Minecraft Speedrunner Dream Hile Yapmakla Suçlanıyor

Muratcan Ös
Muratcan Ös - Genel Yayın Yönetmeni
2 Dk Okuma Süresi

Hepimizin çok iyi bildiği ünlü Minecraft Speedrunner Dream’in, resmi kişiler tarafından yapılan incelemeler sonucunda dünya rekorlarının geçersiz sayılmasına karar kılındı. Sebep ise bu speedrun’larda hile ve hurdanın olması olarak gösterildi.

15.4 milyon abonesi olan ve videoları 20-60 milyon civarında izlenen Dream, 2020’nin en iyi çıkış yapan Youtuber’ı olarak gösterilmişti. Manhunt serileri ve bu videoların içerdiği yüksek drama da oyuncuları çekmeye yetiyordu. Dream’in belli bir süre boyunca dünya rekorlarını egale etmesi de şüpheleri kendine çekmişti zira Ekim 2020’de bir Minecraft speedrunner, speedrun’lar sırasında yüksek RNG droplarını belirtmiş ve bunun mümkün olamayacağını söylemişti. Tweet’leri ise daha sonrasında silindi.

Minecraft speedrunlarını, speedrun.com sitesinde bir grup moderatör inceler. Bu suçlama sonrasından Aralık ayına kadar çalışan ekip, geçtiğimiz ay 29 sayfalık bir araştırma metni ortaya çıkararak 2 aylık inceleme sürecini ortaya döktü. İstatistiksel ve matematiksel hesaplamalar sonucu Dream’in oyunu modifiye ederek bazı dropları elde ettiği anlaşıldı. Bu droplar ise oyunu bitirme sürenizi belirleyen Blaze Rod’lar ve Ender Pearl’lerdir ki bu iki item, RNG drop yüzdelerine bağlıdır. Yeni gelen Nether güncellemesiyle Piglin’lerin Ender Pearl verme yüzdesi %5 iken, Blaze Rod verme yüzdesi ise %50’dir. Bildiğiniz üzere Piglin’e altın verdiğinizde size tamamen rastgele bir item verebiliyor.

Yüzdeler düşük olunca da speedrunner’ların ne kadar sürede bitirebileceği de biraz şansa kalmış oluyor. Dream’in yayınlarında ise oldukça şanslı olduğu görülüyor. Dream’in altı yayını hesaba katıldığında 262 kere denemede 41 Ender Pearl ve 305 Blaze öldürüşünde 210 Blaze Rod aldığı kayıtlara geçmiş. Blaze Rod’da aldığı %70’lik başarı oranı ise bir hayli fazla. Daha fazla matematik için AntVenom’un videosunu izleyebilirsiniz.

daW9xJstufvPEFZu8gb9AM 970 80

Dream’in ise moderatörlerin hesaplamalarını yanlış bulduğunu iddia ediyor. Mods klasörünü kendilerine yolladıklarını ve her şeye istedikleri gibi bakabileceklerini de ekliyor. Bundan sonra neler olur bilinmez ama bana kalırsa videolarındaki film kalitesinde bunca drama, bir speedrun’a pek de gerçekçi gelmiyordu. Raporu buradan indirebilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
By Muratcan Ös Genel Yayın Yönetmeni
Takip et
İsmim Muratcan Ös. MisteRNOOB'da Genel Yayın Yönetmeni ve Indie divizyonunun lideriyim. Üç seneyi aşkın yazarlıkla uğraşıyorum.
1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir