Mass Effect Legendary Edition İncelemesi

Gurur Gökçay
Gurur Gökçay
7 Dk Okuma Süresi
Xbox Game Pass
8.7 PC
Mass Effect Legendary Edition İncelemesi

RPG veya bilim kurgu dediğimizde aklımıza ilk gelen serilerden biri olan Mass Effect serisinin Remaster hali Mass Effect Legendary Edition incelememizle karşınızdayız. Sevilen üçlemenin Remaster halinin nasıl olduğuna ve serinin hala günümüzde oynanabilir olup olmadığına hep beraber bakış atacağız.

Legendary Edition ne sunuyor?

Mass Effect Legendary Edition, Mass Effect 1, 2, ve 3. oyunun Remaster versiyonu olarak tek pakette karşımıza çıkıyor. Her ne kadar özellikle ilk oyunu Remake (yeniden yapım) olarak görmek istesem de uzun zaman sonra Mass Effect serisini günümüze yeteri kadar uyarlanmış şekilde görmek gerçekten çok güzel oldu.

Grafik anlamında seriyi olabildiğince günümüz seviyesine “Remaster” etmeyi başarmışlar diyebilirim. Işıklandırmalar, gölgeler, kaplamalar ve yansımalar bir hayli elden geçirilmiş. Grafik takıntısı olup da seriye başlayamayanlar için gayet iyi görüntüler sunuyor. Her ne kadarda günümüz AAA oyunların grafiklerini yakalayamasa da bir Remaster olarak grafikleri gayet iyi cilalamışlar.

mass effect grafik

Oynanış olarak ufak tefek değişikliklerin haricinde oyunun menüsü, HUD ekranı ve kontrollerindeki kütüklükte iyileştirmeler bulunuyor. Her ne kadar, özellikle ilk oyun vuruş hissi ve aksiyon anlamında zayıf olsa da evren, karakterler, seçimler ve hikaye gibi unsurlar sebebiyle kaçırmak istemeyeceğiniz nadir deneyimlerden biri olmuş Mass Effect Legendary Edition. Zira bilim kurgu, RPG ve aksiyonu bir arada barındıran oyunların günümüzde çokça bulunmadığını söylemek yanlış olmaz.

Performans alarak ise oyun güzel bir deneyim ortaya sunuyor. Ben 1080P çözünürlükte, RX 570 ekran kartı bulunan bilgisayarımda en yüksek ayarlarda ortalama 60 FPS alabildim. Performansın yanı sıra bu güzel seriyi PS4, PS5, Xbox One ve Xbox Series X / S konsollarında görmek güzel oldu. Zira bildiğiniz üzere orijinal Mass effect serisi mevcut ve yeni nesil konsollarda maalesef bulunmuyordu.

Oyunun sistem gereksinimlerine bakarsak ortalama bir cihazın düşük ayarlarda oyunu açabileceğini söyleyebiliriz.

resim 2021 06 02 153047

Konsollara gelecek olursak mevcut nesil konsollarda 1080p 30 FPS yeni nesil konsollarda ise 4K 60 FPS bir deneyim sunuyor. Seriye girmek veya yenilenmiş grafiklerle tekrar oynamak isterseniz Legendary Edition sizler için kaçırmak istemeyeceğiniz bir fırsat olduğunu söyleyebilirim.

mass effect konsol performans

Mass Effect Legendary Edition, bir “Remaster” olarak işin altından kalkabilmiş. Gönül isterdi ki serinin yeniden yapımını yani Remake halini günümüz şartlarını tamamen kullanmış bir şekilde deneyimleyelim. Fakat ne olursa olsun Legendary Edition bir Remaster olarak gerçekten iyi bir iş ortaya çıkarmış.

Peki Mass Effect serisi nasıl? hala oynanır mı?

mass effect

BioWare tarafından geliştirilen ve ilk oyunu 2007’de çıkan Mass Effect, çok geçmeden bir seriye dönüşerek belki de aksiyon RPG türünde devrim niteliğinde bir iş çıkartan yapımlardan oldu. Yavaş yavaş açık dünyayı benimseme aşamasına gelmiş oyun sektöründe Mass Effect, ilgi çekici sci-fi teması ve her şeyden önemlisi hikaye ve hikaye kurgusuyla oldukça başarılı bir çizgi izledi. Biz oyuncular, hala daha oynanır dediğimiz bu serinin bir de remaster versiyonunu görme ve hatta deneyimleme şansına eriştik.

Mass Effect serisinin işleyişini ve yapısını özetlemek gerekirse, içerisinde çeşitli ırkların bulunduğu bizim ise ana karakterimiz Shepard’ın mürettebatı ve gemisi ile oyunun evreninin birbirinden eğlenceli, merak uyandırıcı karakterleri ve hikayelerinde kaybolacağımız bir maceraya atıldığımız bilim kurgu aksiyon RPG oyunu. Oynanış olarak ekibimizi taktiksel bir şekilde yönetiyoruz ve düşmanlarla çatışmaya girerek hikayede ilerliyoruz. Gayet basit görünse de oyunun sizi oynanış olarak da hikaye anlatımı, karakterleri ve RPG unsurları olarak da tatmin olabileceğiniz bir yapıya sahip. Mass Effect serisi gerçekten çok kapsamlı bir seri. Hatta seriyi tamamladıktan sonra bile evrenini merak edeceğiniz okuyacağınız ve izleyeceğiniz kapsamlı bir kurguya sahip.

“İnsanlığın bugüne kadar karşılaştığı en büyük tehlike ile arasında yalnızca bir kişi duruyor. Mass Effect™ Legendary Edition ile çok sevilen Mass Effect üçlemesindeki Commander Shepard efsanesini yeniden yaşayın. Mass Effect, Mass Effect 2 ve Mass Effect 3 oyunlarından tek oyunculu temel içerikleri ve promosyon silahlarını, zırhlarını ve paketleri dahil 40’ın üstünde DLC’yi içerecek. Bu içerikler yeniden düzenlenmiş ve 4K Ultra HD için optimize edilmiş olacak.

Kararlarınızın hem aksiyon hem de sonuç üzerinde önemli etkilerinin olacağı inanılmaz derecede zengin ve ayrıntılı bu evreni deneyimleyin.”

Karşınızda Mass Effect: Legendary Edition ve getirdikleri…

2007’de çıkan Mass Effect 1, ondan üç sene sonra çıkan Mass Effect 2 ve 2012 senesinde de Mass Effect 3. Her bir ME oyunu, apayrı anlatımıyla ama çekirdek hikayeden ve karakterlerden ayrılmayan bir yapı izliyor. İlk oyunu oynadıktan sonra ikinci ve üçüncü oyunda tamamen farklı bir tarz izlemek yerine “Evet, … karakterin … yaptığını hatırlıyorum.” dedirttiriyor. Oyuncuyu aksiyon başlamadan ısındırması da günümüzde çoğu oyunun pek beceremediği işlerden sadece biri.

Dolayısıyla Mass Effect, sadece bir oyun değil ama oyuncuyu kucaklayan ve karakterleri arasında bir aile içerisindeymiş hissiyatını veren de bir yapım. Elbette her oyunun kusurları da mevcut, nitekim Mass Effect 1’in kombat sistemi oldukça kütüktü. Siper almadaki hızlılık ve kamera açısının yumuşak değişmemesi, karakter sınıflarına göre belirli silahları kullanabilme, vuruş hissiyatının neredeyse olmaması ve güç/sağlık harcandığında bekleme süreleri oyunun tutulmayan taraflarıydı. Mass Effect 2 ve 3, bu problemleri değiştirmeye çalışsa da hikaye sunum tarzından bazı fireler vermişti. Buna rağmen her oyunun kendine has bir açık dünyaya sahip olup olmamasından karakter sunumlarına kadar ME serisi, oldukça beğenilmiştir.

14 Mayıs 2021’de çıkan ve Mass Effect serisine görsellik ve grafik anlamında bir devrim yaşatan Mass Effect: Legendary Edition’ı, çıktığı andan itibaren oynadık, beğendik ve notlarımızı aldık. 2007’nin nefes kesen sinematik sahnelerinden tutun da Commander Shepard’ı 4K görüntü kalitesinde görmek, oyuna olan iştahımızı kabarttı. Legendary Edition’un çıkışının ardından çıkan tartışmalar oyunun bir remaster adına yakışıp yakışmadığını irdelese de Mass Effect Legendary Edition, hem değiştikleri hem de değişmedikleriyle oldukça başarılı bir serinin cila çekilmiş hali oldu. Peki ama Mass Effect Legendary Edition’un oynanışı nasıl, değiştiği ve değişmediği noktalar neresi ve en önemlisi de günümüzde bu fiyatları karşımıza alarak sormalıyız ki bu oyun alınır mı?…

Xbox Game Pass
Mass Effect Legendary Edition İncelemesi
PC 8.7
Puanı 8.7 puan
Bu makaleyi paylaş
Ad imageAd image
Takip et
Müzikle uğraşan bir yazar. gururgokcay@misternoob.com / g5buyukgokcay@gmail.com
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ad imageAd image