Minecraft’ta Middle-Earth (Orta Dünya) Yapmak İçin Harcanmış 10 Yıl

Ersel İsmail İSLAM
Ersel İsmail İSLAM
3 Dk Okuma Süresi

Minecraft’ta Middle-Earth (Orta Dünya) Yapmak İçin Harcanmış 10 Yıl

Bildiğiniz üzere Middle-Earth, J. R. R. Tolkien’in kurguladığı bir evren, yazarın eserlerinin büyük bir kısmına mekan olan hayali bir kıtadır. Bizler bu evreni özellikle Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi’nden tanıyoruz.

Minecraft topluluğu inanılmaz yapılarıyla bizleri şaşırtmaya devam ediyor. Bunlardan birisi de Minecraft Middle-Earth serveri. Proje J. R. R Tolkien’in Middle-Earth’ünden esinlenilmiş.

Middle-Earth’ün en önemli noktalarının tümü yeniden blok blok tasarlandı. İster Hobbiton’da sakin bir gezintiye çıkın, isterseniz Moria’nın derinliklerine dalın veya daha fazlasını yapın.

Minecraft Middle-Earth geçen ay 10.yılını kutladı.

Serverin kurucusu Nick Vermeersch, Minecraft ile ilk kez 2009’da sandbox hala beta sürümündeyken tanıtıldı ve oyunun geliştirilmesinin başlarında oynayan diğer birçok kişi gibi tamamen bağımlı hale geldi. Hollandalı bir Minecraft sunucusunda bir moderatör olarak Middle-Earth inşa etme fikri, sunucunun topluluğunda dolaşmaya başlayan bir şeydi.

middle earth

Elbette ki, projenin başlarında – o zamanki minecraft imkanlarını da düşünürsek, birçok konuda zorluk çekmişler. İlk zamanlar sadece kaos olan server’da tek sorun da bu değilmiş. Projenin sahip olmadığı bir başka araç da özelleştirilebilir harita oluşturmaymış. Modern Minecraft inşaatçıları projelerine düz bir harita üzerinde başlayıp yapılar inşa edebilirler fakat o zaman böyle bir harita olmadığı için her şeyi kazarak oyarak yapmışlar. Yani yapı eğer bir dağ, bir ormanın olması gereken yerde olsaydı, inşaatçılar onu yıkmak zorunda kalıyordu. (Tahmin edebileceğiniz gibi bu çok yoğun bir emek gerektiriyordu.)

Geçtiğimiz on yılda, Middle-Earth ekibi mütevazı bir forum grubundan, personel pozisyonlarına sahip yaklaşık 300 üyeye sahip oldu, bu da sunucuyu aktif olarak oluşturup destekledikleri anlamına geliyor. Tolkien’in dünyasının doğru bir temsilini araştırma ve yeniden oluşturma süreci, tüm topluluğun girdisini gerektirir.

Yani daha kompleks yapılar için daha üst rütbeli çalışanlar uğraşırken herkesin yapabileceği kazma gibi işleri daha alt rütbeli çalışanlar yapıyormuş. Ekibin kullandığı referanslar kitaplardan ve manzaraların filmlerde nasıl gösterildiğiymiş ancak bazı bölümler için yaratıcılığını kullandıklarını da ekliyor.

Minecraft Middle-Earth haritası şu anda 29.000-30.000 bloktan oluşuyor ve bu da yaklaşık 870 kilometrekarelik bir alan oluşturuyor. Bu Türkiye’nin en küçük yüz ölçümüne sahip olan ili Yalova kadar bir alan. Middle-Earth evrenini daha yakından tanımak isterseniz, sunucu sizin için mükemmel bir fırsat.

Bu makaleyi paylaş
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir