Minecraft Mod Yapımcılarından 350 Milyon Dolar Kazanç

Bilal Yusuf Ersin
Bilal Yusuf Ersin - Yazar
2 Dk Okuma Süresi

Microsoft, Salı günü yılın 3 çeyreğinin mali sonuçlarını açıklarken 15.5 milyar dolarlık büyük bir kazanç elde ettiğini söyledi. Microsoft’un, bu pandemi döneminden Windows üzerinden kazandığı paranın yanı sıra Xbox Series S ve Series X konsollarını geçtiğimiz senede çıkarmasıyla birlikte kazandığı parada büyük bir artış olmuştu. Ancak Minecraft tarafında kazanılan paralar çok daha ilgi çekici. Hatta Minecraft mod yapımcılarının son birkaç yılda kazandığı para işin daha da ilginç yanını oluşturuyor.

Microsoft’un CEO’su Satya Nadella  Microsoft’un üçüncü çeyrekteki kazancını açıklarken bu konuda şunları belirtti, “Geliştiriciler, Minecraft’taki bir milyardan fazla mod, eklenti ve diğer paketlerden 350 milyon doların üzerinde kazanç sağladı.” Bu resmi rakamlara göre kazanılan 350 milyon doların sadece son 3-4 yıl içinde kazanıldığını da belirtmek gerek. Çünkü Microsoft, Minecraft üzerindeki bu resmi satışları 2017 yılında başlattı. Yani bu 350 milyon dolar içerisinde yer almayan geçmişte satın alınmış veya farklı sitelerden farklı yollarla alınmış modları da eklersek işin içine daha fazla para giriyor.

Nadella belirtmemiş olsa da, burada belirtilen kazancın toplam satış anlamına geldiğini varsayarsak, mod yapımcıları bu 350 milyon doların tamamını almadı. Çünkü Microsoft geçmişte gelirlerin yüzde 50’sinden fazlasını içerik oluşturuculara verdiğini söylemişti. Kendileri için de bir pay belirlemişlerdir.

Nadella’nın 3.çeyrek gelirleri üzerine yaptığı açıklamaya göre Minecraft Marketplace, Microsoft’un gelecekteki oyunlarda da sürdürmek istediği bir başarı şablonu gibi görünüyor. Nadella, “Oyunlar metaverse ekonomilere dönüşürken, herkesin platformlarımızda tasarladıklarını satmasına yardımcı olacak yeni araçlar geliştiriyoruz. Minecraft, her yıl yüzde 30’luk bir artışla yaklaşık 140 milyon gibi bir aylık aktif kullanıcıya sahip ve bu da onu içerik oluşturucu ekonomisindeki lider platformlardan biri haline getiriyor. Ayrıca, iş ortaklarının artık doğrudan içerik satabildiği Microsoft Flight Simulator oyununun içerisinde de canlı bir pazarın ortaya çıktığını görüyoruz.”

Tüm rakamlara baktığımızda ise Microsoft’un 3.çeyrekteki toplam oyun geliri %50 artarak 1.2 milyar doları bulmuş durumda.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
:)
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir