PlayStation 5 Çıkışından Yaklaşık İki Sene Sonra Kırıldı!

Kırılmalar PlayStation 5'in eski sürümlerinde çalışabiliyor.

Meriç Topal
Meriç Topal
2 Dk Okuma Süresi

2020 yılının sonlarında 4K UHD özelliği ile hayatımıza giren ve ülkemizde şu anda 18000 Türk Lirası civarlarında satılan PlayStation 5, tıpkı önceki PlayStation’lar gibi hackerların ilgisini çekiyor. Özellikle son haftalarda konsolun güvenlik duvarının aşıldığı iddia edilse de bunlar sadece söylenti olarak kalmıştı. Bugün ise Sony için kötü haber geldi.

Kanada merkezli bir siber güvenlik uzmanı olan SpecterDev, bu sabah twitter hesabından attığı tweet ile PlayStation 5’in kırıldığını duyurdu. PS5’in 4.03 veya daha düşük sürümlerinde tespit edilen bir açık nedeniyle sisteme kurulan jailbreak çalışabiliyor ve konsolu kırıyor. Bunun hemen ardından bir YouTuber ve yazılımcı olan Lance McDonald adlı bir kullanıcı ise Silent Hill demosu olan P.T. oyununu PS5’e kurduğu bir video yükledi.

Playstation 5’in Kırılması Ne Demek?

Jailbreak‘ veya ülkemizdeki deyimi ile ‘Kırılmak‘ terimi kısaca tersine mühendislik ile oyunlara ücretsiz şekilde erişmeyi sağlıyor fakat bunu konsolunuza yaptığınız andan itibaren cihazınız garanti dışı kalıyor.

PlayStation5etkinligi

Ayrıca kırılmış bir konsolda Sony’nin aldığı tedbirler ile oyunları konsolunuza yükleyebiliyorsunuz ancak çalıştıramıyorsunuz. Mcdonald’ın kullandığı teknik Sony’nin daha önceden önlemini aldığı bir teknik. PlayStation 5 konsolunuza jailbreak işlemini uyguladığınızda konsolunuz kırılıyor. Ancak üretici firma konsola yeni güncellemeler eklediği müddetçe sizi yeni sürüme geçmeye zorluyor ve yeni sürümde bu açık kapatılmış oluyor. Dolayısıyla güncel versiyon isteyen oyunları oynamanız veya online oyunları oynamanız mümkün olmuyor

Bu kırılma, aynı zamanda diğer konsollar gibi PS5’in kırılması için bir başlangıç olabilir. Tekrar hatırlatmakta fayda var ki, bu işlemi yapmanız cihazınızın orijinalliğini bozar ve Playstation Network’ten kalıcı olarak engellenmenize ve konsolunuzu tümü ile kullanamamanıza neden olur.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
“Düzenim bozulur, hayatım alt üst olur diye endişe etme. Nereden biliyorsun hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?”
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir