Gwent’te Hançerler Kaşığa Dönüştü – Çin Sansür Uyguladı

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
1 Dk Okuma Süresi

Kimi zaman oyundaki içeriklere kimi zaman da oyunun kendisine sansür konulduğunu duyduk. Çıplaklık ve cinsellik, kan, vahşet ve daha nice temalar, topluma olan potansiyel etkiler nedeniyle ya kaldırılmış ya da değiştirilmiştir. Nitekim Çin de bu sansürlere dikkat eden ve gerektiğinde önlemleri alan bir ülke olarak karşımıza çıkıyor. Bu sefer kurban kim, Gwent mi?

Gwent’e sansür geldi

Witcher markasının ücretsiz ve ünlü kart oyunu Gwent, Çin tarafından sansüre maruz kaldı ve hatta ek bir “Çin versiyonu” dükkanlarda yerini aldı. Oyunda yer alan çoğu karttan kan ve çıplaklık ögeleri birer birer kaldırıldı. Özellikle resimde Vernon’un artık bir kaşık tuttuğu veya farelerin öldürdüğü yerde kan içindeki cesetler yerine sadece farelerin yer aldığı kartlar oyunda yer aldı.

gw1

Belki de sanat tasarımı gerçekten güzel olan kartlar ise, tamamen bir değişime uğradı.

gw2

300 milyonu aşkın oyuncu sayısına ev sahipliği yapan ve video oyunlarının dağıtımından oldukça fazla para kazanan Çin marketi, CD Projekt RED’in ihmal edebileceği bir seviyede. Dolayısıyla CD Projekt Red, buna bir ses çıkarmayacaktır. Eğer Tencent ve Çin marketine olan sansür olayları hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız Gamepressure’in bu makalesine göz atabilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir