LEGO Star Wars: The Skywalker Saga İnceleme

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga'nın dokunmadığımız değinmediğimiz detayı kalmadı. Eee o zaman buyurun yazıya...

Kaan Can Özalp
Kaan Can Özalp
13 Dk Okuma Süresi
En Çok Satan Oyunlar LEGO Star Wars: The Skywalker Saga Çıkış Yapacak Oyunlar
5 PlayStation 5
LEGO Star Wars: The Skywalker Saga İnceleme
Steam Sayfası

Evet, LEGO oyunları… Geçmişten günümüze her türlü yaş grubunun ilgisini çeken ve farklı farklı temalarla karşımıza çıkan o eğlenceli oyunlar. TT Games, 2005 yılında eski nesil konsollara çıkardığı (PS2) “LEGO Star Wars: The Video Game” ile film uyarlaması LEGO oyunları türüne giriş yaptı.

Öncelikle Star Wars filmleri, ondan sonra Indiana Jones filmleri, Yüzüklerin Efendisi serisi ve Harry Potter serisi dahil birden çok filmi LEGO oyunlarına uyarlayarak piyasaya sürdüler. Bu süreçte çıkardıkları dört LEGO Star Wars oyununun ilki, 1-2 ve 3. filmlerin uyarlamasını içeriyordu, sonradan çıkardıkları LEGO Star Wars: II oyununda ise, 4-5 ve 6. filmlerin uyarlaması yer aldı.

Ondan sonra çıkan LEGO Star Wars: The Complete Saga ile bu 6 Filmin uyarlamasını tek bir oyunda birleştirerek, bir üst nesil platformlara (PS3, Xbox 360) çıkarttılar. En son olarak da 2015 yılında çıkan 7. film “Star Wars: The Force Awakens”a özel olarak, tek filmi içeren bir oyun çıkarttılar.  

TT Games, 2017 ve 2019’da çıkan 8. ve 9. filmlerin oyunlarını yapmayı es geçip, şu ana kadar çıkmış olan tüm Star Wars filmlerini bir oyun içerisine toplamayı planlıyordu. E3 2019’da yayınlanan hoş bir fragman ile bugün konuşacağımız LEGO Star Wars: The Skywalker Saga’yı, alttaki fragman ile duyurdular.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga’nın 2020 yılında çıkması bekleniyordu fakat oyun 2021 baharına ertelendi. Sonra da Gamescom 2021 fuarında, oyunun 2021 yılından 2022 yılına ertelendiği açıklandı. İki kez ertlenmenin sonunda oyun, 5 Nisan itibariyle PlayStation 5/4, Xbox Series S/X, Xbox One, PC ve Nintendo Switch platformlarına çıkışını yaptı. Daha fazla lafı uzatmadan inceleme yazısına geçiş yapalım. 

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga

Hikaye Sunumu

Bildiğiniz üzere yukarıda anlattığım gibi LEGO Star Wars: The Skywalker Saga, Star Wars film serisinin 9 filmini birden bizim önümüze sunuyor. Oyunu ilk açtığımızda, bu 9 filmden sadece 1-4 ve 7. filmleri oynayabiliyoruz. Bunun sebebi ise bu 3 film, üç ayrı film üçlemesinin başlangıcı. 1. Film, insanlar tarafından Prequel Trilogy olarak adlandırılan film üçlemesinin başlangıcı, 4. film Original Trilogy olarak adlandırılan film üçlemesinin başlangıcı, son olarak da 7. film ise Sequel Trilogy olarak adlandırılan, Disney’in yaptığı üçlemenin başlangıcı olarak önümüze sunuluyor. Oyuncular olarak istediğimiz üçlemeyi seçip, oynamaya başlayabiliyoruz.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga İncelemesi

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga, bize filmlerde yaşananları yeri geldiğinde komik, yeri geldiğinde ciddi şekilde önümüze sunuyor. Mesela filmde çok ciddi olan bir sahne, oyunda komik bir espri ile birlikte eğlenceli hale geliyor. Bildiğiniz üzere eski LEGO oyunlarında karakterlerin herhangi bir diyaloğu yoktu, mırıldanma tarzı bir şekilde karakterler birbirleriyle anlaşabiliyordu. Son çıkan LEGO oyunlarında TT Games bu formülden uzaklaşıp, oyunlarına diyalog eklemeye başladı ve bu bazı oyuncular tarafından yadırgandı.

Yapımcı ekip gene oyuna diyalogları ekledi, fakat oyuncuların sesini dinleyip ekstra olarak da “Mumble Mode” yani daha demin anlattığım mırıldanma seçeneğini getirdi. İsteyen oyuncular bunu oyunun içerisindeki menüden açabiliyorlar. Diyaloglar kaybolmuyor fakat, karakterlerin seslendirmeleri birden eskisi gibi mırıldanmaya dönüyor. Oyunu eski tarzda oynamak isteyenler altyazı seçeneğini kapatıp “Mumble Mode” adlı seçeneği açıp oyunun keyfini nostaljik bir şekilde çıkarabilirler.

Oyunu sadece ana hikayeden ilerleyerek oynarsanız 9-10 saat civarında çok rahat bir şekilde bitirebiliyorsunuz. Birinci filmin oynanış süresi 40-50 dakika gibi kısa bir süre ile anlatılırken, geriye kalan sekiz filmi ortalama 1-1.5 saat aralığında uygun bir süre ile oynanışa dökmüşler. Eğer Star Wars filmlerinin hiçbirini izlemediyseniz bile, bu oyunu oynarsanız kesinlikle 9 filmde ne olup bittiğini anlarsınız.

Ara Sahneler

Hikaye oyunlarının olmazsa olmazı ara sahneler… TT Games, LEGO Star Wars: The Skywalker Saga’daki ara sahneler için o kadar uğraşmış ki, oyunu ilk açıp oynadığınızda gördüğünüz ilk ara sahnedeki animasyon kalitesini görünce şaşırıp kalıyorsunuz. Önceki LEGO oyunlarıyla kıyaslamak gerekirse hatta günümüz oyunlarından bazıları ile karşılaştırmak gerekirse, bu oyun inanılmaz üst seviyede, adeta bir animasyon filminden fırlamış ara sahneler ile oyuncuları kesinlikle etkileyecek bir iş başarmış. Bir animasyon filmi tadında izlerken oldukça keyif alıyorsunuz.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga

Oynanış Mekanikleri

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga’nın en önemli noktasına, yani oynanışına değinmek gerekirse, TT Games, bu LEGO Star Wars oyununu bildiğiniz Third-Person bir aksiyon oyununa çevirmiş. Önceki LEGO oyunlarında şu ankinden daha uzak bir bakış açısıyla karakterimizi yönetiyorduk, fakat şimdi karakterimizi daha yenilikçi bir şekilde, Omuz Kamerası sistemi ile bildiğiniz “The Witcher 3”, “Metal Gear Solid V” gibi oyunlarda olduğu gibi, daha güzel bir şekilde oyunu oynamamıza fırsat sunulmuş.

Dövüş sistemine gelirsek, ilk önce Star Wars’un temeli “Lightsaber” yani Işın Kılıcı kullanımını anlatmamız lazım. Oyunda yakın dövüş sistemi adeta bir “Hack and Slash” oyunu gibi hissettiriyor. Işın Kılıcınız ile rakiplerinize artarda vurduğunuzda ekranın sağ tarafında bir kombo göstergesi çıkıyor ve hızlıca yaptığınız vuruşlar ile rakiplerinizi darmadağın ediyorsunuz. ayrıca rakip NPC’lerin can bar’ı da eklenmiş. Rakiplerinizin ne kadar canı kaldığını bu şekilde görebiliyorsunuz. Oyun yakın dövüş sisteminde gerçekten çok iyi bir iş başarmış.

Star Wars’un bir can alıcı noktası ise karakterlerin çatışmada kullandıkları “Blaster” adlı lazer atan silahlar. Eski oyunlarda düz bir şekilde ateş ettiğimizde lazerimiz doğrudan karşıdakine otomatik olarak giderdi, şimdi ise bildiğiniz “The Division”, “Gears of War” tarzı diyebileceğimiz, L2 tuşuyla nişan alıp, R2 tuşuyla ateş ettiğimiz bir sistem geliştirilmiş. Çatışmalarda ekstra olarak da bazı nesnelerin arkasına geçerek Cover alabiliyoruz. Bu olay oyuna ciddi şekilde seviye atlattırmış. Oyunun çoğu noktasında LEGO oyunu değil de, Third-Person Shooter oyunu oynuyormuş hissine kapılıyorsunuz.

“Star Wars” denilince akla gelen en önemli şeylerden birisi ise “Starfighter” savaşları, yani uçak savaşları. Öncelikle şunu belirtiyim, filmlerdeki tüm Starfighterları kullanabiliyorsunuz. Uzayda yaptığınız savaşlar kontrol olarak, savaşma mekaniği olarak kullanılması çok rahat ve zevkli hale getirilmiş.

Son olarak da es geçmememiz gereken nokta ise şu; karekterlerin animasyonları. Eski LEGO Star Wars oyunlarında neredeyse her karakter (Darth Vader-C3PO gibi bazı karakterler hariç) aynı animasyonlara sahipti. Şimdi ise her karakterin neredeyse birbirinden çok farklı animasyonları var. Örneğin; Luke Skywalker ve Anakin Skywalker’ın Işın Kılıcı kullanımı birbirinden oldukça farklı. Han Solo ve Princess Leia’nın Blaster kullanımı birbirinden oldukça farklı. Bu şekilde farklılıklar olması, oyun için güzel bir çeşitlilik sağlamış.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga

Karakter Sınıfı Sistemi ve Skill Ağacı

TT Games, LEGO oyunlarında alışık olmadığımız Karakter Sınıfı sistemini ve Skill Ağacı sistemini oyuna güzel bir şekilde entegre etmiş. Oyunda dokuz ayrı karakter sınıfı var. Bunlar;

  • Jedi
  • Hero
  • Scavenger
  • Scoundrel
  • Bounty Hunter
  • Villain
  • Dark Side
  • Astromech Droid
  • Protocol Droid

Bu dokuz ayrı karakter sınıfının kendine özel karakterleri ve geliştirilebilir özellikleri var. Oyunun açık dünyasında gezerken bulduğumuz Kyber Bricks adlı öğe ve kazandığımız oyun içi harcanabilir para ile karakter özelliklerini dilediğimiz gibi geliştirebiliyoruz. Mesela “Obi-Wan Kenobi” Jedi kategorisinde olduğu için Jedi kategorisinde bir özellik geliştirdiğimiz zaman, bir ayrı Jedi sınıfında olan karakter “Anakin Skywalker”ın da özellikleri gelişiyor. Kısaca bu şekilde işliyor sistem. Oyuna çeşitlilik katacak, güzel bir yenilik olmuş.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga

Açık Dünya ve Yan Görevler

Uzun zaman önce, çok çok uzak bir galakside” sloganı ile anlatılan Star Wars evreni, filmlerden de bildiğiniz üzere çok fazla gezegene sahip. LEGO Star Wars: The Skywalker Saga; Tatooine, Coruscant, Hoth, Kashyyyk, Bespin, Mustafar, Dagobah, Naboo ve bunlarla birlikte toplam 24 tane gezilebilir gezegene sahip. Bu gezegenlerin içinde oldukça fazla şekilde keşfedilebilir sırlar, yan görevler ve daha fazlası var. Bu gezegenleri oyunda ilerleyerek açtıkça istediğiniz zaman menü tuşuna basarak gezebiliyorsunuz.

Yan görevlerin tasarımına gelirsek, gittiğiniz gezegenlerde gördüğünüz bazı NPC’lere gidip görev istiyorsunuz. NPC’ler size görev veriyor ve kabul ediyorsunuz. Bu yan görevlerin çok fazla bir hikayesi yok ama bazen yapması oldukça eğlenceli oluyor. NPC’lerin size verdiği görevleri yaptıktan sonra da oyun sizi birbirinden farklı şekilde ödüllendiriyor. Klasik bir yan görev tasarımı. Oyunun oynanış süresini arttırmak için içine koyulmuş bir sistem.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga

Grafikler

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga’nın grafikleri şaşırtıcı seviyede çok iyi. Eğer hayatınızda herhangi bir LEGO parçası gördüyseniz, oynarken fark ediyorsunuz, ciddi ciddi oyunda LEGO ile yapılan herşeyin detayı çok üst seviyede. Karakterlerin saçındaki, kıyafetindeki, pelerinindeki ince dokuma detaylarını, bu oyunu bir LEGO oyunu olarak düşünürsek, çok iyi bir şekilde görebiliyorsunuz.

Oyun, iç mekanlarda daha çok LEGO parçalarını kullanıyor ve bu LEGO parçalarının sahip olduğu yansıma kalitesi gerçekten üst düzey. Dış mekanlara gelirsek, Bildiğiniz LEGO olmayan gerçek modellemeler kullanılmış. Aşağıdaki fotoğrafta da gördüğünüz gibi oyundaki dış mekanların ışıklandırmaları ve kaplamaları (çöl, orman) gerçekten fevkalade gözüküyor.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga

Müzikler

Buraya yazılabilecek pek bir şey yok, ama yazabileceğim tek şey modern çağın en önemli ve popüler senfonik film müziği bestecilerinden John Williams. 1977’den 2019’a kadar, 9 ayrı filminde besteciliğini üstlenen John Williams, bu filmlerde efsanevi eserler ortaya çıkardı. Filmdeki sahnelerde hangi tema müziği kullanılıyorsa, LEGO Star Wars: The Skywalker Saga’da da filmle aynı sahnelerde o tema müziği kullanılıyor.

Star Wars

Ve Son Olarak Da, Efsanevi Boss Fightlar…

Sinema tarihindeki en büyük düelloları sıralamamız gerektiğinde illa içerisinde Star Wars’dan düellolar olur değil mi? Anakin Skywalker ile Obi-Wan Kenobi‘nin o efsanevi düellosu, Luke Skywalker ile babası Darth Vader‘ın düellosu, Yoda ile Count Dooku‘nun kapışması gibi onlarca efsanevi düelloyu önümüze sundu Star Wars.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga ise bu efsanevi düelloları Boss Fight olarak sunuyor. Gene eski oyunlarla karşılaştırmak gerekirse TT Games bu konuda da çok iyi bir iş başarmış. Karşımıza çıkan her Boss Fight oyuncuya ayrı bir deneyim yaşatıyor. Filmlerde gördüğümüz o güzel dövüşleri oyunda yapmak gerçekten çok harika.

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga İnceleme Sonucu

LEGO Star Wars: The Skywalker Saga, LEGO oyunlarına uzak veya yakın, herkesi oynadıktan sonra tatmin edebilecek bir oyun. 9 filmi birden kaliteli ve eğlenceli bir biçimde anlatması, grafiklerinin ve oynanışının çok iyi olması, açık dünyasının dopdolu ve bitmek bilmeyen bir seviyede olması, LEGO oyunları türüne; Karakter Sınıfı ve Yetenek Ağacı gibi iki tane önemli yenilik getirmesi ve son olarak da LEGO oyunlarının ve Star Wars evreninin hayranlarına çok büyük nostaljik hisler yaşatması sebebiyle, bu yıl çıkan en iyi oyunlardan birisi olmuş. Aşağıdan oyunun benim için artıları ve eksilerini okuyabilirsiniz. Güç sizinle olsun!

En Çok Satan Oyunlar LEGO Star Wars: The Skywalker Saga Çıkış Yapacak Oyunlar
LEGO Star Wars: The Skywalker Saga İnceleme
PlayStation 5 5
İnceleme Puanı 5
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir