İlginç Haberler

Minecraft’taki Pack.png Resminin Sırrı Çözüldü

Minecraft’taki Pack.png Resminin Sırrı Çözüldü

Hiç Minecraft’ın multiplayer kısmındaki ve oyunla birlikte verilen doku paketinin yanındaki göstermelik resmin nereden geldiğini merak ettiniz mi? Hani şu bir dağ olan, dağın içinden şelale akan resim? Bir grup insan bu resmin nereye ait olduğunu buldu!

Minecraft’ın Alpha ve Beta sürümlerinden beridir gelen bu resim, bir gizem olarak bilinmekteydi. Pack.png isimli dosyanın nereye ait olduğunu bulmak isteyen SalC1 adlı youtuber, azim ve kararlılık gösterdi ve sonunda istediğini buldu. Peki ama nasıl başardı?

SalC1, bu süreçte çok büyük zorluklarla karşılaştı.

Bir kere resim 128×128 pikseldi ve daha büyük bir boyutlu hali yoktu. Buna rağmen biraz araştırmayla Alpha sürümünde yarattığı bir dünyanın seed’inin Beta sürümünde de tıpatıp aynı dünyayı yarattığını fark etti. Bilirsiniz ki Alpha sürümünde kendiniz bir seed yazamıyordunuz, otomatik olarak atanıyordu. Yine de çıkmaz sokaklara tosladı ve yardım istedi.

Birkaç aylık aranın ardından Haziran ayında bir ilerleme kaydedildi nitekim Notch ve Jeb, Twitter üzerinden gerek yardımcı olmaya çalıştılar gerekse Discord sunucusuna girerek diğer hayranlar ve yardımcı olan insanlarla tartıştılar. Notch bile bu fotoğrafın nereden alındığını bilmiyordu. Bu yüzden ekip fotoğrafta işine yarayabilecek her bilgiye baktılar. Bulutların hareketlerini incelediler ki Minecraft’ta bulutlar belli bir tekrara sahiptir. Ardından su bloklarının yönlerine baktılar ve böylelikle herhangi bir dünyada tek bir eksen üzerinde bu tanımlara uyan ortamlar bulmayı başardılar. Ardından ise resmi blok blok yeniden inşa etmeye başladılar. Bu kısım da sorunluydu zira görüntü kalitesi çok bozuktu. Tam bu noktada ise AI’dan yardım aldılar ve AI’nın bu görüntüyü düzeltebilmesi için onu fotoğraf çekerek eğittiler. Bunun için kısa bir mod kodlandı ve toplamda 1.7 milyon ekran görüntüsü çekildi.

Bundan sonra ise görüntüdeki diğer kısımlar analiz edildi ve “Seed Reversal” tekniği kullanıldı. Özellikle şelale ve onun yakınlarındaki ağaçların hangi potansiyel seed’lere ait olabileceği tek tek irdelendi, opsiyonlar indirildi ve yine tüm opsiyonlara bakıldı. Sonuç ise tam bir başarı! Açıklamaya göre bu resmin ait olduğu seed Alpha 1.2.2 versiyonunda 3257840388504953787, x = 49, z = 0. Siz de deneyip bu İkonik resmi kendi gözlerinizle görebilirsiniz! MisterNoob ailesi olarak koca bir helal olsun! Aşağıda bu süreci anlatan videoyu (kanalda ayrı ayrı videolar da mevcut) izleyebilirsiniz.

Belki bundan sonra ikonik Herobrine görüntüsünün olduğu mekan ortaya çıkarılır.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu