KONSOLOyun HaberleriPC

Müslüman Savunucuları Grubundan Valve’ye Six Days in Fallujah Oyununu Steam’den Kaldırma Çağrısı

Amerikan-İslami ilişkiler konseyi, oyunu bir "arap cinayet simülatörü” olarak nitelendirdi.

Washington DC merkezli Müslümanlar için medeni haklar ve savunuculuk grubu olan Amerikan-İslami İlişkiler konseyi, Valve, Microsoft ve Sony’den Irak Savaşı’nın en kanlı muharebelerinden biri olan İkinci Felluce Savaşı’na dayanan ve çıkışı yaklaşan taktik FPS oyunu Six Days in Fallujah oyununu dağıtmamasını istiyor.

CAIR Araştırma ve Savunuculuk Koordinatörü Huzaifa Shahbaz oyun ile ilgili Six Days in Fallujah gibi video oyunları sadece yüzlerce Iraklı sivilin hayatını alan şiddeti yüceltmeye, Irak savaşını haklı çıkarmaya ve Müslüman karşıtı bağnazlığın olduğu bir zamanda Müslüman karşıtı duyarlılığı güçlendirmeye hizmet ediyor. İnsan hayatını tehdit etmeye devam ediyor.” açıklamasını yaptı.

Aslında Six Days in Fallujah ilk olarak 2009’da duyurulmuştu, ancak tartışmalara yol açan konu, yayıncı Konami’nin projeden geri adım atmasına ve projeyi kısmen durdurmasına neden oldu. Aynı zamanda geliştirici Atomic Games yeni bir yayıncı bulamadı ve 2011 senesinde kapandı. Ancak şubat 2021’de Six Days, çokta eski bir stüdyo olmayan Highwire Games ve eski Atomic Games CEO’su Peter Tamte tarafından kurulan yayıncı Victura tarafından tekrar duyuruldu.

Highwire ve Victura, Six Days’i “Irak Savaşı hakkında çeşitli deneyimler ve görüşlere sahip askerlerin ve sivillerin yer aldığı” bir hikaye anlatacağını öne sürdü. Aynı zamanda oyun belgesel bölümleri içereceğini de söylediler ve oyunu “Düşünceli bir oyun” olarak nitelendirdiler.

Oyun için en büyük şikayet ise Six Days’in 6 günde yüzlerce Iraklı sivilin ölümüne neden olan bir savaşı sempatik, Amerikan yanlısı bir bakış açısıyla sunması.

Oyunun henüz kesin bir çıkış tarihi yok, ancak bu sene içersin de çıkması bekleniyor. Oyunun Steam sayfası açık açık durumda isterseniz bu bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Kaynak
PC Gamer

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu