Myth of Empires, ARK: Survival Evolved’un Kaynak Kodlarını Çaldı mı?

Geçtiğimiz günlerde Çin strateji oyunu Myth of Empires, Steam üzerinden beklenmedik bir şekilde çekilmişti. Steam’in böyle bir hamlede bulunmasının temel sebebi ise oyunun çalıntı bir kaynak kodu üstünden yürüdüğü suçlamasıydı. ARK: Survival Evolved stüdyosu Studio Wildcard, kendi oyunlarının kodundan yararlandıklarını söyleyince Angela Game ve Wildcard için işler mahkemelik oldu.

ARK: Survival Evolved vs. Myth of Empires?

ARK: Survival Evolved’ın geliştiricileri, Myth of Empires’a karşı suçlamalarda bulununca Wildcard’a sahip olan ana şirket Snail Games, söz konusu suçlu olan oyunun Steam’den çekilmesini teklif etmişti. Ortada DMCA suçlamaları olmasına rağmen Angela Games ise mahkemeden bu teklifi geçici olarak görmezden gelmesini ve oyunun dağıtımına devam edilmesini istemişti. Legal prosedürler sayesinde olayın arka kısmını biraz daha net bir şekilde öğrenebilir hale de geldik.

Myth of Empires üzerinde çalışan 80 geliştiricinin 62’sinin daha önceden Snail Games tarafından işe alındığı ortaya çıktı. Çalışanlardan biri olan Yang Li Ping ise Kasım 2018’de ARK: Survival Evolved’ın sıkı korunan kaynak kodlarına erişim sağladıktan birkaç ay sonra işten ayrılmış ve kendi stüdyosunu kurmuş. Ayrıca, Myth of Empires’ın Steam’den kaldırılmasından bu yana oyunun kodunda unsurların gerçek kaynağını gizlemek için tasarlanmış çok sayıda değişiklik yaptığı söylendi.

Öte yandan en önemli kanıt ise hile için geliştirilen sistem olan BattleEye’da yatıyor. BattleEye incelendiğinde iki oyunda da aynı şekilde bulunan kod dizilişleri ve hatta yazım yanlışları bulunduğu iddia ediliyor. Elbette her oyunun kendine has kaynak kodları ve “yazım yanlışları” olduğu düşünülürse Angela Games’in burada işleri sarpa sardırdığını görebiliriz.

Mahkeme belgelerinde Snail Games, karşı taraftan Myth of Empires kodunun ekstra bir değişime karşın tüm sürümlerini güvende tutmasını ve bu konunun bağımsız bir üçüncü taraf tarafından araştırılmasını talep ediyor. Angela Game ise tüm suçlamaları reddediyor ve isim gibi unsurların telif hakkıyla korunamayacağını ve bu nedenle Snail Games’in işaret ettiği unsurların hiçbir şey kanıtlamadığını iddia ediyor.

Myth of Empires şu anda Steam üzerinden alınabilir olmasa da sunucuları hala aktif halde durmaya devam ediyor.

Kaynak
PC GamerGamepressure

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu