Mutluluğu Kovaladığımız Oyun! – LEGO Bricktales İncelemesi

Mutluluğun peşinden koştuğumuz yapım LEGO Bricktales incelemesi fırından çıktı, soğumadan geliniz.

Berke Sönmez
Berke Sönmez - Editör
13 Dk Okuma Süresi
LEGO Bricktales
7
LEGO Bricktales

Lego oyunları ben de dahil birçok gencin çocukluk döneminde hayallerini süsleyen yapımlar olarak öne çıkıyordu. Kimimiz bu hayalini o dönemde gerçekleştirdi. Kimimiz ise daha sonra gerçekleştirme fırsatı buldu veya hiç bulamadı.

O dönemler film uyarlamaları ile bu sektöre giriş yapan Lego oyunları, her bir yapımında markasına göre farklı bir tema ve karakterler sundu.

Yıllar boyu süre gelen bu uyarlama oyunları ile başarıyı yakalasalar da bir dönem geldi ki artık sadece uyarlama oyunlar yapmıyor, o evrende geçen farklı durumları konu alabiliyor ya da kendi evrenlerini oluşturabiliyorlardı. LEGO Bricktales de işte böyle bir yapım.

Lego Bricktales neler vaat ediyor?

LEGO Bricktales bir bulmaca-macera oyunu olarak öne çıkıyor. Karşınıza çıkan engelleri birtakım yapılar inşa ederek geçmeniz bekleniyor. PC, Switch, PlayStation ve Xbox platformlarında bulunan yapım ise 12 Ekim tarihinde çıkışını gerçekleştirdi.

Hikaye

Lego oyunları, sundukları tatlı hikayeler ile kafamızı neredeyse hiç yormaz ve bol bol güldürmeyi amaçlar. Yoğun geçen bir mesai gününün, okul gününün akşamında eve geçtiğinizde size yorgunluğunuzu unutturup keyif aldırmaktır gayesi.

LEGO Bricktales’in ise bunu başardığını söyleyebilirim. Sunduğu hikaye Lego yapımlarının standartlarında görünüyor. Lego severler az çok ne dediğimi anlamıştır lakin bu oyunlara uzak olanlara da açıklama getirmek isteğindeyim. Lego oyunlarının hikayesi az çok klişe diyebileceğimiz ve tahmin etmesi zorlamayacak hikayelerdir. Onları keyifli hale getiren ise bu hikayenin sunumudur.

LEGO Bricktales

Kahramanımız büyükbabasından bir mektup alıyor ve bu mektupla torununu yapmış olduğu harika buluşu göstermek için yanına çağırıyor. Yanına gittiğimizde ise ufak bir kaza yaşanıyor. Bu ufak macerada da büyükbabamızın eski bir icadı olan yıllar önce uzaya fırlattığı ve sonrasında kaybettiği robotu Rusty ile de yeniden buluşuyoruz.

Büyükbabamız laboratuvarına girdiği anda tüm dikkatini vermek bir kenara işiyle bir bütün oluyor. Bu da Laboratuvarının altında olduğu Lunaparkı oldukça bakımsız hatta kullanılamaz hale getiriyor. Eğer sevgili büyük babamız bu parkı kullanılabilir cıvıl cıvıl bir yer haline getiremezse şehrimizin belediye başkanı araziye el koyacak. Biz ise LEGO Bricktales serüvenimizde Rusty ile birlikte büyük babamızın araziyi kaybetmesine engel olmaya çalışacağız. Nasıl mı? Mutluluğu kovalayarak

Hikaye Sunumu, Ara Sahneler ve Seslendirme

Daha önce de belirttiğim gibi bu yapımları daha keyifli hale getiren şey benim için hikayeyi nasıl sundukları olmuştur. Maalesef LEGO Bricktales’de çok başarılı bulduğum bir element olmadı. Seslendirmenin olmaması bence başlı başına bir sorun olarak duruyor. Hikayede ilerlemeyi karakterlerle diyaloglara girip problemlerini çözerek sağlıyoruz. Diyaloglarda da LEGO yapımlarına özgü mizahın korunduğunu söyleyebilirim. Ama bu diyalogların seslendirilmesi durumunda daha hoş olacağını düşünmekteyim.

Ara sahneler ise inşa ettiğimiz bazı yapıları kullanırken ya da hikayede belli bir ilerleme sağlayınca bizleri karşılıyor. Ara sahnelerde ve oyunun genelinde görsellik üst bir seviyede duruyor. Maceranız boyunca güzel görüntüler yakalamanız mümkün.

LEGO Bricktales MisteRNOOB

Yapı Çeşitliliği

Sunulan problemin çözümü için verilen Legolarla işimizi görecek yapıları inşa etmek ilerlememiz için gerekli. Köprü, merdiven, helikopter, taht ve bunun gibi şeylerle listemiz uzayıp gidiyor. LEGO Bricktales’in ana bölgesi olan Lunapark’ı saymazsak her boyutta 10-12 arası olmak üzere toplam 60 civarı Lunapark ile birlikte de 70’i bulan yapı inşa ediyoruz.

Bu yapıların çeşitliliğine gelecek olursak da önünüzdeki tek limit hayal gücünüzün sınırları. En basit bir merdiven için bile sayısız çözüm bulunuyor. Bu da yetmezmiş gibi yapıyı tamamladıktan sonra dilediğiniz gibi şekillendirmeniz için her yapının bir sandbox modu da bulunuyor. Bu mod içerisinde farklı temada ve renkte bloklar da bulunmakta. Bunları her boyuta özgü olan para birimi olarak da nitelendirebileceğimiz materyaller ile o boyuta ait marketten alabilirsiniz.

Oynanış Mekanikleri

Bir LEGO oyununda legolar ile bir şeyler inşa etmek temel mekanik olsa da sadece bunun sunulması günümüz oyun sektöründe bir ayıp olarak nitelendirilecektir ki LEGO Bricktales bu hususta sınıfı geçiyor. Bu yapımda oynanış mekaniklerinin hepsi bizlere hemen sunulmuyor. Her boyutta yeni bir yetenek kazanıyoruz. Toplam beş eşsiz yeteneğimiz oluyor böylelikle. Bu yetenekler ile her bir boyutu daha geniş kapsamlı keşfedebilmemiz de cabası. Hadi bu yeteneklere bir göz atalım.

 • Parçalama: Beş boyutumuzdan ilki olan Orman boyutunda elde ettiğimiz yetenek yolumuza çıkan objeleri parçalayıp yolumuza devam etmemizi sağlıyor.
 • Materyalleştirme: İkinci boyutumuz olan Çölde edindiğimiz bu yetenek, farklı bir boyutta gizlenmiş olan cisimleri açığa çıkarıp onların bir cisme bürünmesini sağlıyor.
 • Su yeteneği: Üçüncü ve sıra dışı bir boyut olan Orta Çağ’da açılıyor. Bu boyutta edindiğimiz suyu kullanabilme yeteneği toprakla kaplanmış birtakım nesneleri topraktan arındırarak kullanılabilir hale getiriyor.
 • Elektrik: Dördüncü boyut olan Şehirde edindiğimiz bu yetenek belli nesnelerin üzerinde kullanıldığı zaman farklı yerlere ışınlanmamızı mümkün kılıyor.
 • Son olarak ise bir hoverboard. Bu yeteneği de son boyutumuz olan Karayipler’den ediniyoruz. Bu sayede normal bir şekilde ulaşamayacağımız yerlere hoverboard sayesinde ulaşabilir ve daha hızlı hareket edebiliriz.
Yetenekler MisteRNOOB

Kontroller ve Teknik Kısım

Kontroller ve kontrol şemasına değinecek olursak inşa modu haricinde oldukça basit ve kolay olduğunu söyleyebilirim. Sadece suyu kullanabildiğimiz yetenekte karakterinizi birazcık konumlandırmanız gerekmekte. Onun dışında gayet kolay bir kullanım sunmakta. İnşa modunda ise normale göre biraz daha zorlayıcı olduğunu söyleyebilirim. Yer yer yüksek kısımlara yapacağım ufak yerleştirmelerde zorlandığımı belirtmeliyim.

Ayrıca bir parantez de kamera açılarına açılmalı çünkü biraz sinir bozucular. Keşif esnasında yer yer sizleri sıkıntıya sokabiliyor. Sıkıntıya derken bug benzeri sıkıntılar değil yanlış anlaşılma olmasın. Gitmek istediğiniz yeri kamera kendi dönene kadar göremeyebiliyorsunuz. Yoksa LEGO Bricktales’de herhangi bir bug veya optimizasyon sıkıntısına rastlamadım.

Grafikler ve Müzikler

Lego yapımlarının neredeyse hepsi çıktıkları dönemin görsellik kalitesini yakalamış olacaktır ki LEGO Bricktales de aksini göstermiyor. Birbirinden eğlenceli bulmacalar çözerken görselliği destekleyen hoş kafa dinlendiren fon müzikleri ile baş başasınız.

LEGO Bricktales Karayipler
Karayiplerden bir görüntü

Bölüm Dizaynı

İncelememizin belki de en önemli kısmı olan bölüm dizaynına geldi sıra. LEGO Bricktales beş farklı temada boyut ve bir de ana bölgemiz olan Lunaparkı bizlere sunuyor. Her boyut kendi içerisinde yatay olmak üzere farklı bölgelere açılıyor ve dikey yatay fark etmeksizin size keşfedebileceğiniz alanlar da veriyor. Hadi hepsini sırayla ilmek ilmek işleyelim.

 • Orman Boyutu: Bu boyut, oyundaki ilk boyut ve bizleri büyük bir patırtı ile karşılıyor. Bu boyutun yeşillere bürünmüş olduğunu söylesek şaşırır mıydınız?
 • Çöl Boyutu: Bu boyuta girer girmez kendimizi bir curcunanın içerisinde buluyoruz. Giriş noktamız olan pazar birbirine girmiş durumda. Tabii bizim vazifemiz de bu curcunaya bir çözüm getirmek. Orman boyutunda nasıl yeşil renklerin hakim olduğu bir coğrafya varsa bu boyutta da sarı bu görevi üstlenmiş durumda. Çöle gidip piramitleri de ziyaret etmemek olmaz.
 • Orta Çağ Boyutu: Bu boyut en sıra dışı boyut olarak öne çıkıyor çünkü daha farklı bir zaman dilimi bu da tabi ki yaptığımız inşalara etki ediyor. Her boyutun kendine has inşa malzemeleri bu boyutta çok hoş bir hale bürünüyor. Taş ağırlıklı yapı malzemeleri mimari yapılara oldukça yakışıyor. Tabi konu almış olduğu hikaye de oldukça enteresan.
 • Şehir Boyutu: En modern diyebileceğimiz boyut şüphesiz şehir. Problemleri de en az kendisi kadar modern. İleride üstünde daha fazla duracağım ama şu anda da değinmek istediğim bir konu var ki oyunun en zorlayıcı inşası burada. Bir yangın merdiveni, en çok uğraştığım yapı oldu ve denerken de çokça “fail” yaşadım. Bir yandan merdivenim paramparça olmasını gülerek izlerken bir yandan da hafif hafif sinirlendiğim anlar yaşatmadı değil bana.
 • Karayipler Boyutu: Bu boyut da orta çağ boyutu gibi enteresan karakterler ve yapı malzemelerine sahip. Bu boyut için beşinin arasında en hareketlisi diyebilirim. Orta Çağ boyutu gibi farklı bir tema sunmakla beraber dikey keşfin de en fazla mümkün kılındığı boyut.
LEGO Bricktales

Bulmaca Zorluğu, Oyun Süresi ve Hitap Ettiği Yaş Grubu

Bulmaca zorluğuna değinmeden önce paylaşmak istediğim bir veri daha var çünkü üzerine en çok vakit ayırdığım kısım burası olabilir çünkü tam tamına dört farklı yaşta kişinin deneyimlerini paylaşacağım. O zaman küçükten büyüğe doğru gidelim.

 • 7 yaşında bir birey birazcık zorlayıcı zamanlar geçirebilir ama özellikle ilk boyut olan Orman boyutunda alabileceği ufak bir yardımla üstesinden gelebilir. Oynarken herhangi bir sıkılma ibaresi göstermemekle beraber LEGO Bricktales’i tek başına bitirmesi pek mümkün gibi durmuyor.
 • 12 yaşında bir birey tek başına oyunu rahatlıkla bitirebilir oyunun sunduğu problemlere tamamen işlevsel çözümler getirebilme becerisine sahip birey de herhangi bir sıkılma ibaresi göstermemekle beraber LEGO Bricktales’i tek başına rahatlıkla bitirebilir. Bana kalırsa bulmacaların asıl hedef edindiği yaş grubu da 10-13 yaş grubu gibi durmakta.
 • 18 yaşında bir birey olan ben oyunu 6-7 saat arası gibi bir sürede bitirmekle beraber sadece bir bulmacada hafif zorlandığımı ifade etmeliyim daha önceden belirttiğim yangın merdiveni bulmacası incelememizin ilerleyen bölümlerinde fotoğrafını da görebilirsiniz. 18 yaşındaki bir birey LEGO Bricktales’i tek başına rahatlıkla bitirebilir.
 • Son olarak 25 yaşındaki bir birey de oyunu tek başına bitirebilmekle beraber oyunu daha kısa süre periyotları içerisinde oynamayı tercih etmiştir. Bunun nedenini ise yer yer girdikleri sıkılma durumlarına bağlamaktayız.

Sıra bulmaca zorluğuna geldi. Bulmacaların çoğu kolay diye adlandırabileceğim bir kategoride biri hariç. Yangın merdiveni o tamamen ayrı bir boyut benim için. Onun dışında zorluk dozajının tam olarak ayarlanamadığına değinebilirim bazıları daha fazla zamanınızı almakta bazıları ise bir dakika içerisinde şıp diye bitmekte. Kısmen daha fazla zaman isteyen bulmacalar yaşça küçük gamerlarımızı birazcık zorlayabilir.

Lego Bricktales

Yeniden Oynanabilirlik, Keşif ve Sandbox Modu

LEGO Bricktales’in yeniden oynanabilirliğini baştan sonra yeniden oynamak olarak almak bence haksızlık olacaktır. Bu yüzden biraz daha farklı bir şekilde ele alacağım. İnşa ettiğimiz yapıları sandbox modu ile daha da ihtişamlı hale getirmek. Peki bunu nasıl yapacağız?

Elbette oynarken ve sonradan yeni yeteneklerimiz ile yeniden keşfederken topladığımız para birimleri ile yeni renklerde, temalarda bloklar alarak… Keşif bu hususta önemli bir yer kaplıyor çünkü bu para birimlerini boyutların dört bir yanına dağılmış sandıkları açarak topluyorsunuz. Ayrıca boyutların çeşitli yerlerinde bulunan hayvanları toplayıp toplamamak da size kalmış.

Karakter Özelleştirme

Lego oyunlarının olmazsa olmazlarından biri de kendi karakterinizi istediğiniz parçaları kombinleyerek oluşturmanız olmuştur. LEGO Bricktales de bunu iyi sunmakta. Topladığınız para birimleri ile yeni ögeler satın almanıza fırsat veriyor.

LEGO Bricktales Tekrara Düşüyor Mu?

Bazı boyutlarda normal olarak merdiven köprü oluşturmanız gerekmekte oyunun tekrara düştüğü tek kısım burası olabilir. Bunu da daha farklı LEGO’lar sunarak gidermeye çalışmışlar ama çok da başarılı olamamışlar. Yer yer “yine mi köprü yapacağız ya ufff” gibi söylemlerde bulunmuş olabiliriz…

LEGO Bricktales
LEGO Bricktales
7
İnceleme Puanı 7
 

LEGO Bricktales Çıkış Fragmanı

Bu makaleyi paylaş
By Berke Sönmez Editör
Takip et
"Praise The Sun"
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir