Minecraft’ta İliklerinize Kadar Korku Hissedeceğiniz Mod’u Biliyor musunuz?

Minecraft'ı bir korku oyununa dönüştüren bu mod, şüphesiz bazı insanları sevindirirken bazılarını ise iyice korkutacaktır.

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
3 Dk Okuma Süresi

Minecraft, 2010’lu yılların başından beri popüler olmaya ve markalaşmaya devam ediyor. Sakin ve huzurlu bir sandbox dünyasında hayatta kalıp küçük evler inşa ettiğiniz güzelim oyun, şimdi ise yaratıcı modlar ve haritalarla oyun severlere bambaşka kapılar açıyor.

Minecraft‘ın olmazsa olmazlarından olan modlar, oyun deneyimine katkıda bulunan ve çeşitlilik katan dosyalar olarak bilinir. Bu modlar Minecraft’a yeni bir evren katabilir veya yapımı tamamen bir simülasyon türüne evirebilir. Bunların dışında saf korku dolu bir atmosfer de oluşturup sizi dünyanızda yaptığınız gündelik aktivitelerinizden uzaklaştırabilir…

Minecraft’ı korku oyununa çeviren mod?

Gargin tarafından geliştirilen Cave Dweller modu, Minecraft’ı belki de tam teşekküllü bir korku oyunu yapmıyor olabilir ancak yarattığı atmosfer ve bunun sizdeki etkileri şüphesiz kaçınılmaz olacaktır. Cave Dweller, bildiğiniz Herobrine modlarına asla benzemiyor ama aksine oyuncuya gerginlik ve korku hissiyatını yavaş yavaş bırakıyor.

Cave Dweller modu, özünde mağaralarda çıkan uzun boylu ve çirkin görünümlü bir canavarı içeriyor. Fallout veya post-apokaliptik yapımlarda sıkça göreceğimiz sakinler, mağarayı kendilerine mesken edindikleri için dışarıdan birinin gelmesini kabul edemiyor. Dolayısıyla bu canavar, sizi sürekli tetikte bırakacak ve ecel terleri döktürecek komutlarla programlanmış.

cave

Cave Dweller, karanlık bir mağaraya girdiğinizde yavaş yavaş size gözükmeye başlıyor. Minecraft’ta halihazırda olan mağara sesleri (eerie sounds), bu canavarla eşleştirilmiş. Mağaraya girip maden kazmaya başladığınızda önce ince sesler duymaya başlıyorsunuz. İnce ve kısık sesler, uzakta bir şeyin yürüdüğünü görmeniz ama oraya gittiğinizde hiçbir şeyi bulamamanız, arkanızı döndüğünüzde karanlığın içinden bakan bir çift göz ve daha nicesi sadece birer başlangıç…

Katman katman aşağı indikçe mağara sesleri artıyorsa demek ki canavar yakınlarınızdadır. Ondan saklanmanız mümkün olmayacaktır. Canavar, siz arkanızı dönene kadar karakterinizin sırtının dibinde kalmaya programlanmış. Üstelik bunu yaparken hiçbir ses bile duymayacaksınız. Masumane bir şekilde maden kazarken bir anlık arkaya dönüşünüz, canavarın pusudan çıkmasına ve saldırmasına sebep olacak. Diyelim kaçtınız ve 1×2’lik bir deliğe girdiniz. Dweller, bir Enderman değildir sevgili oyun severler. Eğilip bükülebilir ve 1×1’lik deliklerden bile kıvrılarak sizi kovalamaya devam edebilir. Eğer canavar, onu alt ettiğinizi düşünürse sizden bir sonraki kapışma için anlık geri çekilip karanlıklarda kaybolabilir…

Cave Dweller modu, birçok yenilikle geliştirilmeye devam edilse de şu anda bile mağara keşfi deneyiminizi zindan edecek gibi duruyor.

ETİKETLER:
Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir