İncelemeler

Minecraft Dungeons Detaylı İnceleme

Minecraft Dungeons Detaylı İnceleme

26 Mayıs tarihi ile çıkışını gerçekleştiren Minecraft Dungeons 4 kişiye kadar CO-OP desteği sunan bir izometrik rpg oyunudur. Daha önce bu türle hiç alakanız olmasa bile illaki Diablo, Path of Exile gibi yapımları duymuşsunuzdur.
Bu türü kendine has tarzı ve Minecraft Dünyası ile buluşturan bu yapımı başlıklar halinde detaylıca inceleyeceğiz.

Başlarken

Oyunu anlatmaya başlamadan önce fiyatından bahsedelim. Normal ve Hero Edition olmak üzere 2 farklı sürüm mevcut. Normal versiyonu 56,25 TL, Hero Edition 85,00 TL’den listelenmiş. Ayrıca her iki sürümü de aylık 15 TL vererek (ilk ayınız ise 5 TL) gamepass ile oynayabilirsiniz ki tavsiyemiz budur. 1 ay oyunu bitirmek için epey uzun bir süre.  Hero Edition’a sahip olursanız şu an için normal sürümden ayrı olarak kahraman pelerini, 2 tane karakter, ve tavuk evcil hayvanına sahip oluyorsunuz. Ama ilerleyen zamanlarda oyuna DLC’ler eklenmeye başlayınca ilk ikisine otomatik olarak sahip olacaksınız.

Hikaye

Hikaye köylüler tarafından dışlanan Illager’ın maceraya atılmasıyla başlıyor. Sonra bulduğu taç ile yağmacılara ve yaratıklara hükmeden Illager’ı durdurmak bize kalıyor. Zaman içinde çeşitlense de bu tarz oyunlarda hikaye çok ön planda olmuyor. Giriş sinamatiğini buradan izleyebilirsiniz.

Zindanlar

Oyunda şu an için 9 zindan bulunuyor. İlerleyen zamanlarda DLC’ler daha fazlasının eklenmesi planlanıyor. Her zindan ayrı bir atmosfer sunan zindanlar  çeşitli tutulmuş ve mekan tasarımları oldukça hoş.  Zindanların hikaye ve görevleri kendine has ve çoğunda bir son boss var. (onların da çeşitli olduğunu söylemeliyim).  Bir zindanı zorluğuna göre ortalama 20-30 dakika arasında bitirebiliyorsunuz. Oyunu bitirtikten sonra daha fazla vakit geçirmek ve daha güçlü eşyalar düşürmek için aynı zindanları daha zor derecelerde oynayabiliyorsunuz.

Düşmanlar

Başlarda Minecraft’tan alışık olduğumuz zombi, iskelet, örümcek gibi yaratıklar gelse de çeşitlilik artıyor. Zorluğu arttırdığınızda  zombilerin kask ya da iskeletlerin kalkan kullandığını görebilirsiniz. Ayrıca dediğim gibi her zindanın bossu kendine özgü.  Genelde tek tek gelseler de sizi toplu gruplar halinde sıkıştırabiliyorlar. Ara sıra öldürdüğünüz düşmanlar zümrüt, silah, zırh çıkabiliyor.

Eşya Düşürme ve Para Harcama

Oyunda ana loot zümrüt kime zaman düşmanlardan düşse de asıl kaynağı zindanların içinde bulunan
zümrüt fıçıları. Bunların haricinde içinden can arttıran yemekler ve ok takviyesi düşmanla fighttan sonra size veriliyor. Asıl lootu bulmak içinse bazen patikadan sapmak gerekebiliyor. Hatta en değerli eşyalar için yok sayıp önünden geçeceğiniz bir binaya girip savaşmanız da gerekebilir. Ayrıca zindanı tamamladığınız zaman oyun tarafından bir sandık ile ödüllendiriliyorsunuz. Kazandığınız zümrütleri harcamak için ise zindanlara ilerlemeniz gerekiyor. Görevleri tamamladığınızda, zamanla ana kampınıza NPC’ler geliyor. Belirli bir ücret karşılığında rast gele bir silah, artifact alabiliyorsunuz.

Silahlar, Zırhlar ve Artifactler

Oyun kuşanılabilir olarak bir kılıç, yay, zırh ve 3 tane artifact imkanı veriyor. Düşürdüğünüz  eşyalara (artifactler hariç) büyü basabiliyorsunuz. Eşyanın değerine göre en fazla 3 büyü slotu olabiliyor. Bir slot için 3-4 farklı büyü seçeneğinden birini seçiyorsunuz ve bunu geliştiriyorsunuz. Buradaki çeşitliliği bir Diablo ya da Path of Exile kadar geniş düşünmeyin. Sadece bu türe ilk girişiniz ise sizi tatmin edebilecek kadar var. Ama hardcore bir oyuncu iseniz size biraz basit gelebilir. Artifactlere gelince  ise hepsinin ayrı bir özelliği var. Klasik, sabit yetenek özellikleri yerine modifiye edilebilir olarak tasarlamışlar ve hoş olmuş.

Eksileri

Eksileri listelemeden önce oyunun henüz ilk sürümü olduğunu, DLC’ler ekleneceğini ve Hero Edition’da ilk iki DLC’nin ücretsiz olduğunu hatırlatmakta fayda var.

-Oynanış süresi fiyatı hak etmiyor
-CO-OP özellikleri oldukça eksik
-Ana kampınız oldukça eksik ve boş
-Kazandığınız zümrütleri harcamanın çok iyi bir yolu yok.
-Diğer izometrik rpg’lere göre silah, yetenek çeşitliliği az

Son Olarak

Son karar sizin tabi ki ama oyunun şu an 85,00 TL’ye değer olduğunu söylemek güç. Bir arkadaşınız ile 4-5 saat’e kolayca bitirebilirsiniz. Rush atarsanız 3, zindanları daha zor şekilde tekrar oynarsanız 10 saate kadar çıkabilirsiniz. Oyun basit mekanikleri iyi yapıyor olabilir ama önünde uzun bir yol var gibi. Geliştirilecek ve eklenecek çok şey. Eminim ki DLC’ler ile daha iyi bir hale gelecektir. En iyi gamepass ile oynamak. Rahat rahat oynarak 2-3 güne bitirirsiniz.

Umarız oyun hakkında hiçbir fikri olmayan ya da almakta kararsız kalanlar için iyi bir inceleme olmuştur. Peki siz oyunu oynadıysanız önerir misiniz ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu