Havada, Karada ve Denizde Savaşın: War Thunder

Ersel İsmail İSLAM
Ersel İsmail İSLAM
6 Dk Okuma Süresi

Havada, Karada ve Denizde Savaşın: War Thunder – Oynaması Ücretsiz Türkçe Oyun Önerisi

Sizce gözü kara bir pilot, cesur bir tank komutanı veya zeki bir donanma kaptanı olmak için ne yapmak gerekir? Bunların hepsini tek oyunda yapmak istiyorum diyorsanız o zaman War Thunder tam size göre, üstelik oyun tamamen Türkçe ve Steam’de ÜCRETSİZ. Bulunduğu diğer platformlar ise şöyle PlayStation 4, Xbox One, macOS, Linux, Mac OS.

2013 yılında Gaijin Entertainment tarafından piyasaya sürülen War Thunder havada, karada ve denizde toplam 1500’ü aşkın muharebe aracıyla sizi savaşın derinliklerine sürüklemektedir. II.Dünya savaşından günümüzdeki tank,helikopter,uçak ve gemi dahil modernize yapıları içeren oyun şu anda en büyük askeri savaş simülasyon oyunudur. Oyunda birçok harita, 9 devlet ve bunların savaş makineleri bulunmaktadır. War Thunder 2013 Gamescom’da “en iyi simülasyon oyunu” ödülünü kazandı. Yine aynı yılın KRI ödüllerindeyse “En iyi oyun, en iyi geliştirici, en iyi teknoloji, en iyi ses” ödüllerine layık görüldü. Ayrıca oyun hala iki Guinness Rekorunu elinde tutmaktadır: ”Uçuş simülasyon oyununda en çok uçak bulundurma ve uçuş simülasyon server’ında en çok online oyuncu”.

Uzun zamandır oynadığım ve bağımlısı olduğum bu oyunla ilgili naçizane deneyimlerimi sunmaktan keyif duyarım.

İkinci dünya savaşına olan merakımdan dolayı başladığım bu oyun, mürettebatın konuşmasından tankların uçakların dizaynına kadar, o kadar ayrıntılı düşünülmüştü ki her oynadığımda tekrar tekrar oynamak istiyordum. Çünkü böyle ince düşünülüp yapılmış bir oyun daha fazla zamanımı ve emeğimi kesinlikle hak ediyordu. Oyun 2013 yılında çıkmasına rağmen sık sık gelen güncellemelerle yeni görevler, araçlar, ses iyileştirmeleri gibi biz oyuncuların önem verdiği ve oyun zevkini artıran detaylarla hiç de 7 yıl önce çıkmış bir oyun gibi değil.

Elbette ki her oyun gibi bazı eksikleri var tabi mesela oyun içi konuşma olmadığı için takım arkadaşlarınızla koordineli şekilde hareket edemiyorsunuz. Bu da bazen can sıkıcı durumlara sebep oluyor. Can sıkıcı olan bir diğer durum ise oyunda parayla satın alınan araçlar, sizin tankınızı (veya başka bir aracınızı) geliştirmek için harcadığınız vakti bir başkası parayla satın alabiliyor. Fakat bu asla “pay-to-win” dediğimiz parayı verip sizin emeklerinizin yok sayıldığı bir olaya dönüşmüyor. Çünkü her ne kadar parayla alıp size tek atabiliyor da olsa siz de ona tek atabilirsiniz yani oyun harcadığınız emeğe saygı duyuyor. Şimdi sizlere hem oyun modlarını hem de oyun içeriğini kendi deneyimlerimle  aktaracağım.

Muhteşem Tank Savaşları

Tank komutanı olarak tankınızın ve mürettebatınızın kaderi sizin ellerinizde. Tank muhribi, uçaksavar veya diğer tank sınıflarından biriyle stratejik bir konuma geçin ve av için beklemeye başlayın, ister düşman tanklarını motorundan, transmisyonundan vurup hareket edemez hale getirin isterseniz mürettebatı yok ederek tankın çalışmasını engelleyin. Örneğin, bir düşman tankının sürücüsünü öldürdünüz, diğer mürettebat üyesi sürücü koltuğuna geçene kadar tank hareket edemeyecektir. Dikkat edin! Vurulan sizin tankınız da olabilir. İkinci dünya savaşının ikonikleşmiş Sherman tankından Tiger tankına, günümüzün korkulan metal canavarları Leopard’dan M1A1 Abrams’a istediğiniz tankla savaşın. En sevdiğim mod olan tank savaşları en çok vakit ayırdığım ve oynarken en çok eğlendiğim moddur.

War Thunder Tiger

Gerçekçi İt Dalaşları

Britanya’dan Amerika’ya Almanya’dan Japonya’ya farklı milletlerden 300’ü aşkın uçakla-hepsi gerçeğiyle bire bir dizayn edilmiş- gökyüzünde hak iddaa edin. İkinci dünya savaşından adını sıklıkla duyduğumuz Spitfire veya Stuka ile, Vietnam savaşından bildiğimiz F-4 Phantom jetiyle ya da çok daha modernize uçaklarla gücünüzü it dalaşlarında gösterin. Düşman uçaklarını yok ederek as olun savaşı kazanın, eğer görev adamıyım diyorsanız bombardıman uçağı seçerek yüksek irtifalarda başlayın ve size verilen bombalama görevlerini yerine getirerek savaşın kazananı olun. Sonuçta savaşı kazanmak için birden çok alternatif olmalı değil mi?War Thunder Spitfire

Amansız Donanma Savaşları

Donanma War Thunder’da diğerlerine göre daha küçük de olsa (çünkü en yeni savaş modu) asla yabana atılamaz. Küçük gemilerle başladığınız savaşın ilerleyen dönemlerinde, U-Boat veya HMS gibi devasa denizaltılara-gemilere terfi edin. Donanma savaşlarında sizi bombalamak için hevesli olan uçaklara, gönderilen torpidolara ve size denizin dibini göstermek için and içmiş düşman donanmalarına dikkat etmelisiniz. En önemli nokta savaşın başında doğru pozisyonu alabilmek çünkü bu hantal, ağır metal yığınlarıyla manevra yapmanız hiç de kolay olmayacak.

War Thunder Donanma

Eğer siz de multiplayer oyunları seviyorsanız ve savaşı birçok alanda deneyimlemekten keyif duyuyorsanız bu oyun tam size göre.

–Peki siz daha önce oynadınız mı? War Thunder hakkında sohbet etmeyi çok isterim, lütfen yorumlara buyurunuz.

Bu makaleyi paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir