Böylesi GTA’da Dedirten Hırsızlık – GeForce RTX 3000 GPU’lar Çalındı

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
1 Dk Okuma Süresi

Günümüzde GPU’lar bir hayli kıymete binen bilgisayar parçalarından biri haline geldi. Öyle ki GeForce RTX 3000 kartları, o kadar değerlenmiş ki gün ışığında gerçekleştirilen bir hırsızlığın ana odağı olmuş.

RTX 3000 serisi bu kadar mı değerlendi…

Öncelikle kripto çılgınlığı veya pandemi gibi küresel olaylar, tedarik zincirinde aksamalara yol açan problemlerdir. Özellikle bilgisayar parçaları ve grafik kartlarının fiyatlarının yükselmesinin ve dolaylı olarak hırsızların ilgisini çekmesinin de nedeni budur. Kanıt isteyenlere ise trajikomik bir haber mevcut: Amerikan şirketi EVGA’nın temsilcisi, 29 Ekim tarihinde gerçekleşen bir hırsızlığı rapor etti. San Francisco’dan Güney Kaliforniya’ya doğru giden ve GeForce RTX 3000 serisiyle dolu bir tırdan “adeti belirtilmeyen” ekran kartı çalındı. 

RTX 3060 ile RTX 3090 gibi kartların da çalındığı bu olayda EVGA, seri numaraların bilindiğini ve birinin mutlaka bunları almak isterken hata yapacağını ifade ediyor. Bu tür kartlar kaydedilemez ve üretici garantisi kapsamında olsa da onların bir daha gün ışığı göreceği de oldukça meçhul.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir