Mass Effect 3’ün Hiç Hayata Geçirilmemiş Final Sahnesine Yakından Bakın

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
3 Dk Okuma Süresi

Eski bir BioWare çalışanı, Mass Effect 3’ün bitiş sahnesinin aslında nasıl farklı bir şekilde düşünüldüğünü açıkladı. Öyle bir farklılık düşünün ki içinde Kraliçe Reaper’lar var…

Mass Effect 3’ün finali kimilerine göre halen daha arada derede kalır ve diğer oyunlar ile kıyaslanır. BioWare, oyunun çıkışından sonra ek elementlerle oyuncuların ön yargılarını yıkmaya çalışmışsa da halen daha birçok oyun sever, Mass Effect 3 hakkında tatmin olamamıştır. Orijinal planlara baktığımızda iki son arasında tabiri caizse uçurumlar görüyoruz. Hatta altta göreceğiniz bir belgesel videosunda geliştiriciler, oyunun son sahnesi yüzünden zamanında ölüm tehditleri aldığını söylüyor.

mass effect 3

Mass Effect 3’ün alternatif son sahnesine yakından bakın…

People Make Games kanalının paylaştığı The Inside Story of Mass Effect 3’s Endings, Finally Told belgeselinde çoğu geliştiricinin oyun hakkındaki yorumlarını ve deneyimlerini duyma şansı elde ediyoruz. Davet edilenlerden biri olan animasyon direktörü Dave Wilkinson, oyunun orijinal son sahnesi hakkındaki planları bizlerle paylaşıyor.

Dave’in söylediklerine göre orijinal son, ME3’te savaş sırasında ölen bir çocuğun hologramı şeklini alan ve antik bir yapay zeka olan The Catalyst’i içermiyor. Catalyst yerine planlarda Shepard, implantlar aracılığıyla doğrudan Citadel ağına bağlanacak ve burada gelişmiş uygarlıkları öldürme döngüsünü sorguladığı için sonsuza kadar oraya hapsedilen Reaper’ların tanrıçası olarak tanımlanan bir varlık ile karşılaşacaktı.

Reaper tanrıça ve Shepard arasındaki diyalogdan sonra eğer Shepard Paragon yolunu seçerse gelişmiş varlıkların kontrolü ona geçecek ve onların tanrısı olma statüsüne erişecekti. Oyuncu bu noktada Renegade patikasını seçerse ağdan çıkarak Citadel’in ana güç kaynağını patlatacak ve böylelikle hem Dünya’yı hem de Reaper’ları ortadan kaldırmış olacaktı. Ek olarak bir başka yol olan Synthesis seçeneği de Shepard ile tanrıçanın, galaksinin tümünü organik ve sentetik materyallerin hibriti şekline getirmesi üzerineydi. Eğer bu sahne seçilseydi, çocuk ile ebeveynin Asari benzeri bir sentetik varlık olarak ME3’ten çok sonra yaşaması da gösterilecekti.

Halihazırda oyunun şimdiki sonu ile orijinal sonu arasında farklılıklar olsa da ME3, iki türlü de akıllara kazınan bir mutlak yapım olacaktı ve aslına bakarsanız, halen daha öyle…

Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image