Söylenti: Microsoft, Xbox Series X/S Konsolları İçin Çip Üreticilerine Fazladan Para Ödedi

Emre Özcan
Emre Özcan - Editor
3 Dk Okuma Süresi

Yeni nesil konsollar hayatımıza gireli neredeyse bir buçuk yıl olacak. Bu süre boyunca yeni nesil konsollara özel oyunlar çıkmaya başladı. Ancak bu oyunları deneyimlemek için öncelikle konsolları satın almamız gerekiyor. İşte bu konuya geldiğimizde sorunlar baş göstermeye başlıyor.

Covid pandemisinin etkilerini hala daha yaşamaya devam ediyoruz. Çip üretim tesislerinde yaşanan duraksamalar ve aksamalar nedeniyle çip kullanılarak üretilen cihazlarda bir takım stok sorunları yaşanmaya devam ediyor. Çip üreticileri bu talebi karşılamak için çalışmaya devam etseler de bazı tavizler vermek zorundayız.

Bir çok üretici üretiminde çip kullandığı cihazların, üretimlerini azaltma kararı aldı. Ancak çok tuhaftır ki Xbox Series konsolların stoklarında azalış yerine gözle görülür artış meydana geldi.

Xbox Series X-S

Microsoft Xbox Series X/S Konsolları İçin Çip Üreticilerine Öncelik Payı Verdi

Xbox Series S ve özellikle Xbox Series X konsollarının stoklarının son altı ayda, oldukça fazla olduğu aşikar. Bu artışın en fazla olduğu dönem ise 2021 yılının sonları. Ancak bu artışın özel bir nedeni olduğu ortaya çıktı. XboxEra podcast’indeki kişilere göre, Microsoft geçen yıl Xbox Series X/S konsolların “çip önceliği” alması için çip üretecileri ile özel anlaşma yaptığı iddia edildi.

XboxEra; “Geçtiğimiz Nisan ayı civarlarında, Microsoft’un bu sonbaharda çok sayıda konsola sahip olacağını söyleyen bir mesaj aldım. Ve evet bu mesaj gerçek çıktı. Microsoft istediğini yaptı. Microsoft, çip üreten fabrikalara çip önceliği alabilmek için özel ücret verdi. Bu yüzden piyasada çok fazla Xbox Series konsol gördük. Şuanda ise Xbox Series konsolların aksine piyasada oldukça fazla Xbox hissesi görüyoruz. Bana sorarsanız oldukça mantıklı ve başarılı yatırım oldu.”

Geçen yılın sonlarında Microsoft, Halo Infinite Special Edition Xbox Series X’i başarıyla piyasaya sürdü. Standart versiyonda yaşanan stok artışları, Aralık ayında İngiltere’de rekor satışlara yol açtı ve bu satış sayısı konsolun lansman tarihinden oldukça fazla. Xbox, hala daha İngiltere’de en çok satılan oyun konsolu başarısını devam ettiriyor.

Microsoft’un rakiplerinin önüne geçmek için yaptığı bu hamle sizce başarılı oldu mu ya da böyle bir hamleye ihtiyacı var mıydı? Bu durum zamanla piyasada yaşanacak talep oranını etkilemeyi başaracak mı? Kafanızda bu tarz bir çok soru oluşmuş olabilir. Soruların hepsinin cevabını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Bu makaleyi paylaş
By Emre Özcan Editor
Takip et
Kendi yolumu bulmak için yazıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir