İÇERİKLER

Hiçbir Zaman Görme Şansımızın Olmayacağı İptal Edilen Oyun Filmleri

Hiçbir Zaman Görme Şansımızın Olmayacağı İptal Edilen Oyun Filmleri

Oyun dünyasının film endüstrisi ile geçmişi oldukça karışık. Residen Evil gibi başarı öyküleri de var,çıktıktan sonra yere çakılan ve yapımcıları yeni bir film yapmaktan alıkoyan da. Örneğin Doom. Son dönemlerde Detective Pikachu ve  The Sonic Movie başarı yakalasa da büyük bir patlamada yapamadı. Takvimler Uncharted ve Monster Hunter’a ayarlı. Bu iki film başarı yakalarsa gelsin God of Warlar gitsin The Last of Us’lar.

Peki ya hiç çıkmayan ya da, bir takım sızıntılar olduktan sonra tozlu raflara kaldırılan filmler. Hiç
düşündünüz mü hangi yapımlar kurgulandı ve iptal edildi. Öyleyse arkanıza yaslanın. Bu listede iptal edilen ve hiç görme  şansımızın olmadığı oyun uyarlaması filmlere göz atacağız.

The Sims

Yaşam simülasyonu oyunu The Sims’de kontrol ettiğiniz karakter ile ne yapacağınız sizin ellerinizde. İster düzgün bir
hayat seçin ister evin içinde havai fişek patlatıp karakterinize işkence edin. 2007’de en çok satan PC oyunu olduktan sonra  The Sims’in isim hakları 20th Century Fox tarafından satın alındı. Bundan sonra yönetmen John Davis tarafından  yapılacak Sims filminin iki gencin hikayesini anlatacağı söylendi.

2019’Da Disney, 20th Century Fox’u satın alana kadar film hakkında ses soluk çıkmadı. Satın alımın ardından The Sims film projesinin resmi olarak bitirildiği duyuruldu.

Assassins Creed 2

Disney / Fox satın alımının diğer bir kurbanı ise Assassins Creed film serisi oldu. 2016’da çıkan ilk film
olağan dışı bir kalitede olmasa da belli bir hayran kitlesi toplamıştı ve fena değildi. Michael Fassbender’ın eski bir suikastçı tarikatının soyundan geldiğini keşfeden bir adam olan Callum Lynch’i oynadığı ilk film, oyunun hikayesine yakın bir hikayeye sahipti. Düşününce oldukça yakın olduğunu anlıyorsunuz.

Devam filminin 1950 yıllarında Amerika’da geçeceği haberi çıktı ama bu aldığımız son bilgiydi. Aynı şekilde Disney, 2019’da ilk filmin yaptığı gişeye bakarak iyi bir franchise olmadığını düşündü ve seriyi iptal etti.

BioShock

BioShock 2007’de piyasaya sürüldüğünde korku ve steampunk karışımı hikayesi ile ekranlara yaraşır bir oyundu. Oyun çıktıktan sadece bir yıl Universal Pictures, Gore Verbinski’yi yönetmen koltuğuna oturtarak çekimlere başladı. Çekimin erken aşamaların işler yolunda gitmedi.

Sonraki dönemler yönetmen değişimi olsa da bu seriyi kurtarmaya yetmedi. Oyunun yapımcısı Ken Levine’in  anlattıklarına göre 2009 yapımı Watchmen’in başarısız gişe performansı sonucunda BioShock filminin bütçesi 160 Milyon Dolar kesintiye uğradı. Üzerinde bir süre daha uğraşsalarda hem Universal Pictures hem de Ken Levine için projeyi sonlandırma vakti gelmişti.

Tomb Raider 3

90’lı yıllarda silahlı aksiyonu ve harika piksel grafikleriyle popüler kültüre giriş yapan ve zamanla PlayStation markasının ikonlarından biri haline gelen Lara Croft’un hikayesi, bu saydıklarım için bile beyaz perdeye uygundu. Elde ettiği satış başarısından sonra Angelina Jolie’nin canlandırdığı iki film 2001 ve 2003 yıllarında vizyona girdi.

Angelina Jolie’nin bu rolü artık istememsi üzerine 2018 yapımı Tomb Raider seriyi sıfırlamış ve iyi
bir başlangıç yapmıştı. Hatta yeni film için 2021 denildi. Covid salgınından olacak ki henüz ses soluk yok. Lara Croft Tomb Raider 3 ise sanırım hiçbir zaman çıkış yapmayacak ve seri üçleme olamadan raflara kalkacak .

Halo

2005’in başlarında Microsoft, en büyük markası Halo için bir film yapmak istedi. The Beach’in
yazarı Alex Garland ile anlaşan firma yazdırdığı hikayeyi Hollywood’a gönderdi. Genel olarak
stüdyolar kârdan büyük bir pay talep etse de en sonunda Universal ve Fox sonunda bir anlaşma için ortak oldu.

Zamanla yönetmenler arasında oluşan gerginlik ve üç büyük şirketin anlaşamaması Halo’nun sonunu getirdi. Seri bir şekilde devamını getirse de filmi hiçbir zaman göremedik.

Call of Duty

Activision Blizzard’ın ünlü oyun serisini beyaz perdeye taşımak için kendi stüdyosunu kurduğu 2015’den beri teknik olarak bir Call of Duty filmi var. Yönetmen koltuğunda Stefano Sollima olan film, Joker’in yazarı Scott Silver tarafından yazılıyordu.

Savaş filmden daha çok bir askerin hikayesini anlatacak film hakkında en son bilgi 2018’de ortaya çıktı. Bilgi dediysek hemen heyecanlanmayın. Filmin yönetmeni Sollima “proje hâlâ devam ediyor” demişti. Belki de gecikmesinin sebebi filmin evrenini genişletmek ya da oyundaki karakterlerden birini beyaz perdeye aktarmaktır.

Castlevania

Klasik Hammer korku filmlerinden ilham alan bir dizi olan Castlevania, beyaz perdeye en uygun oyun serisi gibiydi. 2005 yılında, Mortal Kombat’ın yönetmeni Paul W. S. Anderson’un yazdığı senaryo ve 50 Milyon Dolar bütçe ile  çekimlerin yapılacağı söylendi. Asıl senaryoya göre film 15. yüzyılda Transilvanya’da geçiyordu ama  Drakula efsanesinin kökenlerini Romanya’ya bağlı olduğu gerekçesiyle Macaristan ve Romanya’da çekilecekti.

Maalesef ki 2009 yılında film resmi olarak raflara kaldırıldı. Ama Netflix’de bir animasyon serisi bulunuyor.

Sonic the Hedgehog

2020 yapımı Sonic filmi 306 Milyon Dolar gişe ile şaşırtıcı bir başarı yakaladı. Ama tabii ki konumuz bu değil. İlk Sonic filmi için 1994 yılında SEGA, MGM Studios ve Trilogy Entertainment ile Sonic the Hedgehog: Wonders of the World adlı bir film için anlaşma imzaladı.

Film, CGI Sonic ve Doctor Robotnik’in gerçek dünyaya kaçışını anlatacaktı. MGM Studios’un anlaşmadan çekilmesiyle proje son buldu.Senarist Richard Jeffries’in senaryoyu DreamWorks’e sunmasına izin verildi ancak stüdyo CGI Sonic’i gerçek dünya ile birleştirmenin zorluklarını
sezmiş görünüyor.

The Last of Us

Yakın zamanda The Last of Us HBO serisi görme ihtimalimiz hâlâ var ancak 2014 yılında sunulan Joel and Ellie’nin beyaz perdeye gelme fikri, tozlu raflarda yerini aldı. Oyunun da yazarı Neil Druckmann ve Spiderman’in yönetmeni Sam Raimi’nin iş birliği yapacaği film Sony tarafından duyurulmuştu.

Neil Druckmann’ın Sony ile hikaye gidişatı hakkında konuşması, filmin sonunu getirdi. Druckmann basın açıklamasında “Filmden biraz geri çekiliyorum ve açıkçası yapılmasını da istemiyorum.” dedi. Kim bilir belki Druckmann fikirlerini bahsettiğimiz HBO dizisine saklamıştır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu