İnceleme: Nier Replicant ver.1.22474487139…

Gurur Gökçay
Gurur Gökçay
6 Dk Okuma Süresi
7.5
Nier Replicant ver.1.22474487139... İncelemesi

Nier Replicant ver.1.22474487139… , Toylogic Games tarafından geliştirilen ve 2010 yılında çıkan Nier oyununun gelişmiş versiyonu olarak karşımıza çıkıyor. Bildiğiniz üzere Nier serisi, daha çok Nier Automata oyunuyla sevilmiş ve ünlenmişti. Biz ise geçtiğimiz hafta çıkan ve serinin ilk oyununun yenilenmiş hali olan Nier Replicant ver.1.22474487139… oyununu inceleyeceğiz. İsterseniz Gelin iyisiyle kötüsüyle oyuna bir göz atalım.

Oynanış

Nier Replicant ver.1.22474487139… , 2010 Nier oyununu olabildiğince geliştirmiş diyebilirim. Daha iyisi olabilirdi ancak yapımcılar tam olarak Remake veya Remastered diye adlandırmadıkları için fazla bir şey diyemiyorum. Oyun ortalama 20 saat sürüyor ve ilk 10 saati yer yer beni çok sıktı. Ana hikayenin ilerleyeceğini düşünüyordum. Fakat onun yerine ayak işleri yapmaya başladığımı fark ettim.

İlk 10 saat adeta bir prolog edasıyla ilerledi ve oynanışa etki etmeyen silahlar, benzer düşman tipleri, basit Boss’lar ve sürekli aynı güçler olduğu için oyunda bulduğumuz kitabın güçlerinden de biraz sıkıldım. Oyunda kitabın bize sağladığı güçleri konumlandırabileceğiniz 4 adet tuş bulunmakta ve buraya oynadıkça gelen güçlerinizi istediğiniz şekilde tuşlara ekleyebiliyorsunuz. Oyun bazen izometrik Hack and Slash şeklinde bulmaca, savaş sekanslarına yer veriyor ve bu da oyunun tekrara düşmesini biraz daha engelliyor.

Oyunun yarısından sonra ise hikayede bir kırılma noktası yaşanıyor ve karakterimiz de birtakım gelişmeler yaşanıyor. Hikayede yaşanılanlardan sonra oyun size çift el ve tek el silah sınıfını tanıtıyor ve artık bize sunulan yeni sınıf silahlarıyla oyuna devam ediyoruz. Dolayısıyla oynanış ilk 10 saate göre çok daha iyi bir hale geliyor ve oynama isteğiniz artıyor.

Aynı zamanda oyun size çift el ve tek el silahları arasında geçişi hızlı yapabileceğiniz tuşlarda sağlıyor. Oynanış daha da hızlanıyor, akıcı ve oynanabilir hale geliyor. Yapay zeka, eğer size vurmalarını beklerseniz ve yavaş oynarsanız göze batıyor ancak oyunun bize sunduğu güçler sayesinde oynanış hızlandığı için yapay zeka zayıflığı daha az dikkat çekmeye başlıyor.

Özet olarak oyunun oynanış anlamında yarısından sonra ortalamanın üzerinde bir deneyim vaat ettiğini söyleyebilirim.

Atmosfer ve Grafik

Oyunun grafikleri önceki nesil konsollar seviyesinde diyebilirim. Oyuna girdiğiniz ilk dakikalarda dokular gözünüze batmaya başlıyor ve rahatsız ediyor ancak oynadıkça eğer oyunu severseniz pekte sıkıntı olacağını düşünmüyorum.

Atmosfer olarak oyunda şu ana kadar etkili bulduğum pek mekan veya çevre yok diyebilirim. Her yer birbirini tekrar ediyor gibi hissediyorsunuz. Aynı zamanda oyunda bölgelere bölünmüş halde bir açık dünya bulunmakta, her bölge ve şehirler diğerine nazaran biraz daha farklı hissettiriyor.

Dizayn

Nier Replicant ver.1.22474487139… , mekan dizaynı olarak her ne kadar aynı hissettirse de izometrik kamera açıları, bulmacaları, zaman zaman farklı düşman tasarımları ve Boss’larıyla sizi oyunda tutmayı başarıyor.

Görev dizaynına gelirsek ana görevler genellikle Popola karakterinden görev alarak ilerlediğimiz Quest’lerden ibaret. Bu görevleri yaparken bir olay yaşanıyor ve görev bir şekilde ana hikayeye bağlanıyor ve kırılma noktası yaşanıyor. Yan görevler ise şehirlerdeki köylülerden veya karakterlerden alıyoruz ve maalesef ana hikayeyle genelde pek alakası olmayan basit görevlerden ibaret.

[highlight color=”red”][/highlight]Örnek vermek gerekirse:
Ana görevde ilerlerken yaşlı bir teyze beni durdurdu ve şehirdeki postacının postasını teslim etmediğini ve ona yardım etmemi istedi. Ben de kabul ettim ve postaneye gittim derdimi anlattım ancak postacının ayağı kırık olduğu için benim teslim etmemi istedi. Ben de postayı alarak yola koyuldum ancak teyzeyi bulamayınca kim olduğunu sorguladım ve yaşlı teyzenin beyaz fener Leydisi olduğunu öğrendim. Daha sonra kuleyi bulup postayı teslim ettim ve ödül olarak 1000 altın aldım.

Hikaye ve Müzik

Oyunun hikayesi gerçekten sağlam ve sürükleyici, Neler olacağını merak edeceğiniz özellikle ilk yarısından sonra kendinizi hikayeye kaptıracağınız, ilerledikçe daha da seveceğiniz güzel bir hikayeye sahip. Özetlemek gerekirse: “Uzak bir gelecekte insanlık yok olmanın eşiğindedir. Black Scrawl hastalığı ve tuhaf hayvanlar dünyayı tehdit ediyor. Genç, iyi kalpli bir çocuk, küçük kız kardeşine bir söz verir. Sonsuza dek yaşayacak bin yıllık bir yalan.”

Gelelim müziklere, oyunun müzikleri gerçekten çok güzel ve akılda kalıcı fakat oynanışla, hikayeyle, atmosferle fazla alakası olmadığı için göze batıyor. Örnek vermek gerekirse savaş ve aksiyon sahnesinde çalması gereken müzik, duygusal bir sahnede çalması gibi. Yine de gerçekten etkileyici müziklere sahip olduğunu söyleyebilirim.

Nier Replicant ver.1.22474487139… Artıları ve Eksileri

Artılar:

 • Hikayesi.
 • Yarısından sonra değişen ve ortalamanın üstü bir deneyim sunan oynanışı.
 • Dikkat çeken karakterleri.
 • Müzikleri
 • Yer yer değişen kamera açısı, bulmacaları.
 • Ortalama seviyedeki Boss savaşları.
 • 2010 versiyonuna göre daha iyi olması.

Eksiler:

 • İlk yarısının sıkıcı olması.
 • Tekrar eden düşman tipleri ve bazen göze batan zayıf yapay zekası.
 • Ne kadar güzel olsa da pek uymayan müzikleri.
 • Eskide kalmış grafikler.

Nier Replicant ver.1.22474487139… , PC için Steam’de 369 TL fiyat etiketiyle satılmakta. Dilerseniz oyunun Steam sayfasına buradan ulaşabilirsiniz.

Nier Replicant ver.1.22474487139... İncelemesi
7.5
Puanı 7.5
Bu makaleyi paylaş
Takip et
Müzikle uğraşan bir yazar. gururgokcay@misternoob.com / g5buyukgokcay@gmail.com
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir