Hayatı Oyun Olanların Buluştuğu Platform
SOL Banner
SAĞ Banner

Half-Life 2 Episodeları Neden İptal Oldu ve Yeni Bir Half-Life Oyununun Gelmesi Bu Kadar Uzun Sürdü?

Half-Life 2 Episodeları Neden İptal Oldu ve Yeni Bir Half-Life Oyununun Gelmesi Bu Kadar Uzun Sürdü?

Geçen hafta iptal edilen Half-Life 2 Episode 4 görüntülerini göstermiştik. O yazımıza bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Bugün ise Half-Life 2’nin episodeları neden iptal edildi ve yeni oyun neden bu kadar uzun sürdü bunu cevaplamak için karşınızdayız. Dilerseniz yazıya geçelim.

Half-Life Oyunlarının Yapım Süreci

Bu soruyu cevaplamak için ilk ve ikinci oyunun yapım aşamasına bakmamız gerekiyor. Aslında ilk oyunda birden ortaya çıkmadı, uzun bir süreçten geçti. Bildiğiniz üzere Valve oyunlarında Source oyun motorunu kullanıyor.
İlk Half-Life Quake Engine kullansada oyun Valve’a geçince doğal olarak  Source kullanmak istediler . Ama o dönemde motor falan yok. Firma bir işe kalkışıyor ve hem motoru hem oyunu aynı anda geliştirmeye çalışıyor. Buda tahmin edeceğiniz üzere oyun motoruna gelen  her yeni güncelleme ile oyunun bozulmasına, tekrar elden geçmesine sebep oluyor.  Öyle ya da böyle oyun çıkışını gerçekleştiriyor ve oldukça fazla ilgi topluyor.

Valve yeni oyunlar ve episodelar  yapmaya karar verince aradan geçen uzun zaman Source oyun motorunu eskitiyor ve yenisi şart oluyor. Firma yine oyun motoru (Source 2) ve Half-Life 2’yi (Episodelar) aynı anda geliştirmeye çalışıyor. Bakıyorlar ki işin içinden çıkamıyorlar, çıkan 2 episode’un ardından  birden iptal kararı alıyorlar.

Neden Episodelar Devam Etmedi

Bunun ilk neden Source 2 oyun motoru. Valve ilkinden ders almış olacak ki oyuna ara verip önce motoru geliştirmek istiyor. Diğer nedeni ise DLC tarzında düşündükleri episodelara gereğinden fazla zaman ve para akışı gerçekleşmesi. Her biri neredeyse bir tam oyun kalitesi, bütçesine ulaşması iptal edilmelerinin başka bir nedeni.

Source 2 Ne Durumda

Uzun geliştirme sürecinin ardından Valve oyunlarını yavaş yavaş yeni oyun motoruna geçiriyor. Bunun ilk örneği Dota 2. 1 yıla yakın beta sürecinin ardından oyun Source 2’ye geçmiş, oyuncuları oldukça fazla memnun etmişti. Aynısı CS:GO’ya yapmayı planlıyorlar, yakında sesi çıkar. Keza en yeni Half-Life oyunu Alyx’de Source 2 oyun motorunu kullanmıştı.

Neden Half-Life Alyx, Half-Life 3 İsmi İle Çıkmadı

Bunun da farklı nedenleri var. Öncelikle Valve için Half-Life 3 çıkarmak baskı dolu bir süreç. Yıllar içinde oyundan beklenti oldukça fazla arttı. Örneğin bugün Half-Life 3 çıksa ve RDR 2 kalitesinde de olsa birçok insan yıllardır bunu mu bekledik tarzında eleştireler yapacaktır. Diğer sebebi  ise hikayeden kaynaklanıyor. O kısma bu yazıda girmeyelim çünkü spoiler dolu olacak. Dilerseniz ayrı bir yazı ile hikayeler arasındaki bağlantıyı anlatabiliriz.

Sonuç ve Yeni Bir Half-Life Oyunu ?

1 Milyonu geçen Alyx satışları günümüz AAA oyunları için oldukça düşük olsa da (özellikle bir Half-Life oyunu için)
sonuçta bu bir VR oyunu. Valve da satışın bekledikleri gibi olduğu söylüyor. Gayet memnun gibiler. Sonuçta 200 milyon Steam kullanıcısı içinden sadece 2 milyonunun VR var ve çoğu bu oyuna sahip. Ayrıca VR kullanıcıları ile ilgili detaylı yazıya bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Yani Valve ana akım bir oyun için VR platformunu seçebilir ya da diğer markalarını VR’a getirebilir. Aslında VR Portal oyunu fena olmaz gibi. Bu saatten sonra bize düşen bekleyip görmek.

Half-Life evreni ile ilgili daha fazla yazı görmek isterseniz lütfen yorumlarda bunu belirtin. Şimdilik bizden bu kadar.

Yorum Yapın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.