Görünüşe Göre Metal Gear Solid 4 Hiçbir Zaman Sony Özel Oyunu Olmamış…

Metal Gear Solid 4 hakkındaki yaygın bir inanışa sonunda ışık tutuldu.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

İnanılanın aksine PlayStation 3’te yer alan Metal Gear Solid 4: Guns of the Patriots, hiçbir zaman bir Sony özel oyunu olmamış.

PlayStation 3 için 2008 yılında yayınlanan Metal Gear Solid 4, dönemin platformunun en sevilen oyunların başında gelmekteydi. Uzun zamandır sadece bu konsolda kalan ve Xbox 360’a çıkışı gerçekleştirilmeyen yapım, doğal olarak bir PS özel oyunu ismini almıştı.

mgs42

Metal Gear Solid 4 bir Sony özel oyunu muydu?

TheGamer’ın gündeme getirdiği konuya, “The Ultimate History of Video Games, Volume 2: Nintendo, Sony, Microsoft and the Billion-Dollar Battle to Shape Modern Gaming” kitabında açıklık getiriliyor. Steven L. Kent’in yer verdiği soruda ise MGS geliştiricisi Hideo Kojima’nın serinin dördüncü oyununu Xbox 360’a port etmek istememesi öne sürülüyor.

Eski bir Kojima Productions yapımcısı olan Ryan Payton, ResetEra ile yaptığı bir röportajda bu konunun detaylarına iniyor.

“Sektörde hakim olan inanç, Sony’nin oyun için özel bir anlaşma yapmış olması gerektiğiydi. Kojima, oyunu Xbox 360’a taşımayı seçmiş olsaydı patronları kararı kesinlikle onaylardı ama o atlamaya hazır değildi.”

Kojima’nın Xbox 360’a yapacağı o sıçrayışın önündeki engelin ise donanımsal limitler olduğu göze çarpıyor. Kojima, 2013’te katıldığı bir radyo programında MGS 4’nün veri miktarının X360 konsolları için devasa olduğunu ve bu yüzden asla bu oyunun Xbox konsolunda satışa sunulmadığını belirtiyor.

PS3’ün blu-ray diskleri kullanmaya başlamasıyla normal DVD’lerle karşılaştırıldığında daha fazla veri taşıyabildiği görülmüştü. Lakin oyunun, 360’a mükemmel şekilde getirilmesi, birden fazla DVD’ye gerek duyulması ve dolayısıyla da kaliteden ödün verilmesi anlamına geliyordu.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir