MisteRNOOB
Hayatı Oyun Olanların Platformu

Muhtemelen Görmemiş Olabileceğiniz GTA V’teki Gizli Görev KIFFLOM!

Muhtemelen Görmemiş Olabileceğiniz GTA V’teki Gizli Görev KIFFLOM!

Rockstar Games, GTA IV ile birlikte GTA oyunlarında sosyal medya ve internette sörf yapmayı kısıtlı da olsa izin vermekte. Bu kısıtlı alanda ise yeni görevler veya etkinlikler bulmamız mümkün. Bugün ise bunlarda biri olan Kifflom’a değinelim istedik. Peki nedir bu Kifflom?

GTA V’te internette dolaşırken veya arama kısmına “epsilon program” arattıktan sonra karşılaşacağınız Epsilon Program adı altında bir dizi inanışa sahip olan dini bir tarikat. Peki bu tarikat neye inanır, görevi nasıl başlatırım, easter egg ve gizemleri nelerdir onlara gelelim.

 Bu tarikatın inanışları :
 • Dünya 157 yaşında – HAKİKAT!
 • Dinozorlar insanların zayıf oldukları için inandıkları bir yalan – HAKİKAT!
 • Mutlusun sadece bunu sen bilmiyorsun – HAKİKAT!
 • Hepimiz aynı ağaçtan geliyoruz – HAKİKAT!
 • Herkes, herkesle akrabadır, kızıl saçlı insanlar hariç – HAKİKAT!
 • Sperm diye bir şey yoktur – biyoloji öğretmenleri tarafından yayılmış bir yalandır – size söylenen her şey gibi – HAKİKAT!
 • Erkeklerin haftada dokuz yeni partnerle yatmaları gerekir. Kadınlar ise altı yeni partnerle yatması gerekir ama haziran ayı hariç çünkü günde beş erkekle yatmaları gerekir – HAKİKAT!
 • Uzaylılar var ve hala dünyadalar. Eğer doğum lekeniz varsa 4. Paradigma’nın ünlü imparatoru Kraff’tan gelebilirsiniz – HAKİKAT!
 • Ağaçlar konuşur ama ağaçları sadece bazı insanlar duyar – HAKİKAT!
 • Bir şeye inanan insanlar ateistlerden çok daha uzun yaşarlar ve iyi bir miktar için sonsuz yaşama atılırlar – HAKİKAT!
 • Buna inanıp ellerinizi ve cüzdanınızı EPSILONISM’e çevirirseniz, mutlu bir hayat yaşayacaksınız. Aksi takdirde kaderinizin mahkumu olacaksınız – HAKİKAT!
 • KIFFLOM! – MUTLULUK SİZİN! KIFFLOM!

Keşke dünya düzdür de maddeler arasında olsaydı çok daha inandırıcı olurdu 😂

Görevi ise sadece “Michael de Santa” ile başlatabiliyoruz. Nasıl başlatacağımıza gelecek olursak :

Videodaki adımları uygulayarak görevi yapabilirsiniz. Görevi yaparken sizden para istenecek ama katıyla o parayı geri alacaksınız. Çünkü kazanacağınız para 2.100.000$! Görev hakkında birkaç ipucu vermem gerekirse bir görev aşamasında Epsilon Cübbesini 10 gün boyunca üstünüzden çıkarmamanız gerekiyor. Çıkardığınız taktirde bu sayaç sıfırlanmakta. O yüzden zamanı hızlı geçirmek adına eve gidip uyuyarak oyun içi 6 saat geçirebilirsiniz. Yani toplamda 40 kere garanti olsun 41 kere uyuduktan sonra yeni gelen mesaj ile yeni göreve devam edebilirsiniz.

Easter egg ve gizemlere gelecek olursak:
 • Epsilon Program’ı uzun zamandır olduğunu hatta 3D Universe olarak geçen GTA San Andreas  ve GTA Vice City Stories oyunlarında radyoda adının geçtiğini hatta müziğini bile duyabiliriz.
 • Görevin başlamasını sağlayan NPC ise GTA IV’te “Random Characters” ile tanıştığımız Marnie Allen.

 

 • Bir diğer easter egg ise GTA III’te bir firma olan “Belly-Up” firmasının logolarını Marnie’nin çağırdığı bir depoda görebiliriz.

  GTA V depodaki Belly-Up Kutuları
GTA III Belly-Up Kamyonu
 • Şimdi gelelim en büyük gizeme… Epsilon Program’ın inançlarından biri olan ve 4. Paradigma’nın ünlü imparatoru Kraff’ın doğum lekesi ise bir başka Rockstar Games oyunu olan Red Dead Redemption II’deki “Francis Sinclair” ın doğum lekesi birebir benzemektedir. Francis Sinclair “Geology for Beginners ” görevi ile karşılaşmakta (1899 yılında) ve kendisinin kaybolduğunu söylemektedir. Söyleme biçimi ise o yıllarda Amerika’da olmayan farklı bir aksanla konuşmaktadır. Hatta çoğu dediğini RDR II baş karakteri olan Arthur Morgan tam olarak anlayamamaktadır. Arthur, Geology for Beginners görevini tamamladıktan sonra teslim etmeye gittiğinde ise(1907 yılı) evde bir kadınla(Mrs. Sinclair) bebek görür ve bebeğin adının Francis olduğunu ve kocası Tom Sinclar’in öldüğünü öğrenir.
GTA V’te Kraff’ın yüzündeki olduğu düşünülen doğum lekesi
1899 ve 1907’deki Francis Sinclair

1907’de görevi teslim ettiğimiz evdeki çizimler

Sizin de bu tarz dikkatinizi çeken gizli görevler varsa yorumlarda bizimle paylaşmayı unutmayın…