GTA 6 Hakkında Bir Sürü Yeni Bilgi Sızdırıldı

Oyun sektörünün önde gelen gazetecilerinden olan Jason Schreier, GTA 6 hakkında yeni bilgiler paylaştı.

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
4 Dk Okuma Süresi
GTA 6

Hakkında bir sürü söylenti, iddia ve sızıntı çıkan GTA 6 hakkında nihayet oldukça güvenilir bir kaynaktan yeni bilgiler geldi. Bu yeni bilgiler, daha öncesinde Rockstar hakkında sızıntılar paylaşan Matheus‘un paylaştığı bilgiler ile bazı yerlerde eşleşiyor.

Video oyun sektörünün önde gelen gazetecilerinden biri olan Jason Schreier, GTA VI hakkında yeni bilgiler paylaştı, ancak hemen GTA 6’ya geçmeden önce Schreier’ın GTA Online ve Rockstar’ın çalışma stratejisinde yaptığı “değişiklerden” bahsedelim.

GTA Online ve Rockstar’ın Yeni Çalışma Stratejisi

Schreier’ın yaptığı açıklamalara göre George Floyd adlı bir siyahi ABD vatandaşının polis güçleri tarafından sebebsizce öldürülmesinden sonra GTA Online için planlanan yeni polis güncellemesi Cops ‘n’ Crooks’un hala daha oyuna gelmesi planlanmıyor. Hatta tamamen iptal bile edilebilir, kim bilir.

Red Dead Redemption 2’nin geliştirme sürecinde Rockstar’ın çalışanlarını sıkı bir şekilde çalıştırması tüm oyuncular tarafından eleştirince şirket, çalışma stratejisini değiştirdi. Hatta bir Rockstar çalışanı strateji değişikliğini, erkekler kulübünden gerçek bir şirkete dönüşmesi şeklinde açıklıyor. Ancak “ton” hala daha değişmiş değil. Çalışanlar, iş yeri kültürünü içme, kavga ve striptiz kulüplerine gezilerle dolu olduğunu bildiriyor.

Peki ya bu strateji değişikliğinden sonra Rockstar hala daha GTA V ve Red Dead Redemption 2 kalitesinde oyunlar üretebilecek mi? Rockstar, GTA 6’nın bu iki oyundan çok daha iyi olacağını açıklamıştı, ancak bazı çalışanlar bundan pek de emin değil. Ancak şirket içindeki moral hiç olmadığı kadar yüksek olduğu belirtiliyor.

Bununla yetinmeyen Rockstar, istismarcı ve birlikte çalışması zor yöneticilerini de görevinden aldı ve pandemi başladığında çalışanlara, şirketten bakım paketleri, bez maskeler ve sürpriz ikramiyeler de verildiği bildiriliyor. Ayrıca çalışanlara yeni ruh sağlığı ve izin hakları da verildi.

Strateji değişikliği ile eklenen “Flextime” adlı yeni politika, çalışanların çalıştıkları her fazla saat için hemen izin almalarına olanak tanıyor. En önemlisi de Rockstar yönetimi, GTA 6 için fazla mesaiye gerek kalmayacağının sözünü veriyor. Hatta fazla mesaiden kaçınmak amacıyla Rockstar, oyunu zamanında yetiştirebilmek için daha fazla yapımcıyı geliştirme sürecine ekledi.

GTA 6

Schreier, GTA VI’nın GTA serisinde ilk defa oynanabilir kadın karaktere sahip olacağını tekrardan doğruladı. Bu kadın Latin ve ünlü Amerikan kanun kaçakları ve banka soyguncuları Bonnie ve Clyde’dan esinlenilen bir hikayedeki iki ana karakterden biri olacak.

2014’ten beri geliştirilen GTA VI’nın geliştirme süreci hem çalışanların hem de hayranların beklediğinden çok daha yavaştı. Schreier, bunun sebebini pandemi ve Rockstar’ın iş stratejisini değiştirmeye bağlıyor. Lakin Rockstar’ın tüm oyunlarında imzası olan ve ortak kurucularından biri Dan Houser’ın şirketten ayrılmasından sonra yeni GTA oyununun diğerlerinden çok daha farklı hissettirdiği de bildiriliyor.

Schreier’a göre oyunun ilk tasarımları, geniş bir Kuzey ve Güney Amerika haritasını içereceğini gösteriyordu, ancak Rockstar bunu Miami ve onun çevresindeki alanlara düşürdü. Rockstar’ın planı Project Americas kod adlı bu yeni GTA oyununu her zaman güncel tutmayı içeriyor; oyuna yeni şehirler ve yeni görevler gibi güncellemeler getirilecek.

Ancak Schreier, oyunun dünyası hala daha devasa olduğunu söylüyor. Üstelik GTA VI’ya diğer GTA oyunlarından daha fazla iç mekan eklenecek. Son olarak ünlü gazeteci, oyunun 2024’te çıkış yapmasının planlandığını belirtiyor.

Bu makaleyi paylaş
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir