KONSOL

Microsoft, Xbox Konsollarının Her Zaman Zararla Satıldığını, Asla Kâr Etmediğini İtiraf Etti

Asıl parayı servislerden kazanıyorlarmış.

Konsol satışlarının aşırı derece kar ettirmediği su götürmez bir gerçek. Özellikle çıkışı ve onu takip eden birkaç yıl içerisinde, maliyetler yüksek, üretim az olduğu için firmaların zarar etmeleri gayet normal. Ancak neslin son yıllarına doğru konsollar herkes tarafından ulaşılabilir olduğunda, firmalar konsol satışlarından para kazanmaya başlayabilir. Microsoft’un da son açıklamalarına göre firmanın hiçbir konsolu kar ettirmemiş ve PlayStation, Switch kazançlarından geride kalmış.

Epic danışmanı Wes Earnhardt tarafından yapılan birröportajda, Xbox İş Geliştirme Başkanı Lori Wright’a doğrudan Xbox donanım satışlarının kârlı olup olmadığı soruldu. “Microsoft, Xbox konsollarındaki satıştan ne kadar marj kazanıyor?” 

Wirght;  “Hiç kâr etmiyoruz. Genelde konsolları zararına satıyoruz.  Oyun ve abonelik hizmeti satışlarımızla bu zararı sübvanse ediyoruz. Microsoft’un hedefi, uçtan uca tüketici deneyimi olarak hizmet vermektir.”

Xbox Game Pass’in giderek büyümesi ve günden güne popüler hale gelmesi Microsoft’un dayanaklarından biri. Sony bile  abonelik temelli bir sistem üzerinde çalışıyor. Konsol zararlarını karşılaması, üstüne üstelik firmayı sürekli kâra geçirmesi pekte şaşılacak bir durum değil.

Kaynak
Gaming Bolt

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu