Söylenti: NetEase, Quantic Dream’i Satın Almaya Hazırlanıyor

Ömer Sefa Taşkın
Ömer Sefa Taşkın - Yazar
4 Dk Okuma Süresi

Şu sıralar Star Wars Eclipse üzerinde çalışan ve çeşitli olaylarla gündeme gelen Quantic Dream’in, Çinli internet teknolojisi şirketi NetEase tarafından satın alınacağı söyleniyor. Haberin kaynağı olan sızıntı habercisi Tom Henderson, Quantic Dream’in Star Wars Eclipse’i duyurmasının, stüdyonun satın alınma arzusunu artırmak amaçlı olduğunu belirtiyor.

Quantic Dream, son zamanlarda cinsel taciz iddiaları ve çalışanları tarafından şirket ortamının toksik olduğunun belirtilmesi gibi olaylardan nasibini aldı. Oyun geliştiricileri, şirket içerisindeki ortamdan çekinir durumdalar. Öyle ki Tom Henderson’ın belirttiğine göre, şirketin iki yılı aşkın bir süredir halen aktif olan iş ilanları bulunuyor. Dolayısıyla şirketin şu anda gidişatının pek iyi olduğunu söylemek mümkün görünmüyor.

NetEase daha önceden Quantic Dream’in azınlık bir kısmını satın almıştı

NetEase, 2019 yılında Quantic Dream’in çeşitli küresel markalara öncülük eden bir oyun şirketi olma vizyonunu desteklediği için şirketin azınlık bir hissesini satın aldı ve yaptıkları işler bakımından özgür bıraktı. Ancak şimdi NetEase şirketin %100’ünü alacak gibi görünüyor. Anlaşma, görünüşe göre aylardır görüşmelerde bulunuyor, ancak anlaşmanın %100 sonuçlanıp sonuçlanmadığı belli değil.

Satın alma görüşmelerinin neden başladığı belli değil, ancak kaynaklar, Detroit: Become Human’ın 2018’de piyasaya sürülmesinin ve hemen ardından üç oyunlu Sony anlaşmasının sona ermesinden bu yana Quantic Dream’in tamamen satın alınmaya çalışıldığını öne sürdü. Quantic Dream, yıllar içinde birkaç farklı şirkete başvurdu ve bir sonraki amiral gemisi oyunu olarak bir uzay keşif oyunu olan Project Karma‘yı sundu. Aslında, Project Karma en nihayetinde Aralık 2021’de duyurulan Star Wars Eclipse olacaktı.

Star Wars: Eclipse Quantic Dream

Stüdyo’nun kendisi tartışmalara yol açmış olsa da  Star Wars Eclipse’in duyurulması, stüdyoya satın alınma arzusunu sürdürmek için büyük bir neden verilmesinde bir dönüm noktası gibi görünüyordu. Özellikle de Star Wars Eclipse’in sızıntılara göre en yakın 2025 yılında çıkabileceğini planladıklarını düşünürsek. Oyunun duyurulması tamamen şirketin göz önünde bulundurulması için yapılmış görünüyor.

NetEase, geçen yılın sonlarında “oyuncular adına daha iyi içerik oluşturmak için daha derin bir işbirliğiyle uzun vadede bir araya gelmeyi” amaçlayarak Grasshopper Manufacturing’i satın almıştı. Dolayısıyla şirket, yeni stüdyo satın almaya yabancı değil. Grasshopper Manufacturing’in Killer7, No More Heroes ve Lollipop Chainsaw gibi serilerin arkasındaki stüdyo olduğunu düşünürsek markaların yönetilmesi hakkında da tecrübeleri olduğunu söyleyebiliriz.

Anlaşmaya aşina olanlar, mevcut NetEase ve Quantic Dream anlaşmasının Grasshopper’ınkine benzer göründüğünü ve NetEase’in, stüdyonun “Star Wars Eclipse’i hayata geçirmek için” ihtiyaç duyduğu kaynak desteğini sağladığı söyleniyor. NetEase bu rapor için bir yorumda bulunmadı ancak verilen fırsatı kabul etti.

Özetlemek gerekirse, genelde Youtube’dan dinlediğimiz oyun şirketi başarısızlıklarından birine daha şahit oluyoruz. Quantic Dream’in Sony anlaşması bittikten sonra şirket yönetimini düzgün kotaramaması ve sürekli skandallarla gündeme oturması gibi olaylar sebebiyle şirket kapanmaya yüz tutmuş vaziyette gibi duruyor. Bundan dolayı (iyi veya kötü niyetli bilinmez) NetEase, şirketi kendi himayesine almaya hazırlanıyor.

Umuyoruz ki bu anlaşma sonucunda şirketler arası bir düzen sağlanır ve Star Wars Eclipse’i tamamlanmış bir şekilde görme şansına erişiriz. Ancak o zamana kadar önümüzde gerçekten uzun yıllar varmış gibi görünüyor.

Bu makaleyi paylaş
Tam zamanlı çamaşır makinesi, yarı zamanlı MisteRNOOB'ta yazar.
Yorum Yap

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir