Gamescom Future Games Show’da Dikkate Değer Oyunlar

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
8 Dk Okuma Süresi

AMD sponsorluğunda dün itibariyle gerçekleşen Gamescom Future Games Show’da birbirinden güzel oyun tanıtımları yapıldı ve fragmanlar paylaşıldı. Peki bunların içinden hangi oyunlar gönlümüzü çeldi ve radarımıza takıldı?

Gamescom Future Games Show’da Dikkate Değer Oyunlar

Freedom Games’in önderliğinde Chashu Entertainment’ın geliştirdiği giderek ölen bir dünyaya yeniden nefes olma amacını güttüğümüz Sands of Aura, 21 Ekim tarihinde Steam’de erken erişime girerken henüz kesin bir çıkış tarihi yok.

Evimiz olan Talamhel’den başlayarak bütün dünyayı kasıp kavuran bir yolsuzluk furyasını keskin refleks ve yeteneklerimizle temizlemek zorundayız. Kıyamet günü kültistlerinden tutun da unutulmuş ve düşmüş krallara kadar herkesle acımasızca savaştığımız bu oyunda, neredeyse binlerce yeni silah geliştirebileceğiz. Diablo stiline benzer bu ARPG oyununda yedi farklı savaş stilinin yanında bir an olsun durup nefes alabileceğimiz ve karakterimizi özelleştirip açık dünyayı keşfe çıkabileceğiz. Kılıcımızın tereddütte düşmediği, düşemediği bu oyunda iyinin tarafını asla bırakmamalısınız.

Project Relic

Güney Kore menşeili Project Cloud Games çatısı altında sadece dokuz kişinin geliştirdiği bu indie oyun; etkileyici görüntü kalitesi, yoğun ve şiddetli kombatı ve büyük bossları ile bizlere tam bir AAA oyun kalitesi yaşatacağını bas bas bağırıyor. Project Relic; çok oyunculu bir aksiyon oyunu kategorisinde bulunurken oyunun PlayStation, Xbox ve PCye 2023 yılında gelmesi planlanıyor.

Renkli, hızlı ve parlak bir Dark Souls temasında olan oyun, oyunculara kılıç sallayan Kamel ve iki yeşil bıçağa sahip Yan arasından birini seçtirerek onları kombat alanını neredeyse kapatan devasa boss’ların önüne atıyor. Kimisi yanan bir köyün ortasında baltayla geziyor, kimisi ise ormanın ortasında parlak gözleriyle bizlere bakıyor. Elbette usta birinin sözü de aklımıza geliyor; büyüklük her şey değildir…

Moonglow Bay

Bunnyhug’ın geliştirmekte olduğu ve daha önce bu haberimizde de bahsettiğimiz casual macera oyunu Moonglow Bay’in çıkış tarihi; PC, Xbox One, Xbox Series X ve Xbox Game Pass için 7 Ekim tarihi olarak duyuruldu.

1980’lerin Doğu Kanada’sında geçen Moonglow Bay oyunculara; rahatlatıcı, “hayatın içinden olan” balık tutma aktivitesini RPG ögeleri ile harmanlayan ve duygu yüklü bir hikaye içeren bir yapım vaat ediyor. Çaylak bir balıkçı olarak işe başlayan oyuncu, partnerinin son isteğini yerine getirmek için kendisini geliştirmeli ve bir iş kurarak borçlardan kurtulmalıdır.

Voxel sanatın eşsiz müziklerle birleştiği Moonglow Bay’de balık tutun, pişirin ve bunları yaparken keşfetmeyi ve gizemleri açığa çıkarmayı unutmayın. Kazandığınız paralarla ekipmanlarınızı geliştirin, işinizi büyütün ve arkadaşınızın size olan manevi borcun kapanmasını sağlayın. 100 farklı suda yaşayan türü bulun, günlüğünüze kaydedin ve kim bilir belki de bu duygu dolu sürükleyici hikayede arkadaşlarınıza bir kase çorba yapın.

Mechanistry’nin geliştirdiği post-apokaliptik temalı ve insanları yönetmek yerine kunduzları yönettiğimiz şehir kurma oyunu Timberborn, gelecek ay 15 Eylül tarihinde erken erişime gireceğini duyurdu.

İnsanlığın dünyadan silinmesinden sonra (dünya bir “oh” çekmiştir) yoksulluk ve kıtlığa dayanan bir şehir kurmak zorunda olduğunuzu biliyorsunuz, ama kimler ile? Yedi farklı zanaatkarlık becerisi altında ayrılan kunduzları kullanarak doğanın zorluklarına göğüs germelisiniz. Geleceğin kunduzları, jenerasyonlar boyunca mimarlık ve mühendislik yeteneklerini geliştirerek binalar ve tarım alanları yapabilirken bazıları ise peyzaj düzenlemesinde bile rol almaya başladılar. Mutlu kunduzlardan oluşan bir şehir kurmak, kıyamet sonra hayata adapte olmak için en sevimli yollardan biri değil midir?

Prime Matter’ın önderliğinde Massive Work Studio, yeni nesil bir kozmik korku deneyimi sunan aksiyon RPG türündeki Dolmen’i duyurdu. PS4, PS5, Xbox One, Xbox Series X ve PC’ye çıkış yapacak oyunun 2022 yılında gelmesi planlanıyor.

Dark Souls tarafından popüler hale gelen cezalandırıcı dövüş sisteminin yanında Returnal’de görülen kaygan zaman çizelgesi maskaralıklarının bir araya gelmesiyle oluşan bu oyun, Koch Media’nın önem verdiği yeni IP’lerinin başında geliyor. Revion Prime adlı bir gezegenden gelen akın akın uzaylı düşmanlarıyla girdiğiniz bu zorlu savaşta; yakın, uzak ve Energy Mode stilini istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Anlık bir hata, zaman çizgisinin silinmesi ve harap olmuş bir dünyada kaybettiklerinizi geri kazanma derdi demektir. Temizleyin bunları!

Kingdom Come Deliverance sevenler veya Skyrim’e doyanlar, dikkat! Ortaçağda geçen hayatta kalma oyunu Medieval Dynasty, erken erişimden çıkıyor ve 23 Eylül tarihinde tam sürüm olarak çıkış yapıyor. Xbox Game Pass ve Steam’de de olan oyun, şimdiden binlerce olumlu yoruma sahip bile.

Ortaçağda Avrupa semalarında savaş şiddetlenince hayatta kalmak için sadece koştun ve uzaklara doğru koştun. Hanedan kurmak ve bir lider olarak hayata atılmak için ikinci bir şansı kendin yarattın. İnşa etmek, sabit bir yiyecek kaynağı oluşturmak, kaynak toplamak, zanaat yapmak ve çok daha fazlasını bilerek hareketli bir köy oluşturmak hiç bu kadar gerçekçi ve zor olmamıştı.

Gelişmek hiçbir zaman hiçbir yerde hiçbir şekilde kolay bir iş değildir ama verilen zamana değecektir. Geniş açık dünyada tam bir sezon döngüsüne sahip bu oyunda ağaç kesmekten tutun da mobilya yapmak ve teçhizat oluşturmak gibi türlü iş var. Yaptıklarınız ve davranışlarınızla hanedanınızın itibarını değiştirin. Hayatta kalın, bol ağaç kesin, bir baraka yapın, başkalarıyla tanışın ve savaşmanın yollarını bulun. Unutmadan diyelim, zirveye tırmanırken bir ayı tarafından yenmeyin :).

90’ların ışıltılı hayat ve mekanlarından bir tutam almasının yanında suç mahallilerini temizlemeye çalıştığımız aksiyon bulmaca oyunu Serial Cleaners’ın 2022 yılında; PC, PS4, PS5, Xbox Series X, Xbox Series S, Xbox One ve Nintendo Switch’e çıkacağı duyuruldu.

Kanla dolu bir apartman dairesi, hollerde cesetler ve havada nahoş bir koku… Burayı temizleyip tekrardan “yaşanabilir” kılmak bu kadar da zor olmasa gerek. Tek yapılması gereken yerlerin, duvarların, tavanların silinmesi ve parlatılması, cesetlerin torbaya konulup kimse görmeden dışarıdaki çöpe çıkarılması ve bunların, gelen polis ekiplerine fark ettirilmemesi… Gizlice odalardan veya havalandırmadan çıkın, en sadık dostunuz süpürgenizi kullanın, hatta yerdeki kanları kullanarak başka bir odaya kayarak ilerleyin ve mekanı, pırıl pırıl yapın. Çıkarken cesetleri atmayı unutma Bob!

Future Games Show’un Mansiyon Ödüllüleri

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir