PCKONSOL

GTA Online’da Loch Ness Canavarı Görüldü!

Biliyorsunuz ki, Rockstar Games Easter Egg eklemeyi seven bir şirket. Ekledikleri Easter Egg’lerin çoğu oyuncuları düşündürmektedir. Hatta bir çok Easter Egg’leri bulunamadı. Yeni gelen Cayo Perico Heist güncellemesinde bir çok Easter Egg bulundu. Geçen günlerde Cayo Perico adasında oyuncular tarafından bir Loch Ness canavar görüldü. İlk öncelikle canavarın gerçek hayatta efsane olarak bulunduğunu söylemekte fayda var.

Loch Ness Canavarı Gerçek Hayatta:

Loch Ness Canavarı İskoçya’dakı Loch Ness gölünde yaşadığı ileri sürülen efsanevi deniz canlısıdır.

İlk kez altıncı yüzyılda görüldüğü rapor edilmiş olsa da, “Loch Ness Canavarı” dünyanın gündemine 1934 yılında Londralı bir jinekolog olan Dr. Robert Kenneth Wilson’ın çektiği fotoğraflarla girmiş ve bundan sonra da popülerliği her geçen gün artmıştır. Bu fotoğraflar 21 Nisan 1934’te “Daily Mail” gazetesinde yayımlanırken Dr. Wilson adının zikredilmesini istememişti. Bu yüzden fotoğraflar o zamandan beri Cerrahın Fotoğrafları olarak anılmaktadır.

Fotoğraflardaki görüntülerden ve görgü şahitlerinin tariflerinden, bu yaratığın mezozoik zamanda (yani günümüzden 250 ile 65 milyon yıl önceki çağda) yaşamış olan plesiosaurus adlı sürüngenlerin soyundan geldiği ve bir şekilde hayatta kalmayı başardığı ileri sürülmüştür. Bilim çevreleri bu canlının varlığını kabul etmemektedir. Buna rağmen meraklı birçok araştırmacı aralarında sismik çalışmalar, derin su altı dalışlarının da olduğu birçok olanağı kullanarak bu canlının varlığını ispatlamaya çalışmaktadırlar.

(Nessie de adlandırılan “Loch Ness Canavarı”nın bir plesiosaur olarak yeniden oluşturulmuş modeli. “Nessie Müzesi”nin dışında görülüyor)

Loch Ness Canavarı GTA Online’da:

Kapitan. Seni endişelendirmek istemiyorum ama… orada bir şeyler var. Uzun menzilli tarayıcılar bir şey alıyor… büyük. Yüzeyin üzerinde. Hareket modellerine bakılırsa böyle olduğunu söyleyebilirim… boş ver, benim eski bir arkadaşım. – Canavar oyuncu tarafından görüldüğünde Pavel.

İskoç edebiyatında, canavarın Rockstar Games’in memleketi dediğimiz İskoçya’daki Loch Ness’te yaşadığı söylenir. Grand Theft Auto: Online’da, Cayo Perico Heist sırasında Cayo Perico’dan tekneyle kaçarken, canavarı denizden kafasını çıkartmış bir şekilde görülebilir. Eğer canavara biraz daha yakınlaşırsanız, Canavar suya dalacak ve Pavel yukarıdaki sözleri söyleyecek.

(GTA: Online’da görülen Loch Ness canavarı)

Ayrıca Canavarı Cayo Perico’da olan partiden de görebilirsiniz. Eğer Heist’ı bitirdiyseniz, Havalimanından (LSIA) Cayo Perico’da olan Partiye gidip, orada kumdan Loch Ness canavarı görebilirsiniz. Eğer Scope-out (ilk gözden geçirme görevi) görevini yapıyorsanız, o zaman kumdan Loch Ness canavarının fotoğrafını çekip Pavel’e yollayabilirsiniz. Pavel ise cevap olarak: “Bakın, burada ne var? Kumdan heykel… Ama tanıdık geliyor, değil mi? Acaba buradaki insanlar hiç… Hayır, bu mümkün değil. Bu kadar güneyde değil. Affedersin Kapitan. Sadece yüksek sesle düşünüyordum.”

(GTA: Online’da görülen Kumdan Loch Ness Canavarı)

Ayrıca bu canavar 2005 yılında GTA: San Andreas’da da oyuncular tarafından görüldüğü iddia edilmekteydi. Ama bu GTA: San Andreas için gerçek olmayan bir efsaneydi. Büyük ihtimalle, Oyunu modlayarak oyuna Loch Ness canavarı ekleyen oyuncular, canavarın fotoğraflarını internette yaydılar. Bir çok oyuncu bu yalana inandığından dolayı San Andreas sularına girmeye korkuyordu.

GTA: San Andreas’da Bu yaratık için en yaygın görülen yeri, gizemli Paslı Tekerlekli Sandalyenin bulunduğu Los Santos’un kuzeyindeki Balıkçı Lagünü’dür. Los Santos’un güneyinde bu efsaneyi gördüklerini iddia eden bazı hayranlar da var. Canavarın bulunabileceğini söyledikleri diğer yerler San Fierro Körfezi’nde, Gant Köprüsü çevresinde ve Back ‘o’ Beyond’daki Ghost Lake’tir. Oyuncular CJ’yi bir tekneye koyacaklarını ve tüm gerçek hayat gecesi oyunu terk edeceklerini söylediler. Sonraki sabah, CJ hastaneye kaldırılır ve Loch Ness Canavarı’nın onu öldürdüğünü ima ederdi, ancak bu ya açlıktan ya da oyuncunun üzerine düşen bir uçaktan olabilirdi. Ayrıca oyuncular canavara dokunduğunda CJ’nin hemen öldüğünü söylediler. Rockstar, San Andreas’ın sularında Loch Ness Canavarı olmadığını defalarca söyledi. Ama oyuncular Rockstar’ı pek dinlemedi gibi gözüküyordu.

Birçok oyuncu, sualtı gölgelerinin sadece görsel aksaklıklar olduğunu iddia ederek bu efsaneyi öldürmeye çalıştı.

Şimdiye kadar, çeşitli bulanık fotoğraf ve videoların yanı sıra, Fisher’s Lagoon’da herhangi bir tür büyük yaratığın var olduğuna dair çok az kanıt vardı.

(GTA:San Andreas’da görüldüğü iddia edilen Loch Ness canavarı)

GTA: San Andreas kadar yayılan bir gizem olmasa da GTA Vice City’de de Loch Ness canavarının oyuncular tarafından görüldüğü iddia edilmekteydi.

(GTA:Vice City’de Görülen deniz canavarı ve ya Loch Ness canavarı olduğu iddia edilen ekran görüntüsü)

Deniz Canavarı, GTA Vice City’de önemli bir efsanedir. Oyunun piyasaya sürülmesinden bu yana geniş çapta söylentiler var. Oyuncular, Vice City’nin sularında garip bir yaratığa tanık olduklarını iddia ediyorlar. Yaratığın oyuncunun teknesini ters çevireceğini, oyuncuyu öldürdüğünü veya boğacağını iddia ediyor. Kullanıcılar ayrıca canavarın Karides Adası, Kuzey Köprüsü, Washington Plajı altında görüldüğünü de bildirdiler. (Diğer söylentiler ise Güney Köprüsü, Kuzey Sahili, Güney Sahili, Güney Okyanusu, Vice Sahili, Doğu Sahili, Terk Edilmiş Plaj, Washington Sahili Nehri ve Vice City’deki Deniz Feneri yakınında görüldüğü iddia ediliyor).

(Canavarın görüldüğü iddia edilen bölgeler haritada)

Oyunun dahili dosyalarında büyük deniz yaratığının dokularını veya modellerini bulmak için girişimlerde bulunuldu, ancak hepsi sonuçsuz kaldı. Bu, efsanenin güvenilirliğine bir bomba düşürdü. Gizem avcıları, oyunun yayınlanmasından yıllar sonra bile gerçeği ortaya çıkarmaya çalışıyorlar, ancak bu efsane hala bir sır olarak kalıyor. Ayrıca, canavarın okyanusun Abisal bölgesinden geldiği düşünülüyor.

Diğer GTA oyunlarında da görüldüğü iddia edildi ama asla bir kanıt görülemedi.

GTA: San Andreas’dakı Loch Ness efsanesi mod olduğu düşünüldüğü gibi aynı şekilde GTA: Vice City için de öyle düşünülüyor. Lakin, GTA: Vice City’de olan kanıtlar GTA: San Andreas’da olan kanıtlardan oldukça fazla olmasına bakmayarak, en popüler gizem GTA: San Andreas içindir. Bu gizem o kadar popüler olmuştu ki, Rockstar bu olaya birkaç defa açıklama getirmişti.

Oldukça garip ve korkutucu değil mi? Oldukca büyük olan bu canavar, Çok büyük ihtimalle Rockstar Games tarafından İskoçya Edebiyatına ve ya GTA: San Andreas’a gönderme olarak konulmuştur. Sonuçta Rockstar Games İskoçya asıllı bir şirket. Bir ihtimal olarak da, Rockstar Games GTA:Online’ı farklı bir şekilde yorumlamak istiyor. Bilemeyiz, belki Rockstar Games yeni güncelleme için temel oluşturuyor olabilir.

Canavar teknik olarak bir prop object’dir ve öldürülemez.

(GTA Online Cayo Perico Heist’da görülen Loch Ness Canavarı)

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu