GTA Serisi Amerika’da Yasaklanabilir

Ülvi Gardaşov
Ülvi Gardaşov - Yazar
3 Dk Okuma Süresi

Biliyorsunuz ki, sevilen video oyun serisi Grand Theft Auto genellikle, şiddet, cinsel içerik, küfür içerdiği için yaşı 18 ve ya 18’i geçmiş olan oyuncuların oynamasına izin verilir. PEGİ gibi yaş değerlendirmesi yapan kuruluşlar ise GTA serisini +18 olarak değerlendirir. Ama bunun sözde olduğunu hepimiz biliyoruz.

GTA serisi yaşı küçük olan oyuncular tarafından da oynanıyor. Hal böyle olunca da, bu oyun serisi çocukların psikolojisini bozabilecek oldukça fazla ögeler içeriyor.

Son gelen haberlere göre Amerika’da artan araba hırsızlığının “Grand Theft Auto” yani “Büyük Araba Soygunluğu” serisinin “suçu” olduğu iddia edildiği için Amerika’nın bazı eyaletlerinde oyun yasaklanabilir.

FOX 32 Chicago’ya göre Eyalet Temsilci Marcus Evans, “Grand Theft Auto” video oyunu serisinin çocuklar için zararlı olduğunu söylüyor. Sanırız bu da araba hırsızlığının artmasına neden oldu.

Evan konu ile alakalı:

“”Grand Theft Auto” ve diğer şiddet içeren video oyunları gençlerimizin zihnine giriyor ve araba hırsızlığının normalliğini sürdürüyor. Araba hırsızlığı normal değildir ve araba hırsızlığı durmalıdır.”

Açıklamasını yaptı.

Evan’ın yaptığı açıklamadan sonra bu konu bir topluluk aktivisti Early Walker ile yapılan görüşmelerde yeniden konuşulmaya başladı. Early Walker, Evans ile beraber GTA serisinin çocuklar üzerinde etkisini araştırmış ve GTA serisinin ABD’nin Illinois eyaletinde yasaklanması gerektiğini sonucuna varmış.

Walker bu görüşmelerde:

“Temsilci Evans ve ben, bu genç araba hırsızlarının Grand Theft Auto video oyunundan büyük ölçüde etkilendiklerini araştırdık ve bu sonuca vardık.”

haberini paylaştı.

İşte burada her şeyin suçunun oyunlara atılması yanlış. Çünkü, GTA serisi +18 olarak değerlendirildi ve küçük yaşlı oyuncuların oynamaması gereken bir video oyun serisi.

Ayrıca, yapımcı Rockstar Games’den şu anlık bir açıklama gelmedi ve gelmeyecek gibi de duruyor. Zira Rockstar bu tarz olaylar karşısında genellikle sessiz kalıyor.

Sonuç olarak, GTA V başta olmak üzere neredeyse tüm GTA oyunları ABD’nin bazı eyaletlerinde satışı durdurulabilir. Hatırlatmak gerekirse, GTA serisinden bazı oyunlar 5 farklı ülkede yasaklandı ama hiç bir zaman ABD’de yasaklanmadı.

İşte bu yüzden, GTA serisinin ABD hatta Türkiye’de bile yasaklanması tabi ki mümkün. Ancak burada asıl iş ebeveynlere düşüyor. Oyunları çocuklarınıza alırken yaş değerlendirmesine mutlaka bakmalısınız…

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
By Ülvi Gardaşov Yazar
Takip et
Dünya adlı bu gezegende, kapladığım mekanın hakkını, yazmakla veriyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image