Hidetaka Miyazaki ve Souls Türünün Zorluğu: “Ben Bir Mazoşistim.”

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Souls türündeki oyunları neredeyse hepimiz duymuşuzdur… Dillere destan zorluğunun yanında karanlık teması ile birçok oyuncuyu çıldırtan bu yapımların artık neden zor olduğu anlaşıldı… Görünüşe göre Souls oyunlarını geliştiren Hidetaka Miyazaki, aslında bir mazoşistmiş.

Japon podcast Game no Shokutaku ile birkaç yıl önce yapılan bir röportajda Miyazaki “abi” hem Souls oyunları hem de geliştirme süreci hakkında konuşuyor. Twitter üzerinden bir kullanıcı, onun Souls oyunlarının neden bu kadar zor olması hakkında sorulan bir soruya verdiği cevabı paylaşmış.

souls

Miyazaki ve Souls oyunlarındaki arzusu

Röportaj başlarda oldukça masumane bir şekilde başlıyor. Ses aktörü Tomomi Isomura ve genel yayın yönetmeni Murohashi, geliştiriciye Demon’s Souls hakkında sorular sorarken konuşma birden Dark Souls‘a dönüyor. Geliştirici ise bu kısımda oldukça aydınlatıcı cevaplar veriyor.

“Neden bu kadar sadistsin? Diğer çalışanları bilmem ama ben aslında bir mazoşistim. Açık olmak gerekirse sadist; acı çektirmeyi seven, mazoşist ise acı çekmeyi seven kişidir. Ben büyük bir mazoşistim, bu yüzden böyle oyunlar yaptığımda bana böyle davranılmasını istiyorum. Sadece bazen diğer insanlar bunu anlamıyor; bu benim zevkim için.”

I: Ok yağmuru altında veya büyük bir mantar tarafından delinerek ormanın derinliklerinde öldürülmek istiyorsun?

M: Bu sevindirici. Bunu beğendim, sadece vurgulamak istedim! Diğer geliştiricilerin fantezilerini bilmiyorum ama bunu sadist bir duruştan değil, mazoşist bir duruştan yapıyorum. Bunun bana yapılmasını istiyorum!

Bir oyun sever olarak böyle bir söylenişe nasıl bir cevap verilebilir bilemedim ama en azından Souls oyunlarını şimdi daha iyi anlayabiliyorum. Her ölüm aslında Miyazaki’nin arzuladığı birer ölüm şekliymiş!

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir