Karizmanın Öz Evladı : VITO SCALETTA

Ersel Ay
Ersel Ay
5 Dk Okuma Süresi

Karizmanın Öz Evladı : VITO ANTONIO SCALETTA

Bir karakter düşünün, hem ülkesi için savaşıp gazi olsun,  ailesi için mapusa girsin,  kardeşi için enişteyi hırpalasın hemde Empire Bay’ın mafya babalarını tokatlasın. Evet o karşınızda: VITO ANTONIO SCALETTA.mafia 2

Evet nerden başlasam bilemedim çünkü karşımızda gerçekten oyun dünyasına adını altın harflerle yazdırmış bir karakter var. Öncelikle Vito Scaletta ismi hayatımıza 2011’de  Mafıa 2 ile giriş yaptı. Oyunun yapımcılığını 2K Czech üstleniyor. By yapım  IGN de 10 üzerinden 7 puan almış gözüküyor. Genel oyuncu kitlesi tarafından oldukça olumlu geri dönüşler almış bir oyun. Ki benim de oyun hayatımda önemli bir yere sahip yapımlardan biri. Şimdi asıl konumuza geri dönelim ve Vito Scaletta’yı biraz daha yakından tanıyalım. Şimdiden uyarayım yazının geri kalanı spoiler içermektedir.

Tam adı Vito Antonio Scaletta olan karakterimiz 1925 yılında Sicilya’nın San Martino şehrinde, çok fakir bir ailede dünyaya geldi. 7 yaşında babalarının ani bir kararıyla Amerika’ya taşınırlar. Fakat Empire Bayda’da fakirlik yakalarını bırakmaz. Babası düşük ücret karşılığın da bir fabrikada çalışmaktadır.

Vito hiçbir zaman babası gibi olmak istemez. Küçükken sokaklarda büyüyen Vito, yine aynı sokaklarda Joe Barbaro ile tanışır. Joe, Vito’nun ilerleyen hayatında en yakın arkadaşı olacaktır. Vito ile Joe  mahallenin güçlü gangsterlerine özenmektedirler. Bundan olacak ki mahallelerinde ki kuyumcuyu soymaya karar verirler fakat işler yolunda gitmez ve  yakalanırlar. Suç Vito’nun üstüne kalmıştır. Devlet ona iki seçenek sunar. Ya hapse girecek yada Amerika adına Afrika da savaşacaktır. O seçimini savaştan yana kullanır.

Tam bu andan sonra olaylar hızla gelişir,  Vito’nun ve arkadaşlarının uçağı Güney İtalya’ya düşer. Vito ve arkadaşları akıllanmamış olacak ki bu sefer de düşman hatlarının arkasından San Celeste kasabasını kurtarmak için, yerel direnişle güçlerini birleştirirler. Savaşın ortasında, Sicilya Mafyası başkanı Don Cal Arri gelir ve İtalyan askerlerine teslim olmalarını emreder. (O zaman ki İtalya’da mafya babaları çok önemli insanlarmış,hele ki Sicilya da)

mafia 2 vito scaletta 1

Fakat Vito savaşta yaralanmıştır, tedavi edilir ve 1 aylık izin için tekrardan evine,Empire Bay’a gönderilir. Eve döndüğün de babasının bir tefeciye 2.000 dolar bir borç bırakarak öldüğünü öğrenir ve asıl oyunumuzun hikayesi burda başlar. Kankamız Joe’nin kirli bağlantılarıyla iş yapamaz belgesi alır ve savaşa tekrardan dönmekten kurtuluruz. Daha sonrasın da oyunda araba çalıp satacağımız, farklı mafyalara girip çıkacağımız, mapus damlarına düşeceğimiz, azılı düşmanlarımızın içinden geçeceğimiz, uyuşturcu işine girip herşeyi elimize yüzümüze bulaştıracağımız hikayemiz başlar. Oyun içerik olarak gerçekten gayet dolu.

sWCJwEQCEbQZbUtu2CHNQE

Tekrardan karakterimize dönecek olursak Vito ve hayatı gerçekten bir filme uyarlanabilir. Çoğu filmden  daha güzel bir senaryosu var. Burdan Mafıa 2 senaristi Daniel Vavra’yı ayakta alkışlıyorum. Bize Vito ve hayatını iliklerimize kadar hissettirdi. Bunda tabi ki yapımcı firma 2K Czech’de büyük rolü var. Ayrıca Vito Scaletta Mafıa 3 oyununda da geçiyor. Biraz daha yaşlanmış haliyle tabi. Fakat Vito’nun sonu Mafia 3’de ki seçimlerinize göre kötü bir sonlada bitebiliyor. Hemde Mafıa 3’ün ana karakteri Lincoln Clay tarafından. (Ölüm sahnesi için buraya tıklayabilirsiniz)

636339

Evet oyun dünyasından bir Vito Scaletta geçti, tozu dumana katarak hemde. Sevgi ve saygıyla anıyoruz seni Vito.

Ek olarak bazı oyun gruplarında Vito Scaletta ismini duyunca aklınıza ne geliyor diye bir soru sordum ve gelen cevaplar:

Ulvi Ghardashov: 2.Dünya Savaşından çıkan efsane

Nevroticzone: Vito Scaletta, tam anlamıyla Marlon Brando’nun gençliği göz önünde bulundurularak modellenmiştir.

Venus: Vücundaki yaralarına kurban olunası mafia 2 ana karakteridir.

Quents: Karizmanın tanımı.

Ahmet Faruk :Oyun dünyasının mafya babası

Aegis the Genuine: Gözlerim yaşardı şerefsizim

Ansiy7: Gardrobunda her daim en az 3 farklı renkte smokin bulunan, garajında ise farklı renklerde, en az 1 klasik, 1 spor araç bulunan fiyakalı abimizdir.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Merhaba, öncelikle adım Ersel, 21 yaşındayım. Şu anda Dil ve Konuşma Terapisi öğrencisiyim. Kendimi bildim bileli oyun dünyasındayım. Daha çok aksiyon bazlı story modlu oyunlar oynuyorum. Burada size duygu, düşünce ve tecrübelerimi aktarmak istiyorum.Umarım yazılarım hoşunuza gider. Sağlıcakla kalın efendim. :)
1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir