Mass Effect Baş Yazarının Üçüncü Oyunun Sonu Hakkında Farklı Fikirleri Varmış

Eski BioWare yazarı Drew Karpyshyn, Mass Effect trilojisinin sonu hakkındaki orijinal planlarını paylaştı.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi
Mass Effect

Günümüzde bir film gibi izleyebileceğiniz, yapacağınız seçimler ve çekeceğiniz sonuçları ile birlikte ecel terleri döktüren, gizem perdesini yavaşça aralayabilen kaç oyun serisi sayabiliriz? Mass Effect üçlemesi, belki de bu sorulara verilecek cevaplar listesinin ilk beş sırasına girebilir.

Nitekim BioWare’in biriciği olan bilimkurgu RPG türündeki bu serinin üçüncü oyunu ve yazılan final sahnesi, sevenler tarafından çokça eleştirilmişti. Öyle ki bazı kişiler için son sahnede yapılan seçimlerin baltalandığı söyleniyordu.

Bundan yakınanların haklı olduğunu söylesem yeridir zira ilk iki oyunun baş yazarı olarak görev yapmış Drew Karpyshyn, planların farklı gitmesi halinde üçüncü yapımın bambaşka bir sona sahip olacağını belirtti.

Mass Effect 3’ün sonu nasıl olabilirdi?

Yakın zamanda gerçekleştirilen bir Reddit AMA’sında Drew Karpyshyn; orijinal sonda galaksinin, kütle iletim istasyonlarını kullanarak Reaper’ları tuzağa çektiğimi ve ardından galaksiler arası bağlantıyı sağlayan bu istasyonları patlatarak onların yok edildiğinin yer aldığını belirtti.

“Planladığımız çok kaba fikirlerimiz var. Temel olarak; Reaper’ları Mass Relay aracılığıyla cezbetmeyi ve ardından onları yok etmek için tüm ağı patlatmayı… ama aynı zamanda Relay’leri yok etmeyi/zarar vermeyi ve her galaktik topluluğu diğerlerinden izole etmeyi içeriyordu. Ancak yine de birçok ayrıntıyı çözmemiz gerekiyordu ve bu seçenekle ilgili bazı sorunlar vardı.”

Elbette bu sonun, oyundaki sekanstan iyi olup olmadığı tartışılır ama üçüncü yapımda yer alan sahnelerin gelecek Mass Effect oyunları için sorun teşkil edebileceğini de belirtmekte fayda var. Hatta final sahnesinin karışıklığından kaçınmak için Mass Effect Andromeda’nın hikayesinin, üçlemeden yüzlerce yıl sonra geçmesi fikrinin hayat bulduğunu söylemek gerek.

Öte yandan bir sonraki Mass Effect yapımında farklı sonların nasıl ele alınacağı ve hangi sonların kanon olacağı da ayrı bir soru işareti barındıracak.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir