Hayatı Oyun Olanların Buluştuğu Platform
SOL Banner
SAĞ Banner

Ghost of Tsushima’nın Uzun Oynanış Videosunda Gözümüze Çarpan 12 Detay

Ghost of Tsushima’nın Uzun Oynanış Videosunda Gözümüze Çarpan 12 Detay

17 Temmuz 2020’de Playstation 4’e çıkış yapacak olan Ghost of Tsushima için 14 Mayıs Perşembe günü yaklaşık 18 dakikalık uzun oynanış videosu izlemiş ve oyuna dair bir çok şeyi, oyun içi mekaniklerini ve atmosferinin net bir şekilde görebilmiştik.

Minimum 50 GB depolama alanına ihtiyaç duyacağını öğrendiğimiz, Türkçe alt yazı ve arayüz desteğine sahip oyunun, dilerseniz uzun oynanış videosunu aşağıdaki oynatıcıdan izleyenilirsiniz.

Biz de bu uzun oynanış videosundan yola çıkarak gözümüze çarpan detayları sizlerle paylaşmak istedik.

1- Sizin Nereye Gitmeniz Gerektiğini Pusula vs. Yerine Dünya Söyleyecek

Ghost of Tsushima devasa açık dünyaya sahip bir oyun. Bu yüzden oyunun orijinal ve özgün görünmesi amacıyla farklı bir mekanik üzerinde çalışılmış. Oyunda dünya üzerinde yaşananlar ve doğa olayları sizi nereye gideceğinizi gösterecek. Örneğin bir görevi seçtiniz ve onu yapmak için yola koyuldunuz. Yolculuk boyunca hava spiralleri veya yanı başınızdan geçen yapraklar sizi görev yerinize gitmenizi sağlayacak. Bu özellik aynı zamanda sizi bilinmeyen yerlere de götürecek. Garip şekilli bir ağaç olur veya işte bu ilginçmiş diyebileceğiniz bir şey önünüze çıkarsa, bunun nedeni muhtemelen ilgilenmeniz gereken bir şey olmasıdır. Oyunda, ufukta beliren dumanlar ve hatta hayvanlar bile size yardımcı olacak.

2- Mücadele, Merhamet, Acımasızlık Duygularını Yaşayacaksınız

Oyun size genel olarak zarif vuruşlar, harika dodge zamanlamaları sunuyor. Ancak en önemlisi sahip olduğunuz bir hassas vuruş var ki sizin bütün düşmanlarınızı acımasızca ortadan kaldırabilmenizi sağlıyor. Ayrıca dilerseniz düşmanınıza merhamet ederek yolunuza devam edebilirsiniz.

3- Düşmanlarınızın Sizi Hazırlıksız Yakaladığı Meydan Okumalara Hazır Ol!

Hikaye akışı üzerinde ansızın ve hazırlıksız olarak meydan okumalarla karşılaşabilirsiniz. Videoda Jin, (kontrol edeceğimiz karakter) bir Moğol tersanesine yaklaşırken hazırlıksız bir şekilde kendini bir düellonun içinde buluyor. Kamera, birbirine yaklaşan iki savaşçıyı göstermek için dikkat kesiliyor, daha sonra sinematik bir şekilde size yakınlaşıyor. Her şey sadece birkaç saniye sürüyor, ancak yine de saldırıya çok dramatik bir giriş yapılmış.

4- Kılıç Tutuş Şekliniz Önemli

Düşmanlarınızla karşı karşıya geldiğinizde, Jin’in farklı duruşlar ve farklı ataklar sergilediğini görüyoruz. Bunu Jin’in kılıç tutma şeklinden rahatlıkla anlayabilirsiniz. Su Duruşu ile kılıcı Yatay olarak tuttuğunu, Taş Duruşu ile de kılıcı Dikey olarak tuttuğunu görebilirsiniz. Böylece farklı duruşlar, farklı kombinasyonlar yapmanızı sağlayabilir. Çok yüksek bir ihtimalle bu duruşlardan en az üç tane olacak ancak video da üçüncüsünü biz göremedik.

5- Düşmanlara Yaklaşma Biçiminizi Kendiniz Belirleyin

Gördüğümüz kadarıyla oyunda iki farklı seçenek var; ya doğrudan savaş ya da gizlen. Bunlar da kendi içlerinde farklı yetenekler barındırıyor. Size verilen yetenek ağacınızı nasıl oluşturacağını kendiniz belirleyeceksiniz. Böylece o konu üzerinde ustalaşınca oyunun ismi olan “Ghost” lakabının vücut bulmuş hali olabilirsiniz. İlk başta “Ghost” stili size oyun içerisinde hile gibi görünebilir, ancak bunu yapmak için önemli bir gerekçeniz olacak siz hiç merak etmeyin.

6- Tıpkı Bir Hayalet Gibi Davranın

Direk dövüşün içine girip savaşmak güzel görünebilir. Ancak dilerseniz oyunda bir hayalet gibi de davranabilirsiniz. Düşmanınızın kafasını kurcalayabilecek, dikkatini dağıtabilecek değişik numaralara sahip olacağınızdan, bu numaralarla düşmanlarınıza hayalet gibi yaklaşıp onu etkisiz hale getirebilirsiniz. Bu numaraların bazıları duman kullanmak, gizlilik kullanıp alt etmek, kör etmek, uzaktan dart atmak gibi yetenekler.

7- Bol Miktarda Çeşitli Silahlara Sahipsiniz

Jin’in, bu 18 dakikalık oynanış videosunda oldukça geniş bir silah kullanım yelpazesine sahip olduğunu gördük. Katananızdan tutun kullanacağınız hançerlere, düşmanların üzerine atacağınız oktan, dumana kadar bir sürü silaha sahipsiniz. Havai fişekler, atılabilir rüzgar çanları, düşmanın kafasını karıştıracak bombalar ve daha fazlası. Ayrıca, bir noktadan sonra savaşta hayalet olduğunuz an resmen ölümcül bir silah olacaksınız.

8- Kanca ile İşlerinizi Kolaylaştırın

Sekiro’daki sisteme benzer bir mekanik barındıran oyunda bu kanca, mekan keşfinde oldukça işinize yarayacaktır. Ama kancayı yalnızca bunun için kullanmayıp ayrıca savaş anında bir silah olarak kullanma olasılığı da var gibi.

9- Craft Sistemi Olacak

Oynanışta gördüğümüz kadarıyla Jin, yolculuğu sırasında düzenli olarak bambu demetleri topluyor. Çimenlerin üzerinden geçerken bambu yığınlarını açıkça görebilirsiniz. Bu yüzden Assassin’s Creed Odyssey ve Horizon Zero Dawn’daki gibi bir crafting sistemini bu oyunda da görmemiz mümkün olabilir.

10- Enerjinizi İyi Kullanmanız Gerekli

Savaşa bodozlama girerseniz enerjinizi hemen harcayabilirsiniz. Ancak etkili ve hassas vuruşlar yaparsanız enerjinize bonus kazandırabilir ve farklı hareketler yaparak da daha rahat düşman yok edebilirsiniz. Jin’in başarılı olması için, savaşta gerçekten ustaca davranmanız gerekiyor. Enerji israfı yok. Her atağınız oldukça önemli.

11- Kültürlere Oldukça Geniş Yer Verilmiş

Oyun konusu Moğollar ve Japonlar arasında geçtiği için kültürlere de oyun içinde yer verilmiş. Bir bölümde Jin’in ölmüş bir Moğol’un tapınağına veya mezarına bakarak bir dakika boyunca dua ettiğini görebilirsiniz.

12- Kıyafet Seçiminiz Büyük Önem Taşıyor

Jin için seçtiğiniz zırh aynı zamanda oyun stilinizi de etkileyecek. Gizlilik üzerine oynadığınız kıyafetiniz savaş alanında size dezavantaj sağlayabilir. Aynı olay tersi için de geçerli. Yani savaşçı kıyafetiniz sizi gizlilik gerektiren durumlarda zorlayabilir.

Bizim gözümüze çarpan detayları paylaştık. Sizin de gözünüze çarpan detaylar varsa yorumlara yazabilirsiniz.

Kaynak Gamesradar

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.