyla Of Bird and Cage’te hikayeye yön verin, puzzle’ları çözün ve dinleyin. Of Bird and Cage’in 2021 içerisinde gelmesi planlanıyor.

It Takes Two

Kendi türünü büken bir aksiyon çok oyunculu platform oyunu olan It Takes Two, arkadaşınızla kafa dağıtmalık bir oyun. Cody and May, insan formundan bez bebek formuna dönüşmüş olan bu iki talihsiz insanı yöneterek zorlukların üstesinden gelin ve aranızdaki bozuk ilişkiyi yeniden yapılandırmaya çalışın. Oyunun kendine has parkur mekaniklerinde ustalaşın ve karşınıza ne çıkacağını asla tahmin edemeden yolunuza devam edin. Bağımsız ve saygın bir stüdyo olan Hazelight tarafından geliştirilen oyun, bugün itibariyle PC’de dudak uçuklatan bir fiyatla (279.99 TL) ile yerini aldı.

Team 17 Duyuruları

Team 17, bir oyun yerine işi abartarak stüdyonun üzerinde çalıştığı ve yakın zamanda yayınlayacağı dokuz oyunu duyurdu: Overcooked: All You Can Eat, Worms Rumble, Ready or Not, Honey I Joined A Cult, Hokko Life, Epic Chef, King of Seas, Thymesia, and Narita Boy. Bu oyunlardan belki de en ilgi çekici olanları King of Seas ve Thymesia.

Warhammer Age of Sigmar: Tempestfall

Carbon Studio’nun geliştirdiği bu VR oyununda Nighthaunt’tan gelen tehlikelere karşı savaşın. Shyshih evreninde kaybolan bir hikayeyi tekrardan gün yüzüne çıkarın ve bunu yaparken hareket bazlı kombat sistemini deneyin. Güçlü bir Lord Arcanium olmak için ölülerin dünyasında yürüyün ve Sigmar adına adaleti yerine getirin. Warhammer Age of Sigmar: Tempestfall’ın, bu yıl içerisinde gelmesi planlanıyor.

[ads1]

Back 4 Blood

Dün düzenlediğimiz haberle çıkış tarihi dört ay geciken Back 4 Blood, oynanış videosuyla öne çıktı. 4 kişilik hikaye moduyla dinamik dünyada zombileri avladığımız bu yapımda hayatta kalmalı ve görevleri tamamlamalısınız. 8 farklı Temizleyiciden birini seçin, kendinize göre özelleştirin ve stratejik adımlar atın. Hem PVP hem de co-op oynanış sunan Back 4 Blood, rogue-lite türündeki Kart Sistemiyle de yeni deneyimler getirmeyi planlıyor. Oyunun PC’de erken satın alma fiyatı (sırf oyun) ise biraz pahalı, 249 TL. Back 4 Blood, 12 Ekim’de çıkışını yapacak.

Humankind

AMPLITUDE Studios’un geliştirdiği Humankind, insanlık tarihini yeniden yazdığınız bir strateji oyunu. 60’tan farklı kültürü barındıran ve Neolitik bir kabile olarak mütevazı kökenlerden, Babilliler’e ve Antik Çağ’a, Klasik Çağ Mayaları’ndan Ortaçağ Emevileri’ne kadar detaylı tarihsel aralıkları ve toplumları da içeren Humankind’ta her kültürün kendine has bir oynanışı var. Tarihsel olayları gözlemleyin, etkisi büyük olan kararları alın ve bu dünyaya kendi toplumunuz olarak iz bırakın. Çoklu oyuncu olarak 8 kişiye kadar oynanış sunan Humankind, önden sipariş ile 223.27 TL ve oyunun kendisi 17 Ağustos 2021’de çıkışını gerçekleştirecek. Diplomasinin gücünü hafife almayın.

Life is Strange: True Colors

Square Enix 2021 Bahar etkinliğinde gördüğümüz yepyeni bir Life is Strange oyununa merhaba deyin! Alex Chen ve lanetini konu alan oyun, yönettiğimiz karakterin abisinin ölmesi ile dramatik bir başlangıca imza atıyor. Alex’in söz konusu laneti ise başka insanların duygularını psişik güçleriyle anlayabilmek ve o duyguları absorblamak. Bu durumda abisinin ölümünün arkasındaki gizemi aralamak için Empati’nin gücünden yararlanan Alex, bu süreçte derin arkadaşlıklar kuracak, büyük bir şehri keşfedecek ve zor kararlar verip geleceğini şekillendirmek zorunda kalacak. Özel bir müzik kütüphanesine de sahip olan Life is Strange: True Colors, 10 Eylül’de çıkışını gerçekleştirecek ama bu zamanda bile içeriğiyle bizleri büyülemiş olan oyunun çıktıktan sonra ne yapacağını kesitrmek inanın güç.

Lost Words: Beyond the Page

Ünlü yazar Rhianna Pratchett tarafından yazılan, Sketchbook Games tarafından geliştirilen E3 ödüllü Lost Words, Izzy’nin günlüğünün sayfaları arasında geçen bir oyun. Izzy’nin hayal etme kapasitesini görebildiğimiz ve kelimelerin gücüne tanık olduğumuz bu yapımda sürükleyici bir hikaye bizi bekliyor. 2D dünyaları keşfetmemizin yanısıra tamamen seslendirilmiş bu duygu dolu oyunda anlamlı kelimelerle ana karakterimizi korumalıyız. İyi seçilmiş kelimelerin kalbin anahtarı olduğunu bir kez daha capcanlı gördüğümüz bu oyunda Estoria’yı keşfederken hikaye ve atmosferle büyüleneceğimize eminim. Lost Words: Beyond the Page, 6 Nisan 2021 tarihinde çıkışını yapacak.

War Hospital

Birinci Dünya Savaşı’nda bir İngiliz hastanesini yönettiğimiz bu oyunda, herkesin umut ışığı olun. 3D bir RTS oyunu olan War Hospital, savaş temasını yoğun aktaran oyunlardan biri olabilir zira oyunun anlatım tarzı gerçekten de oyuncuyu (emekli olmuş ancak savaş için geri dönen bir doktor olan Henry Wells) belirli ve istenilen duygu durumlarına adapte edebiliyor. Gerçekçi betimlenmiş savaşın yarattığı yıkımları anca siz durdurabilirsiniz! War Hospital, 2022 yılının dördüncü çeyreğinde hem PC’ye hem de konsollara çıkışını gerçekleştirecek.

Sifu

Kendisini State of Play’de de gördüğümüz Sifu, yakın dövüş sanatını konu alan ve bizim de bir yakın dövüş ustasını yönettiğimiz bir oyun. Ailesinin katledilmesinin ardından intikam arayan bu genç savaşçı, bildiği becerilerle etrafındaki herkese yere serebiliyor. Ancak bu savaşçımızın en acı özelliği her ölüp dirildiğinde yaşlanması. Bu hüzün ve kararlılık dolu hikayede kim galip çıkar bilinmez ama tek bildiğimiz, Sifu’nun 2021 yılında çıkacağı. Kung-fu ve Çin mitolojisinin gücü arkamızda olsun.

[ads1]

Oddworld: Soulstorm

Endüstriyelleşmeye karşı ve bir devrimin lideri olan Abe’i yönettiğimiz bu oyun, geliştiriciler tarafından “2.90 platform” olarak nitelendiriliyor. Platforma çeşitli kamera açılarından bakabildiğimiz OddWorld Soulstorm’da da Dual Sense’in titreşim özelliği en üst düzeyde kullanılmış. Örneğin, Abe’in kritik sağlık durumlarında kalp atışlarını haptik teknolojisi yardımıyla algılayabileceğiz ki bana göre gayet ilginç bir fikir. Platform türünün yanısıra puzzle ögelerinin de olduğu OddWorld Soulstorm 6 Nisan 2021 tarihinde hem PS4 hem de PS5’e gelecek.

Kena: Bridge of Spirits

Antik bir şehri bulmaya çalıştığımız ve asamız ile çeşitli orman yaratıklarını kontrol edebildiğimiz bu oyunda karanlığın en büyük düşmanı oluyoruz. Bu patikada yürümek zor bir vazife ancak Kena, gençliğini buna adamış durumda. Ember Lab’in geliştirdiği Kena: Bridge of Spirits, başarılı hikaye sunumuyla 24 Ağustos 2021 tarihinde PS4 ve PS5’e gelecek.

Gamedec

Anshar Studios’un geliştirmekte olduğu oyun Gamedec, bir süredir beklentilerini hızla arttırıyor. 22. Yüzyılın Varşova’sında geçen oyunda, sanal gerçeklikte yaşanmış şüpheli ölüm vakalarını çözmek üzere kendini adayan bir oyun dedektifini canlandırıyoruz. İzometrik RPG türündeki Gamedec’in ana merkezi; vereceğiniz kararlar, alacağınız riskler ve izleyeceğiniz yollar üzerine kurulu. Steam’de bugün itibariyle demosunu bulabileceğiniz Gamedec, 16 Eylül’de çıkışını gerçekleştirecek.

Bu oyunlar dışında:

Future Hits Montage adı altında hala geliştirilme aşamasında olan on bağımsız oyun daha kısaca tanıtıldı:

 • Monster Harvest 
 • The Wandering Village 
 • Dordogne
 • Fantasian 
 • Zombieland: Headshot Fever 
 • Dorfromantik 
 • Endling: Extinction is Forever 
 • Everybody Wham Wham 
 • Woodo 

Future Games Show’da tanıtılan diğer oyunlar: Hepsinin tanıtım videolarını sırasıyla aşağıda bulabilirsiniz.

 • Sub Rosa
 • Haunted Space
 • Don’t Forget Me
 • Serial Cleaners
 • Operation Tango
 • The Longest Road on Earth
 • Embr
 • Kathy Rain: Director’s Cut
 • Axiom Verge 2
 • Fling to the Finish 
 • Fire Commander 
 • Inkulinati
 • Elite Dangerous: Odyssey Apex Interstellar
 • Quantum Error
 • Martha Is Dead Flesh Flies

[ads1]

 • PC’de olan ve gür ormanlarda hayatta kalmaya çalıştığımız bir oyun olan Green Hell, Haziran 2021’de konsollara da çıkışını gerçekleştirecek. Yerlilerden kaçtığımız, doğal yollarla hayatta kalmaya çalıştığımız bu oyunda realistik bir aksiyon ve macera duygusunu keşfedin ve bilinmezliğin getireceği tehlikelerden kaçının.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir