Muhtemelen Çoğunu İlk Kez Duyacağınız Sandbox Türünde Oyun Tavsiyeleri

Hüseyin Oğuz
Hüseyin Oğuz
3 Dk Okuma Süresi

Muhtemelen Çoğunu İlk Kez Duyacağınız Sandbox Türünde Oyun Tavsiyeleri

İlk somut örnekleri FarCry, Crysis olan bu oyun türünü illaki duymuşsunuzdur. Günümüzde birçok temsilci var. Peki nedir bu Sandbox. Kısaca oyun sizi haritaya atar ve bu kadar. Kalan kısım size aittir. İstediğiniz yaparsınız. İsterseniz açık dünyayı keşfeder, isterseniz ana görevden ilerlerseniz ve ya NPC’lerden görev alır onlarla uğraşırsınız. Bizde sizler için bu türe ait en iyi temsilcileri seçmeye çalıştık.

NOT: Listede Bannerlord, Minecraft, Terraria gibi bilinirliği yüksek oyunlardan uzak durmaya çalıştık.

1.Kingdoms and Castles

Kingdoms and Castles, küçük bir mezradan geniş bir şehre ve heybetli bir kaleye kadar bir krallık yetiştirme oyunudur. Krallığınızı geliştirirken size saldıran düşmanların yanı sıra bir ejderha ile de baş etmeniz gerekiyor.

2.Scrap Mechanic

Scrap Mechanic, merkezinde hayal gücü ve yaratıcılığa sahip çok oyunculu bir sandbox oyundur. Çeşitli ekipmanlarınız ile harika makineler oluşturun, araçları dönüştürün veya gizli tuzaklar yapın. Arkadaşlarınız ile kafa patlatıp eğlenebileceğiniz bir oyun. Ayrıca yakın zamanda survival oyun modu da çıkış yaptı.

3.Unturned

Smartly Dressed Games’in sahibi, kurucusu ve tek üyesi 17 yaşındaki Kanadalı Nelson Sexton tarafından Unity oyun motoruyla geliştirilen, tek veya çok-oyunculu oynama imkanı sağlayan, oynaması ücretsiz, zombi temalı bir hayatta kalma-korku oyunudur. 1 Ağustos 2014’te, Steam’de günün en çok oynanan oyunu olmuştur. Ücretsiz olması, çoklu-oyuncu ve zombi teması onu bir adım öne çıkarıyor.

4.ASTRONEER

System Era Softworks tarafından geliştirilen bir sanal alan macera oyunudur. Oyun sizi gezegenleri kolonileştirmek, yapılar oluşturmak ve madencilik kaynakları oluşturmakla görevlendiriyor. Ama nasıl yapacağınız size kalmış.

5.Slime Rancher

Amerikan indie stüdyosu Monomi Park tarafından geliştirilen ve yayınlanan bir hayat simülasyonu video oyunudur. Oyunda para kazanmanız ve slimelardan düşen gemleri toplamanız gerekiyor. Çeşitli gereksinimleri olan slimelara uygun şartları oluşturmak sizin sorumluluğunuz. Mesela kimi suda yaşar, kimisi güneşe karşı zaaflıdır.

6.RimWorld

Montreal merkezli geliştirici Ludeon Studios’un yukarıdan aşağıya bir inşaat ve yönetim simülasyonu olan bağımsız video oyunudur. Kingdoms and Castles’a benzese de farklı bir çağdasınız ve savaştığınız başka şeyler var. Teknolojiyi kullanmanız ve kaybolduğunuz gezegende bir koloni kurmanız gerekiyor.

Bu makaleyi paylaş
Takip et
Ben, uykusunda yazan adam henüz daha uyanmadım.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir