GTA V Roleplay Rehberi

Hüseyin Oğuz
Hüseyin Oğuz
3 Dk Okuma Süresi

GTA V Roleplay Rehberi

GTA V’in ücretsiz olmasın dolayı oyuncu sayısı bir hayli arttı. GTA Online’a başlarken bilinmesini gerekenleri yazmıştık. O yazıyı buradan ulaşabilirsiniz. Şimdi sıra roleplayi açıklamakta çünkü Türk oyuncuları olarak roleplaye bir ayrı düşkünüz.

Roleplay Nedir ?

Rol yapma, kişinin bilinçli olarak sosyal bir rolü doldurma ya da bilinçli olarak benimsenen bir karakterin rolünü üstlenmesidir. Kaba bir tabir ile seçtiğiniz veya kendi oluşturduğunuz bir karakterin özelliklerini bürünüp oyun boyunca oymuş gibi davranmaktır.

roleplay3

GTA V Roleplay Tarihi Gelişimi

İlk olarak 2019’un başlarında oyuncuların tanımaya başladığı roleplay, yayıncılar ve youtuberlar ile oldukça yayıldı, popüler bir hale geldi. Gün geçtikçe oyuna da gelen güncellemeler sayesinde kendini geliştirdi. Örneğin ilk zamanlarda araba kazası, ehliyetinizi sınavla kazanmanız, atmye para yatırmak gibi özellikler yok iken sunucu sahipleri bunları oyunlara ekleyerek daha gerçekçi bir deneyim yaşatmayı başardı.

GTA V Roleplayde Her Mesleği Gerçek Oyuncular Yapıyor

İlk zamanlarda mekanikçi, taksi şoförü, kasap gibi meslekler bulunurken artık doktor, jandarma, polis, iş adamı veya mafya olabiliyorsunuz. Çoğu sunucuda çete, aile ve reislerden oluşan bir mafya sistemi var. Ama siz uyuşturucu ile işim olmaz paramı yasal yollardan kazanacağım diyorsanız taksicilikten büyük işlere kadar gidebiliyorsunuz.

roleplay1

GTA V Roleplayde Nasıl Bir Meslek Edinebilirim ?

Meslek edinmek için çoğunlukla sunucu adminlerine başvurmanız gerekiyor. Kasapçılık gibi meslekleri direk ilgili binadan alıp oyun başında paranızı kazanabilirsiniz lakin mekanikçi açmak, asker veya mafya olmak için adminler gerekli. Örneğin bir mekanikçi için başvurduğunuzda (genellikle discord üzerinden yapıyorlar) size bir garaj  veriliyor.

GTA V Roleplayde Yapmamanız Gerekenler

Server rolepalyı dışı konuşmak yasak. Sözlü veya yazılı (oyunda tweeter da var) roleplayı dışı konuşursanız muhtemelen ban yersiniz. Bu gerekli bir yasak çünkü diğer oyuncuların oyun zevkini bozmaya hakkınız yok. Tabiki sunucuların hata bildirmek için ayrı bir sistemi var.

roleplay2

GTA V Roleplaye Nasıl Girebilirim ?

Daha önce belirttiğimiz gibi Rolepaly serverlar üzerinden oynanıyor. GTA 5’i indirip social club hesabınızı bağladıktan sonra (yoksa yeni bir hesap açınca) sunuclara girmek için FiveM isimli uygulamayı indirmeniz gerekiyor. Uygulamaya girince bir çok server karşınıza çıkacaktır. Tr hashtagi ile Türk sunucularına girebilirsiniz. İngilizce’nize güveniyorsanız da yabancı sunucuları deneyebilirsiniz. Ama çoğu sunucuda yaşı sınır olacaktır bunu unutmayın. Eskiden de vardı lakin artan oyuncu sayısı ile sunuculara alım şartları iyice arttı.

Umarız yaralı bir yazı olmuştur. Kaçırdığımız noktaları ya da yeni başlayan oyunculara tavsiyelerinizi  yorumlara yazmayı unutmayın.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Ben, uykusunda yazan adam henüz daha uyanmadım.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir