Mobil Oyun Önerileri 2. Bölüm

Berkan Çamlıbel
Berkan Çamlıbel
7 Dk Okuma Süresi

Oyun severler olarak en kolay ulaşabildiğimiz oyun platformu mobil platformlar. Hepimizin cebinde veya elinde bir cep telefonu ya da tablet mevcut. Baktığımız zamanda gerek Android gerekse iOS uygulama mağazalarında dünya kadar oyun var ve sürekli artmaya da devam ediyor. Çoğu zaman da bu oyunlardan hangileri iyidir ne oynamalıyım diye marketin içinde kaybolup gidiyoruz. Bu yazımızda da bunun üzerine size bir nebze yardımcı olmak için bir mobil oyun önerileri listesi hazırladık.

Mobil Oyun Önerileri Ücretsiz Olanlar

Director Xenite

Bu oyun bilgisayar oyunlarından aşina olduğumuz kelebek etkisi özelliğini mobil versiyona çevirip önümüze çıkarıyor. Hikaye boyunca hatta hikayeler boyunca diyelim çünkü aktif olarak ve ücretsiz şekilde içinde ikisi birbiri ile bağlantılı 5 hikaye içeriyor. Oyundaki amacımız dünyadan sürgün edilen bir şirkette direktörlük ve size koşulsuz itaat edecek ekibe liderlik yapmak ve hikayeye/oyuna doğrudan etki edecek kararlar vermek.

Oyunun avantajı iyi çevrilmiş bir Türkçe dil desteğine sahip olması ve nispeten ücretsiz olması. Dezavantaj ise oynayan biri olarak söylüyorum eğer reklam kaldırma özelliğini almazsanız çok önemli bir karar verdikten sonra olanları bir süre sonra öğrene biliyorsunuz. Bunu engellemek için ise ya satın alacaksınız ya da  hikaye her  ara verdiğinde reklam izleyeceksiniz. Mağazalarda oyun hakkını verecek derecede puana da sahiptir.

Google Play Store  –  App Store

Little Alchemy 1&2

2D olup eğitsel bulmaca kategorisindeki bir oyun. Little Alchemy 1 ve onun devam oyunu Little Alchemy 2 yüzlerce farklı kombinasyon içeren element bazlı bir oyun olarak karşımıza çıkıyor. Amacımız birinci oyunda 210 çeşit elementi sadece hava, ateş, su ve toprağı çaprazlayarak üretme mantığına dayanıyor. Ve bu bazen elementleri elde etmek için onlarca kez çaprazlama ile oluyor. İkinci oyunda da amacımız aynı temel materyalleri çaprazlayarak yeni ürünler elde etmeye dayanıyor.

Oyunun en büyük avantajı hem kolay erişebilirliği çünkü oyun Google Play Store, Google Chorome ve App Store için mevcut hem de size uzun sürecek bir oyun deneyimi sunuyor. Dezavantajı ise oyunun mağazalarda Türkçe dil desteğinin olmayışı. Oyunun mağaza puanları gayet iyi derecededir.

Google Play Store  –  App Store

Reach: Sos

Macera ve bulmaca kategorisinden bir oyun. Reach:Sos oyunu özel level ve detay tasarımı ile benzerlerinden ayrılıyor. Oyundaki amacımız ise gizemli mesajlar almaya başlayan izole bir karakol çalışanını yöneterek söz konusu olan gizemli mesajları çözüp özel olaylara tanık olmak. Oyunun avantajı hem Google Play Store hem de App Store için ücretsiz oluşu. Dezavantajı ise oyunun maalesef ki Türkçe dil desteği yok. Oyunun mağaza puanları gayet iyi derecededir.

Google Play Store  –  App Store

Triple Agent

Yapay zekasız arkadaşlarınız ile tek telefon üzerinden oynayabileceğiniz sıra tabanlı bir ajan oyunu. Oyunda pek çok karakter bulunması sayesinde çok sayıda arkadaşınız ile oynayabilirsiniz. Oyundaki amacımız ise aramızdaki haini/hainleri yakalamak. Yukarıdan bir emir geliyor size ajanlar arasında bazıları çift taraflı deniyor ve size o ajanların aranızdan biri olduğu ve oyunun sonuna kadar bunların kim olduğunu bulma emri veriliyor. Oyunu sonuna kadar bunun için mücadele ediyorsunuz.

Avantajları ücretsiz olup Türkçe dil desteğine sahip olması. Dezavantajı ise oyunun yalnızca 5-9 kişi arasında oynanması. Oyunun mağaza puanları gayet iyi derecede.

Google Play storeApp Store 

Theotown

2D  piksel art tasarımlı her ayrıntısı ile bir şehir kurma oyunu kendisi. Amacımız dünya üzerinden bir toprak seçip bu bölgede yollar, ev alanları, iş ve sanayi alanları, okul, plaza, ticaret merkezleri vb. yerler yapmak. Tek bu kadarda değil çok çeşitli bir yapı yelpazesine sahip bu oyunu Cities Skylins’ın piksel ve 2D halini düşünebilirsiniz.

Avantaj olarak oyun tamamen her şeyi size bırakıyor buda uzun soluklu oynayışlar demek. Türkçe dil desteği de gayet iyi düzeyde. Dezavantajı ise çok büyük bir dezavantaj oyun içinde çok fazla bina seçeceği ile geliyor birde üstüne eğer para verirseniz daha da güzel şeyler alabiliyorsunuz. Oyunun mağazadaki yorumlarındaki en fazla şikayet edilen durum ise bahsettiğimiz ücret kısmı onun dışında puanı gayet iyi. Aynı zamanda oyun PC için Steam’de 15,50 TL’ye  mevcut.

Google Play storeApp Store

Mobil Oyun Önerileri Ücretli Olanlar

Devil’s Attorney

Mobil oyun önerileri listemizin ilk ücretli oyunu Devil’s Attorney, cazibesi yüksek ancak ahlaki değerleri düşük savunma avukatı Max McMann olarak oynadığınız, 80’lerde geçen sıra tabanlı bir strateji oyunudur. Amacımız oyunda suç işlemiş insanları her ne şartta olursa olsun haklı çıkarmak ve karşımıza çıkan bütün savcıları yenip kimin en iyisi olduğunu kanıtlamak.

Avantajları oyunun Türkçe dil desteği sunması ve oyunun yetenek çeşitliliği bakımından tatmin etmesi. Oyunun dezavantajı oyunun bitmesi yani normal zorlukta oyunu bilen biri için oyun yaklaşık 6-7 saat gibi bir sürede bitirebilir. Ama en büyük Dezavantajı ise oyunun ücreti verdiğiniz paraya değer mi tartışılır. Çünkü İOS’da 49,99 TL ve Google  Play Store’de 10 TL gibi fiyata sahip. Oyunun mağaza puanları gayet iyi derecede.

Google Play StoreApp Store

Rebel Inc.

Mobil oyun önerileri listemizin ikinci ücretli oyunu ise Rebel Inc. Bu oyun çoğumuzun bildiği Plague Inc. oyununun farklı bir versiyonudur. Birbirinden farklı oynayış tarzı onlarca danışman seçenekli ve birbirini tekrar etmeyen uzun soluklu görevler bu oyunda ciddi bir bonus. Oyundaki amacımız ise  biz bir koalisyon gücünün ele geçirdiği bir bölgeye atadığı vali rolünü üstleniyoruz. Bir harita üzerinden çeşitli güçlendirmeler ile halka ve bölgeye istikrar kazandırıp isyancılar ile her şeyi ortaya koyarak mücadele etmeniz gerecek.

Oyun genel olarak gayet başarılı iOS sürümünde Türkçe dil desteği de var lakin AppStore’da 13,99₺ bir fiyata sahip; Google Play’de ücretsiz ama ondada oyun içi satın alımlar daha fazla. Ayrıca Mobil platform haricinde PC için Steam’de 25 TL’ye  mevcuttur.

Google Play storeApp StoreSteam

Ayrıca dilerseniz bu bağlantıdan bir önce ki mobil oyun önerileri videomuzu izleyebilirsiniz.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Ben Berkan Çamlıbel, itinayla 10 yılı aşkın süredir hayatı oyun olanlardanım.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir