Bu Haftanın Öne Çıkan Indie Oyun Haberleri (19 – 25 Temmuz 2021)

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
11 Dk Okuma Süresi

Bu haftanın öne çıkan ve gelecek vaat eden indie oyun haberlerini tek haberde topladık. Indie oyunlara girmek istiyor veya onları takip etmek istiyorsanız, bu serilerimizi kaçırmamanızı öneririz. Bir önceki indie oyun haberlerimize ulaşmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Bu Haftanın Indie Oyun Haberleri (19 Temmuz 2021 – 25 Temmuz 2021)

 

Pazartesiye yeni oyun haberleri ve bildiğimiz yapımların fragmanlarıyla başlıyoruz! (19 Temmuz Pazartesi)

  • Fallen Flag Studio, daha önce Steam Next Fest’te de bahsettiğimiz “boss’tan boss’a koşulan soulslike” türündeki Eldest Souls ile ilgili yeni bir animasyon fragman yayınladı. “At the Door of Death” isimli bu fragmanda, oyunun en çok üzerinde durulan özelliği olan zorluk derecesine ve tekrar tekrar ölüp dirilmeye dikkat çekilmiş. 29 Temmuz tarihinde Eldest Souls; PlayStation 5, Xbox Series, PlayStation 4, Xbox One, Switch ve PC için çıkış yapacak.
  • Eski Tanrıların uzun zamandır mahkum oldukları yerlerden kaçmalarının ve Dünya’daki canlı yaşamını silmelerinin ardından bir yalnız savaşçı, basit bir görev için sahneye çıkıyor. Tanrıları katletmek kolay bir iş değil, belki de büyük bir kararlılık, sabır ve hatalardan ders çıkarma gerektiriyor. Kendi karakterinizi, farklı güç ve yetenekleri ile birleştirerek inşa edin ve insanlığı bu ölen gezegene yeniden tanıtın.

 • Red Koi Box’un geliştirdiği birinci şahıs macera bulmaca oyunu Faraday Protocol 12 Ağustos tarihinde; PlayStation 4, Xbox One, Switch ve PC (GOG ve Steam) için çıkış yapacak.
 • Raug Zeekon, bir yıldızlararası arkeolog ve gizemli uzay istasyonu OPIS’i araştırmaya gitmiş bir insan. Bunun ucunda mutlaka IRIS adlı bir AI’nın parmağı var. OPIS’teki bulmacaları çözmek için özel tasarlanmış bir araç olan Bia-Tool’u kullanın ve uzay istasyonunun gücünü, gereken yerlere transfer ederek manipüle edin. Bilim kurgu ve sanat tasarımlarının eşsiz buluşmasına tanıklık ederken bulmacaları çözün ve gizemi açığa çıkarın.

 • Geliştirici ekip DixiArt’ın birçok temayı içinde barındıran oyunu Road 96, PC (Steam, Epic Games Store ve GOG) ve Switch için 16 Ağustos tarihinde çıkış yapacak.
 • 1996’nın yaz ayı; Yola çıktın. Macera. Özgürlük. Rejimden kaçmak. Hayatta kalmaya çalışmak. Otoriter Petria ülkesinde sınıra giden binlerce yol var, hangisini seçeceksin? Birçok farklı ve ilgi çekici yere gitmek, bambaşka karakterlerle tanışmak yolculuğu kişisel yapan unsurlardan sadece birkaçı. Keşif ve derin melankoli temaları eşliğinde gittiğiniz her bir mil, ağırlığı olan seçimler demek. Görsel sanatı ve 90’ların eşsiz müzikleriyle donatılmış Road 96’da kendi hikayenizi yazın.

Salı günleri hep mi korku dolu ve melankolik geçer? (20 Temmuz Salı)

 • Geliştirici Acid Nerve bir önceki Indie Haberlerinde de gördüğümüz aksiyon macera oyunu Death’s Door’un;  Xbox Series, Xbox One ve PC (Steam) için çıkış fragmanını yayınladı.
 • Ölülerin ruhlarını biçmek ve bir saati yumruklamak kimisi içim monoton olsa da Karga için öyle değil. Kapıların ötesine geçin ve yol boyunca karşılaşacağınız tuhaf ve harika karakterlere umut vererek, çarpık sakinler ve sayısız sırlarla dolu bir ülkeyi keşfedin. Ölümün dokunmadığı bir yere giderek çeşitli bossları alt etmeli ve umutsuz bir hırsızı takip etmelisiniz. Ölüm bir karga için hiç bu kadar sıradan gelmemişti.

 • Lunic Games, Dangen Entertainment önderliğinde izometrik taktiksel rogue-lite oyunu Evertried’ı; PlayStation 4, Xbox One, Switch ve PC (Steam) için duyurdu. Oyunun bu yılın sonbaharında çıkması planlanıyor.
 • Ölümden sonraki yaşamda geçen Evertried, düşmüş bir savaşçının gizemli bir kulede düşmanlarını alt ederek yukarı çıkması amacını konu alıyor. Kulenin her bir katı, özgün zorluklar ile bezenmiş ve bunları alt etmek ise aklınıza, pozisyon alışınıza ve stratejinize bağlı. Arafta kalmış ruhları toplayan bu kulede öldürdüğünüz her bir canavar, beyninizi geçmiş anıların parçalarıyla dolduruyor. Öldürmenin verdiği haz ve silahın soğuk ucu, şüphesiz ben bir savaşçıydım ve ölümüm, onurlu olmadı. Kaderimi şanla ve onurla doldurmak için kulenin tepesine çıkmalı ve zayıflıklarımın üstesinden gelmeliyim. Oyuncunun istediği gibi hızlı ve metodik bir kombat, sıra tabanlı savaş ile birleşirken sorduğunuz soruların cevabını bulmaya çalışın.

 • Psikolojik korku dendiğinde hemen aklımızda yankılanan Doki Doki Literature Club’ın Plus versiyonu, iki hafta içerisinde 500.000 kopya satmayı başardı. Team Salvato’nun kurucusu Dan Salvato:

Birçok oyun severden Doki Doki Literature Club Plus ile deneyimlerini, özellikle de yeni Yan Hikayeleri duyma fırsatım oldu. Hepimiz kulüp üyeleriyle bağlantı kurarak ve onların günlük zorluklarıyla ilgili olarak bir araya geliyoruz. Kendi zorluklarımızı üstlenmemiz ve en iyi benliğimiz olmamız için bize ilham veriyor. Bu şekilde bir fark yaratabilmem benim için çok şey ifade ediyor ve umarım bu yakınlık duygumuz asla azalmak zorunda kalmaz. Bunun için sonsuza dek minnettarım.”

 • Korkunç bir şiir ve romantizm dünyasına hoş geldiniz! Aşkınız için şiirler yazın ve mükemmel sonunuzu sağlamak için yol boyunca hataları silin. Her bir şiir ve seçim ile aşkınızı kendinize bağlarken kulübün derinlerinde olan korkunçlukları ortaya çıkarın. Sayori, Natsuki, Yuri ve Monika ile birlikte ilişkinizi sağlam tutun ve kimsenin ölmemesini sağlayın…

Indie Oyun Haberleri

 • Navegante Entertainment’ın geliştirdiği side-scrolling tek kişilik aksiyon oyunu Greak: Memories of Azur’un demo versiyonu, Switch için çıktı. Oyunun kendisi de 17 Ağustos tarihinde PlayStation 5, Xbox Series, Switch ve PC (Steam) için çıkış yapacak.
 • Ölümcül Urlaglar tarafından yönetilen Azur’da oyuncular, üç kardeş arasında dönüşümlü olarak oynayarak bu lanetli topraklardan kaçmalı. Greak’in hızı, Adara’nın büyü sanatı ve Raydel’in savaş sanatında ustalığı ile düşmanları alt edin. Elle çizilmiş animasyon ve grafikler eşliğinde aile, ev ve birlikteliğin hikayesini anlatan büyüleyici bir anlatıya tanıklık edin. Her bir macera için özel olarak kaydedilmiş atmosferik müzikler eşliğinde bulmacaları çözün ve kardeşleri kurtuluşa ulaştırın.

 • Blazing Griffin aksiyon dedektiflik oyunu Agatha Christie – Hercule Poirot: The First Case’i; PlayStation 4, Xbox One, Switch ve PC (Steam) için duyurdu. Ünlü romanlardan esinlenen oyun, 28 Eylül’de çıkış yapacak.
 • Oyuncular ilk kez, savaş öncesi Belçika’da genç bir polis memuru ve dedektif olarak ilk vakalarından birini yaşarken, Hercule Poirot’nun hayatının daha önce hiç keşfedilmemiş yeni bir yönüne tanıklık edecekler. Geliştirme ekibi, en çok satan suç yazarı Agatha Christie’nin yarattığı tanıdık dünya ve ikonik karakter üzerine inşa edilen ilgi çekici bir orijinal macera yaratırken “Queen of Crime’ın” eserinin hayranları, Poirot’nun “küçük gri hücrelerinden” oyunun karmaşık planına ve hikayenin tatmin edici, beklenmedik sonucuna kadar onun hikayelerindeki temel unsurları kolayca fark edecekler. Van den Bosch ailesinin malikanesindeki bir yemek, misafirlerden birinin öldürülmesiyle sonlanınca iş, Poirot ve dedektifliğine düşüyor. Katili bulabilecek misiniz?

Bulmaca oyunlarıyla geçen bir Çarşamba günü! (21 Temmuz Çarşamba)

 • Somnium Games tükenmez kalemle çizilmiş bulmaca macera oyunu olan Inked: A Tale of Love’ı; PlayStation, Xbox, Switch ve PC (yenilenecek şekliyle) için bu yıl içerisinde duyurdu. PC’ye 2018’de çıkmış olan oyun, bu sene mobil platformlara da gelmişti.
 • Inked: A Tale of Love, aşk ve umudun destansı bir hikayesidir. Bu iç ısıtan ve büyüleyici hikaye, dokunaklı romantizmi mükemmel bir şekilde tamamlayan orijinal bir film müziği ile harmanlandı. Dünyalarındaki ani bir değişiklik hikayenin yönünü bambaşka yollara çevirdiğinde, her şey alt üst olur ve İsimsiz Kahramanı, kayıp aşkını bulmak için bulmacalarla dolu geniş bir mekan diliminde bir arayışa götürür. Her yapboz onu ona daha da yaklaştırır ve oyuncu, Sanatçı ile İsimsiz Kahramanı birbirine bağlayan bir yolculuğu çözer. Birlikte ikisini de sonsuza kadar değiştirecek bir maceraya atılmaya hazır mısın? Kalplerin ısındığı bu oyunda, on farklı elle çizilmiş kağıttan dünyayı deneyimleyin ve ruhunuzu bir kez olsun güzelliklerle tanıştırın.

 • Cafundo Creative’in geliştirdiği bulmaca macera oyunu Tetragon; PlayStation 4, Xbox One, Switch ve PC (Steam) için 12 Ağustos’ta çıkış yapacak.
 • Oyuncular, oduncu Lucios’un yıpranmış botlarını ayaklarına geçirecek ve kayıp oğlunu bulmak için beyin jimnastiği, sihir ve merakla dolu dört gizemli ve resimsel dünyada yollarını bulmaya çalışacak. Lucios’un arayışı onu, dünyalar arasındaki mistik bir dünya ve eski bir kötülüğün hapishanesi olan Tetragon’a götürüyor. TetraGen olarak bilinen ilkel bir büyünün gücünden yararlanan Lucius; etrafındaki dünyayı manipüle etme, bu alanı oluşturan taşları değiştirme ve labirentte garip ve yaratıcı şekillerde gezinmek için yerçekiminin kendisini bükme gücünü kazanıyor. O ve oğlu bu labirentten kaçıp bu garip salonlarda pusuya yatmış düşmanı yenebilecekler mi?

 • Phigames’in geliştirdiği Metroidvania türünden esinlenilmiş hacking oyunu Recompile; PlayStation 5, Xbox Series ve PC (Steam) için 19 Ağustos’ta çıkış yapacak.
 • Bu genişleyen atmosferik bilgisayar korsanlığı macerasında akıllı yapay zekanın doğuşuna tanık olun. Geleneksel Metroidvania mekaniğini dinamik bir komple anlatı sistemiyle birleştiren Recompile; oyuncuları keşfetmeye, savaşmaya, hacklemeye ve hayatta kalmaya zorluyor. Eski dijital ortamın altındaki birçok sırrı keşfedin ve sistem genelinde yeniden yapılandırmaya hazırlanın.

Indie Oyun Haberlerini her hafta takip etmeyi unutmayın. Bu haftanın her gününden en ilgi çekici haberleri derlemeye çalıştım nitekim bazen çoğu gün, maalesef sizin ilginizi çekeceğini düşündüğüm haberler çıkmıyor. Buna rağmen indie ve indie oyun gündemini takip etmek, artık çok kolay!

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir