Microsoft Zamanında 100’den Fazla Geliştirici ve Yayıncıyı Satın Almak İstemiş!

Microsoft, zamanında çok daha büyük çaplı işlere girmek istemiş.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
3 Dk Okuma Süresi

Microsoft’un Activision Blizzard’ı rekor bir bedelle bünyesine katmasından (veya katmaya çalışmasından) sonra oyun sektörünün bir hayli karıştığını söylememiz pekala yanlış olmaz. Öyle ki FTC’nin devam ettirmekte olduğu soruşturmalar ve alınan tedbir kararları, bu anlaşmanın endüstriye olan etkisine duyulan endişeyi de dile getiriyor.

Microsoft ve FTC arasındaki sürtüşmeler son düzlüğe girerken devam eden soruşturmalarda geçmiş dönemlere ait belgeler de yayınlandı. Nisan 2021’de gerçekleşen bir birleşme ve devralma brifinginden sunulan yeni belgeler, şirketin geçmişte neredeyse 100 yayıncı ve geliştiriciden fazlasını almak istediğini ortaya çıkarıyor.

Microsoft’un ciddi planları varmış

Axios’tan Stephen Totilo’nun ortaya çıkarttığı gizli belgelerle birlikte; Microsoft’un bir zaman SEGA, Devolver Digital ve Annapurna Interactive’in yanı sıra Team Cherry (Hollow Knight: Silksong), Larian Studios (Baldur’s Gate 3), CD Projekt Red (The Witcher 3), Remedy Entertainment (Alan Wake 2), FromSoftware (Elden Ring) ve daha nice stüdyo ile yayıncıyı almak istediğini gösteriyor.

Bunun yanında The Verge’e göre Xbox patronu Phil Spencer, Microsoft CEO’su Satya Nadella ve CFO’su Amy Hood’a yazarak SEGA’nın (ana çatısı Sega Sammy) satın alımının Game Pass’in Asya bölgesinde çok daha etkili bir rota izleyebilmesine yardımcı olacağını belirtmiş. SEGA’nın olası bir satın alımının; Xbox’un hem PC hem de konsol bünyesinde Asya’da prestij kazanması ve Total War, Like a Dragon ve Sonic gibi markaların eline geçmesi olarak yorumlanabilir.

Öte yandan Xbox, Destiny’nin geliştiricisi Bungie’ye de zamanında kanca atmış ve büyük çaplı bir servis oyununun kendilerine daha büyük avantajlar getireceğini de düşünmüş. Bunun yanında çıkan belgelerde Ninja Theory’nin isminin geçtiğini de söylemeden geçmeyelim. Halihazırda ikinci oyunun yolda olduğu Hellblade serisinin geliştiricisi ise zamanında 117 milyon dolar bir fiyatla Xbox’un bünyesine katılmış.

Indiana Jones ve başka yapımlardan da haber var

Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma girişimine karşı FTC’nin tedbir kararına ilişkin mevcut duruşmanın bir parçası olarak bazı emailler ve belgeler de gün yüzüne çıktı. Belgeler, IO Interactive’in yeni oyunu ve Indiana Jones ile ilgili bazı bilgiler de içeriyor.

Çıkan belgelere göre IO Interactive’in geliştirmekte olduğu Project Dragon, Xbox Series konsollarına özel olarak çıkış yapacakmış. Diğer bir proje olan Project 007’nin akıbeti hakkında henüz bir bilgi yok.

Öte yandan Pete Hines tarafından gönderilen ve açığa çıkan dahili bir e-postada Indiana Jones hakkındaki fikirlerden bahsediliyor. E-postada Hines; Xbox patronu Phil Spencer, Xbox Game Studios başkanı Matt Booty ve Xbox baş pazarlama sorumlusu Jerret West gibi yöneticilerle konuşuyor. E-posta, ayrıca Howard’ın on yıldan fazla bir süredir oyunun fikirlerini sunmaya çalıştığını ve bunu yaptırmaya çalıştığını doğruluyor. Hines, projeyi ve fikirleri duyan insanların hemen bu tarz bir oyunu oynamak için can attığını da ekliyor.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir